Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Fot: John Lamb / gettyimages.com

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Mimo że opalona skóra wydaje się piękniejsza i zdrowsza, to efekt ten jet krótkotrwały. Nadmierne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych to prosta droga do rozwoju czerniaka, ale nie tylko. Szczególną ostrożność w zażywaniu słonecznych kąpieli muszą zachować osoby, które mają trądzik lub blizny na skórze. Wbrew obiegowej opinii opalanie nie sprawi, że zmiany znikną. Wręcz przeciwnie.

Kiedy opalanie najbardziej szkodzi?

Najbardziej niebezpieczne jest wystawianie na słońce skóry, która jest uszkodzona lub jeszcze nie do końca się zagoiła. Promienie słoneczne, które do niej docierają mogą aktywować procesy zapalne. Jeśli słońce poparzy niezagojone jeszcze miejsce może dojść do wzrostu stężenia enzymów metaloproteinaz (MMP). Związki te niszczą kolagen i mogą doprowadzić do powstania bliznowaceń.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że gojenie się skóry to bardzo długi proces. Upływają długie miesiące zanim odzyska ona dawną równowagę, niestety, nawet jeśli cały proces przebiegnie bez zarzutu, to partia skóry, na której znajduje się blizna nigdy nie odzyska dawnej elastyczności czy jędrności. Nie będzie też tak dobrze spełniała swoich funkcji, jak zdrowa skóra.

Czy blizny mogą się opalić?

Opalanie w żaden sposób nie zmniejszy widoczności blizn i nie sprawi, że skóra nabierze bardziej jednolitego koloru. Brak melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny - barwnika, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem i zmienia jej zabarwienie - sprawia, że blizna nie może się opalić. Co gorsza, zbyt częste wystawianie zmienionej skóry na działanie promieni słonecznych może spowodować jeszcze większe przebarwienie. Ale nie tylko blizny trzeba chronić przed promieniami słonecznymi. Wymagają tego wszelkie znamiona oraz pieprzyki. Dlaczego? Pod wpływem promieniowania słonecznego niektóre z nich mogą się przekształcić w zmiany nowotworowe.

Czy słońce leczy trądzik?

Skórę przed słońcem muszą chronić również osoby, które mają trądzik, atopowe lub łojotokowego zapalenie skóry. Spora grupa leków stosowana w leczeniu tych schorzeń wchodzi w reakcję ze słońcem, a to może zaostrzyć objawy choroby.

Osoby, które - mimo problemów skórnych chcą się opalać - powinny wybierać kremy z filtrem, które zostały wzbogacone o witaminę C (niestety witamina C utlenia się i może zostawić na skórze żółto-brązowy nalot, dlatego najlepiej unikać opalania w ogóle).

Zobacz także: Opalanie to samo zdrowie? Niekoniecznie. Kiedy opalanie może być niebezpieczne?

Jak promieniowanie słoneczne wpływa na skórę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skóra vs. promieniowanie UV. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć Źródło: x-news

Jak chronić skórę przed słońcem? 

Trzeba sobie powiedzieć jasno, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie. Mimo że organizm człowieka potrzebuje promieni słonecznych do syntezy witaminy D, to długie godziny spędzone na słońcu nie gwarantują, że unikniemy niedoborów. Badania pokazują, że - niezależnie od szerokości geograficznej - większość z nas i tak ma jej za mało, a nadmierna ekspozycja na słońce może jedynie zaszkodzić. Zatem, jak chronić skórę? Przede wszystkim stosując kremy z filtrem. Osoby, które mają jasną skórę powinny używać tych z faktorem 30 lub 50. Te z ciemniejszą mogą stosować 15. lub 20.

Zobacz także: Krem z filtrem: Naukowcy sprawdzili, czy zaburza syntezę witaminy D3

Czym właściwie jest faktor? Jego wielkość określa szacunkowy czas, przez który skóra ma zapewnioną ochronę. Jeśli zastosujemy krem z filtrem 30, to zyskamy ochronę na ok. 300 minut, czyli 5 godzin. Jednak, aby tak się stało trzeba pamiętać o kilku zasadach. Krem z filtrem trzeba stosować nie tylko na wakacjach nad morzem, ale także w mieście. W obu miejscach słońce operuje równie mocno. Krem nie działa od razu, dlatego trzeba się nim posmarować jeszcze w domu, najlepiej 20 minut przed wyjściem. Trzeba także pamiętać, że jedna aplikacja - niezależnie od wielkości faktora - to za mało. Skórę trzeba smarować 2-3 razy w ciągu dnia. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza po wyjściu z wody - nawet jeśli stosujemy krem wododporny.   

Data aktualizacji: 28.07.2020,
Opublikowano: 28.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej