Wyrostek rylcowaty kości promieniowej i kości łokciowej

Fot. ChesiireCat / Getty Images

Wyrostek rylcowaty kości promieniowej i wyrostek rylcowaty kości łokciowej mogą ulec złamaniu. Przy urazie struktury te znajdują się w końcach dalszych kości przedramienia, jednak tylko wyrostek rylcowaty kości przedramienia uczestniczy w aktywnych ruchach nadgarstka.

Wyrostek rylcowaty to anatomiczny fragment kości promieniowej i łokciowej od strony nadgarstka. Jak każda kostna struktura, może ulec złamaniu lub zapaleniu. Najczęściej w leczeniu stosuje się unieruchomienie oraz maści przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Wyrostek rylcowaty kości promieniowej – anatomia

Kość promieniowa to jedna z dwóch kości przedramienia. Głowa kości promieniowej łączy się z główką kości ramiennej, współtworząc staw łokciowy. Poniżej główki kości promieniowej znajduje się zwężenie, czyli szyjka. Kość promieniowa to kość długa, z długim trzonem, w którym wyróżnia się powierzchnię boczną, przednią i tylną, a także brzegi przedni i tylny. W bocznej części końca dalszego kości promieniowej od strony nadgarstka można wyczuć wyrostek rylcowaty kości promieniowej, a z tyłu guzek grzbietowy.

Złamanie wyrostka rylcowatego kości promieniowej

Przyczyną złamania wyrostka rylcowatego kości promieniowej jest uraz. Zarówno może być to uderzenie, jak i wywrócenie się na wyprostowaną rękę. Konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na podstawie którego podejmuje się decyzję, czy trzeba nastawić staw czy wystarczy jedynie unieruchomić go na 4–6 tygodni. Jeśli dojdzie do śródstawowego złamania wyrostka rylcowatego kości promieniowej, unieruchomienie musi być niejednokrotnie dłuższe. Często konieczna jest rehabilitacja po zdjęciu opatrunku gipsowego.

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Wyrostek rylcowaty kości łokciowej – anatomia

Kość łokciowa to druga obok kości promieniowej kość przedramienia. Bliższy koniec kości łokciowej zakończony jest wyrostkiem łokciowy, który wyczuwa się z tyłu łokcia. W trzonie kości łokciowej wyróżnia się brzeg tylny, powierzchnię przyśrodkową i powierzchnię tylną. Dalszy koniec kości łokciowej jest zakończony głową kości łokciowej, a od przyśrodkowo-tylnej strony można wyczuć wyrostek rylcowaty kości łokciowej.

Złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej

Przyczyną złamania wyrostka rylcowatego kości łokciowej jest najczęściej uderzenie. Ze względu na to, że wyrostek rylcowaty kości łokciowej nie wchodzi bezpośrednio w skład układu stawu łączącego przedramię z ręką, nie wymaga długotrwałego unieruchamiania. Wystarczy jedynie około dwutygodniowe unieruchomienie złamania za pomocą bandaża elastycznego. Po tym czasie można już zacząć delikatnie poruszać ręką, jednak trzeba unikać jej nadmiernego obciążania aż do ustania dolegliwości bólowych.

Polecamy: Co powoduje uszkodzenie nerwu łokciowego? Objawy i leczenie

Zapalenie wyrostka rylcowatego

Zdarza się, że w wyniku procesów chorobowych w obrębie nadgarstka dochodzi do znacznej tkliwości okolicy wyrostka rylcowatego. Takim procesem chorobowym jest np. choroba de Quervaina, czyli zmiana chorobowa przyczepów ścięgnistych do kości, co powoduje ból i znaczne utrudnienie podstawowych czynności ruchowych. Czasami zdarza się nadwyrężenie stawu nadgarstka czy zapalenie tkanek w obrębie nadgarstka wywołane jego przeciążeniem, np. poprzez długotrwałe pisanie na klawiaturze. Zmiany zapalne w obrębie wyrostka rylcowatego kości promieniowej lub łokciowej mogą występować również w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Zapalenie wyrostka rylcowatego i tkanek otaczających może skutkować zaburzeniem ruchomości nadgarstka, bólem, drętwieniem palców ręki.

Zobacz także, czym charakteryzuje się łokieć golfisty lub łokieć tenisisty - to, wbrew pozorom, popularne problemy:

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 27.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej