Wyrostek mieczykowaty – co oznacza wyczuwalny guz i ból przy ucisku?

Fot: Eva-Katalin / gettyimages.com

Wyrostek mieczykowaty to element mostka człowieka. Jest on jego najmniejszą i najniżej położoną częścią, dlatego jest też podatny na urazy. Większość dolegliwości odczuwanych w jego okolicy wynika z rozwijającego się stanu zapalnego.

Wyrostek mieczykowaty jest miejscem przyczepu niektórych mięśni brzucha, a jego połączenie z mostkiem wyznacza dolną granicę centralnej części klatki piersiowej. Może być wyczuwalny pod palcami jako twardy guzek lub deformacja. Zdarza się, że w jego obrębie odczuwana jest bolesność i wrażliwość na ucisk.

Wyrostek mieczykowaty – zespół Tietza

Ból w okolicy wyrostka mieczykowatego może wynikać z zespołu Tietza, który określany jest również mylnie jako zapalenie chrząstek żebrowych. Tymczasem stan zapalny wywołuje ból stawowo-żebrowy, ale nie występuje obrzęk. Ponadto zespół Tietza pojawia się u osób poniżej 40 roku życia, a zapalenie jest diagnozowane u starszych ludzi.

Do stanu zapalnego może dojść na skutek niewielkich uszkodzeń powstałych w wyniku np. powtarzającego się uciążliwego kaszlu, kichania, wymiotów czy wysiłku fizycznego. Jest też konsekwencją urazu w obrębie klatki piersiowej. Do zespołu dochodzi w wyniku powikłania po radioterapii w obrębie klatki piersiowej i piersi. Bolesność i obrzęk umiejscawiają się w okolicach połączenia części chrzęstnej i kostnej żeber, a także w stawie mostkowo-obojczykowym. Należy pamiętać, że w zespole Tietza nie zawsze odczuwany jest dyskomfort w okolicy wyrostka, ale jeśli dolegliwości się pojawiają, to mogą być związane właśnie z tych schorzeniem.

Powiększony wyrostek mieczykowaty – zapalenie

Dotkliwy ból w klatce piersiowej może być objawem zapalenia kości wyrostka mieczykowatego lub okostnej – do stanu chorobowego dochodzi na skutek reakcji zapalnej w tkance kostnej.

W miejscu objętym zmianami niekiedy wyczuwalne jest zgrubienie kości (chociaż nie jest to regułą), a także widoczne jest zewnętrzne zaczerwienienie skóry.

Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (również z grupy NLPZ), po których zastosowaniu ból powinien ustąpić w przeciągu kilku dni. Dobre efekty daje wcieranie miejscowe maści przeciwbólowych. Jeżeli jednak, pomimo podjętych działań, dolegliwości nie ustąpią, konieczna jest konsultacja lekarska.

Wyrostek mieczykowaty – guz

Zdarza się, że pod palcami można wyczuć zgrubienie umiejscowione na środku klatki piersiowej. Zazwyczaj guz wyrostka mieczykowatego jest wrażliwy na dotyk. Wyrostek może zacząć wystawać nagle, nawet jeżeli kilka dni wcześniej objawy były jeszcze niezauważalne. Dolegliwości często pojawiają się po wysiłku fizycznym, a przy podnoszeniu cięższych przedmiotów odczuwany jest ucisk. Zgrubienie, które jest widoczne na badaniu RTG, może być również wynikiem zapalenia kości lub okostnej. Powiększony wyrostek mieczykowaty pojawia się jako skutek narastania okostnej objętej zmianami chorobowymi. Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące symptomy, często przyznają, że pierwszy ból wystąpił po zwiększonym wysiłku, np. podczas ćwiczeń na siłowni lub przy podnoszeniu ciężarów.

Deformacje w obrębie kości klatki piersiowej mogą być też skutkiem urazu doznanego w przeszłości. W jego konsekwencji mogło dojść do wadliwego ustawienia, które często określane jest wystającym wyrostkiem mieczykowatym. Nie w każdym wypadku występują dolegliwości utrudniające normalne funkcjonowanie. Sama deformacja nie jest wskazaniem do leczenia, które wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Zdarza się jednak, że niezadowolenie z własnego wyglądu jest tak duże, że przeradza się w brak akceptacji. W takich przypadkach można zasięgnąć konsultacji chirurga specjalisty od klatki piersiowej. Wskazanie występuje też w przypadku bólu, który przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.

Ból wyrostka mieczykowatego a dusznica bolesna

Choroba określana jako dusznica bolesna również charakteryzuje się silnym bólem w okolicy wyrostka mieczykowatego lub w całej klatce piersiowej. Cierpiący z powodu tych dolegliwości skarżą się na uczucie ucisku, które nasila się podczas wysiłku fizycznego, ale potrafi też wystąpić w nocy, utrudniając ponowne zasypianie. Objawom towarzyszą ataki silnych duszności, które występują nagle i trwają kilka minut.

Przyczyną dusznicy bolesnej jest zazwyczaj miażdżyca tętnic, w wyniku której do serca zostaje dostarczona zbyt mała ilość krwi, a przez to jego mięsień nie jest zasilany wystarczającą ilością tlenu. Dusznica jest powszechnym schorzeniem, chociaż w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby otyłe, palące papierosy, prowadzące siedzący tryb życia i pracy, cukrzycy i osoby z nadciśnieniem tętniczym. Najczęściej dotyka osób po 50 roku życia, znacznie rzadziej młodych ludzi.

Zobacz film: Skąd się bierze nadciśnienie? Źródło: 36,6. 

Ponieważ powikłaniem jest niedokrwienność mięśnia sercowego, potwierdzająca chorobę diagnoza oznacza prowadzenie leczenia do końca życia. Jeżeli środki farmakologiczne nie są wystarczające, konieczne jest zastosowanie zabiegu chirurgicznego w postaci angioplastyki lub pomostowania aortalno-wieńcowego.

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 22.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej