Wymioty i nudności w ciąży - od kiedy się zaczynają, przyczyny i skuteczne sposoby zaradcze 

Fot: Piotr Marcinski / fotolia.com

Objawy ciąży, takie jak wymioty i nudności, łagodzą: imbir, ćwiczenia relaksacyjne oraz wsparcie psychiczne. Środkami farmakologicznymi pomagającymi w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości są pirydoksyna i leki przeciwhistaminowe. Wymioty i nudności w ciąży mogą trwać nawet do 20. tygodnia. 

Silne wymioty mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia kobiet w ciąży. Występują w przeważającym stopniu na półkuli zachodniej, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich.

Nudności w ciąży – kiedy się zaczynają?

Wymioty i nudności to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Występują zazwyczaj około 4. tygodnia od zapłodnienia i mogą trwać nawet do 20. tygodnia ciąży. Dokuczliwe objawy dotyczą około 50-80 procent kobiet ciężarnych i u każdej z nich mają inne nasilenie i przebieg. Wymioty i nudności w ciąży z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia bądź życia kobiety, ale w znaczny sposób zaburzają sposób odżywiania, ograniczając organizmowi dostarczanie cennych witamin, białka, minerałów czy węglowodanów.

Wymioty zmniejszają chęć, a także możliwość, zjadania odpowiedniej ilości pokarmów. Przypadłość prowadzi najczęściej do ryzyka odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, a także zespołu encefalopatii, spowodowanego niedoborem witaminy B1. Objawy to np.: problemy z chodzenie, bełkotliwa mowa czy nieostre widzenie. Encefalopatia może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu.

Przyczyny nudności w ciąży?

Prawdopodobną przyczyną nudności w ciąży jest reakcja organizmu na nadmierną ilość gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wydzielanego przez zapłodnioną komórkę jajową, a później przez łożysko. Czynniki, jakie predysponują do występowania wymiotów w ciąży, to również:

  • niski wskaźnik BMI (współczynnik masy ciała podanej w kilogramach i podzielonej przez wzrost wyrażony w metrach),
  • budowa anatomiczna ciała,
  • brak wcześniejszych ciąż,
  • młody wiek przyszłej matki,
  • płód płci żeńskiej,
  • profil psychologiczny ciężarnej,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zakażenia w organizmie.

Zobacz film: Bezpieczne podróżowanie w ciąży. Źródło; 36,6.

    Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

    Dla zdrowia kobiety groźne są niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Jest to bardzo uporczywe i silne wymiotowanie, które jest jedną z najczęstszych powodów hospitalizacji w ciąży. Prowadzą one do poważnego odwodnienia organizmu oraz ketonurii. Jest to stan, w którym w moczu pojawiają się ciała ketonowe. W efekcie osoba z ketonurią nie jest w stanie uzupełniać wydalonych z moczem płynów, co prowadzi do odwodnienia. Niepowściągliwe wymioty mogą także powodować utratę masy ciała. Niebezpiecznym stanem dla kobiety w ciąży jest zmniejszenie się jej o ponad 5 procent w porównaniu z wagą sprzed ciąży. Taki stan wskazuje na konieczność natychmiastowego poddania się opiece medycznej.

    Leczenie szpitalne ostrych niepowściągliwych wymiotów obejmuje podawanie dożylnie płynów, wyrównanie niedoboru potasu, wapnia i magnezu, a także suplementację kwasu foliowego oraz witaminy B6. Kobiety, u których niska masa ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, wymagają żywienia dojelitowego.

    Sposoby na nudności w ciąży

    Na umiarkowane i łagodne nudności i wymioty w ciąży stosuje się najczęściej: akupresurę, ćwiczenia relaksacyjne, akupunkturę, psychoterapię, a także dietę bogatą w imbir oraz witaminę B6. Ciężkie przypadki, jak odwodnienie organizmu, wymają natychmiastowej hospitalizacji w celu uzupełnienia niedoboru płynów, witamin oraz elektrolitów. Imbir to naturalny ziołowy lek, który pomaga w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami ciążowymi, jak nudności i wymioty. Roślina, w formie naparu, tabletek, cukierków czy dodatku do napoju, pomaga w dolegliwościach żołądkowych, braku apetytu, a nawet zapaleniu stawów. Niedobór witaminy B6 może prowadzić do zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. W czasie silnych wymiotów cenne witaminy usuwane są z organizmu, dlatego należy pamiętać o suplementacji, ale zawsze w porozumieniu z lekarzem.

    Aby uniknąć uporczywych wymiotów w ciąży, kobiety powinny unikać kofeiny oraz pikantnego i kwaśnego jedzenia, o intensywnym zapachu. Ciężarne lepiej, aby jadły mniej, a częściej. Przejadanie się może być czynnikiem ryzyka częstszych nudności. Wśród środków farmakologicznych łagodzących nieprzyjemne objawy ciąży, skuteczność wykazuje pirydoksyna, którą najczęściej łączy się z lekiem przeciwhistaminowym. Preparaty wpływają na stymulację ośrodka wymiotnego znajdującego się w rdzeniu przedłużonym. Dzięki temu łagodzą nieprzyjemne nudności i wymioty.

    Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 08.06.2018,
    Opublikowano: 20.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

    Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

    Czytaj więcej
    Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

    Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

    Czytaj więcej
    Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

    Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

    Czytaj więcej
    Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

    Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

    Czytaj więcej
    Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

    Czytaj więcej
    Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

    Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

    Czytaj więcej
    Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

    Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

    Czytaj więcej
    Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

    SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

    Czytaj więcej
    Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

    Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

    Czytaj więcej
    Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

    Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

    Czytaj więcej