Wymaz z gardła – na czym polega badanie? Jak się przygotować?

Fot: Kerkez / gettyimages.com

Wymaz z gardła jest procedurą pozwalającą na określenie etiologii zakażenia w obrębie gardła, a także na wyznaczenie wrażliwości na antybiotyki i dostosowanie właściwego leczenia. Jest to badanie konieczne u dzieci, u których podejrzewa się anginę paciorkowcową.

W diagnostyce klinicznej wyróżnia się kilka powodów, dla których wykonuje się wymaz z gardła. Najczęstszym jest podejrzenie anginy paciorkowcowej. Wymaz z gardła jest jednak pobierany również w celach diagnostyki zakażeń grypą bądź innymi patogennymi drobnoustrojami. Wszystkie wymazy różnią się elementami składowymi, jednak ogólne zasady pobierania wymazu są podobne.

Wymaz z gardła – wskazania

Ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków jest schorzeniem górnych dróg oddechowych, które dotyczy w szczególności dzieci. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym są wirusy. Dużo rzadziej rozpoznaje się zapalenie gardła wywołane paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Jeśli objawy kliniczne nie wskazują na anginę paciorkowcową, zaleca się leczenie objawowe. Gdy jednak lekarz podejrzewa zakażenie paciorkowcem, powinien wykonać szybki test na obecność antygenu dla paciorkowca beta-hemolizującego grupy B. Gdy jest dodatni, szczególnie u dzieci, wykonuje się dodatkowo posiew z wymazu z gardła i wdraża antybiotykoterapię. Poza podejrzeniem zakażenia paciorkowcem wymaz z gardła wykonuje się również na odpowiednie podłoża dla wykrycia wirusów czy innych bakterii odpowiedzialnych za zakażenie gardła.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Kiedy wykonuje się wymaz z gardła w kierunku paciorkowca?

Lekarz ocenia chorego według specjalnej skali McIsaac. Pozwala ona na ocenę prawdopodobieństwa infekcji paciorkowcowej. Za każde z poniższych spełnionych cech pacjent otrzymuje 1 punkt:

  • brak kaszlu,
  • powiększenie przednich węzłów chłonnych szyjnych,
  • wiek chorego poniżej 15 lat.

Jeśli chory otrzymuje maksymalnie 1 punkt, można wykluczyć anginę paciorkowcową. Przy wyniku co najmniej 4 punkty, konieczny jest wymaz i wdrożenie antybiotykoterapii. Wśród wskazań do wykonania wymazu z gardła w kierunku paciorkowca zalicza się młody wiek chorego (poniżej 15 lat), pojawienie się objawów wczesną wiosną lub jesienią, wzrost zachorowań na paciorkowca w danym regionie, objawy wskazujące na zakażenie paciorkowcem, wywiad z chorym wskazujący na kontakt z osobą zakażoną paciorkowcem.

Jak wykonuje się wymaz z gardła?

W zależności od tego, w jakim kierunku wykonywany jest wymaz z gardła, takie są zalecenia i procedura jego wykonania. Występują bowiem różnice co do np. zastosowanego podłoża. Aby wykonać wymaz, konieczne jest przygotowanie niezbędnych do tego materiałów. Potrzebne są rękawiczki jednorazowe jako środek ochrony osobistej, jałowa szpatułka do przytrzymania języka, specjalna wymazówka. Przed badaniem lekarz wypełnia specjalny formularz zlecenia badania zawierający dane personalne chorego, przyjmowane leki i datę pobrania materiału. Zawsze przed badaniem tłumaczy choremu, na czym polega badanie, ponieważ wykonanie wymazu wymaga współpracy z pacjentem, by materiał został pobrany prawidłowo, a wynik nie był zafałszowany. Szczególnie dotyczy to dzieci, które zdecydowanie gorzej współpracują z lekarzem. Wtedy bardzo ważną rolę odgrywa opiekun dziecka.

Aby uniknąć zanieczyszczenia wymazu resztkami żywności, zaleca się co najmniej dwugodzinną przerwę od jedzenia przed wykonaniem badania. Ponadto przed badaniem pacjent powinien przepłukać jamę ustną przegotowaną wodą, by nie zanieczyścić próbki.

Chory powinien siedzieć zwrócony twarzą do źródła światła. Dzieci są one trzymane na kolanach opiekunów. Lekarz myje i dezynfekuje ręce, zakłada rękawiczki jednorazowe i otwiera specjalny zestaw do pobierania wymazu. Chory na polecenie otwiera szeroko usta, a lekarz przytrzymuje szpatułką język. Materiał pobierany jest z tylnej ściany gardła, migdałków podniebiennych, a także ze wszystkich miejsc zmienionych chorobowo. Lekarz musi uważać, by aplikator wymazówki nie dotknął języka i błon śluzowych policzków. Jest to bardzo ważne, ponieważ ślina hamuje rozrost bakterii i nieprawidłowo pobrany materiał może dać wynik fałszywie ujemny. Wymazówkę umieszcza się w specjalnej probówce i całość przekazuje do laboratorium mikrobiologicznego. Należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża transportowego. Jeśli podejrzewa się zakażenie wirusowe bądź bakteriami nietypowymi, jak np. Chlamydia, konieczne jest dobranie podłoża przeznaczonego do tego celu (nie używa się drewnianego aplikatora hamującego reakcję łańcuchową polimerazy).

Wynik badania wymazu z gardła

Pobrany materiał jest wysiewany na odpowiednie podłoże. Na wyniku laboratoryjnym określone zostają rodzaj szczepu odpowiedzialnego za zakażenie i lekowrażliwość, czyli inaczej antybiogram. Dzięki temu lekarz jest w stanie wdrożyć celowane, skuteczne leczenie.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.06.2018,
Opublikowano: 21.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej