Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny?

Fot.: detailblick-foto / stock.adobe.com

Wyciek z sutka może mieć różny charakter. Żółty wyciek z sutka pojawia się po porodzie i jest to siara. Później zmienia się na mleczny. Krwisty wyciek z sutka może być objawem nowotworu, w szczególności raka piersi.

Wyciek z sutka może mieć różny kolor, występuje w rozmaitych okolicznościach. Podstawowym mechanizmem białego wycieku z sutka jest laktacja. Pojawia się często jeszcze w ciąży po naciśnięciu brodawki. Jednak nie zawsze wyciek z sutka jest zjawiskiem fizjologicznym. Wystąpienie laktacji może mieć patologiczne podłoże, niezwiązane z ciążą. Ponadto wyciek z sutka może być krwisty lub mieć inny niepokojący charakter. Mimo iż w większości przypadków wyciek z brodawki sutkowej nie jest groźny, to jednak należy zawsze wykluczyć chorobowe podłoże wydzieliny.

Zobaczcie, jakie są objawy raka piersi:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Wyciek z sutka w ciąży a laktacja

Wyciek z sutka najczęściej jest efektem laktacji, czyli procesu produkcji i wydzielania mleka z gruczołów piersiowych. Laktacja związana z karmieniem piersią zaczyna intensywnie rozwijać się po porodzie. Jednak już w ostatnim trymestrze ciąży, a czasem nawet i w 5. czy 6. miesiącu, może dojść do wypływania przeźroczystej bądź mlecznej wydzieliny z brodawek sutkowych, szczególnie po naciśnięciu. W czasie ciąży gruczoł piersiowy podlega znacznym zmianom anatomicznym i czynnościowym, których efektem jest wytworzenie mleka dla dziecka. Pod wpływem wielu czynników, a przede wszystkim przystawiania dziecka do piersi, wyciek z sutka nasila się bądź słabnie. Nie ma zależności pomiędzy tym, czy obecność wycieku z sutka w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo pomyślnej laktacji po porodzie. Wiele kobiet nie obserwuje wycieku z sutka w ciąży, przede wszystkim dlatego, że jest on tak dyskretny, że wsiąka w bieliznę. Nawet jeśli kobieta jest pewna co do braku jakiejkolwiek wydzieliny z sutka pod koniec ciąży, nie powinna martwić się o laktację po porodzie. Należy też pamiętać, że pierwsza wydzielina związana z laktacją nie zawsze jest biała. Siara, która jest produkowana jako pierwsze mleko po porodzie, ma kolor żółty. Dlatego też żółty wyciek z sutka po porodzie nie powinien budzić niepokoju. Wyciek z sutka może, choć rzadko, stanowić objaw ciąży.

Mleczny wyciek z sutka niezależny od ciąży

Zdarza się, że wyciek z sutka przypominający poporodową laktację pojawia się u kobiet niebędących w ciąży, a wręcz nawet u mężczyzn. Takie zjawisko występuje przy zbyt wysokim poziomie prolaktyny, czyli hiperprolaktynemii. Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Do wzrostu jej stężenia dochodzi w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jednak wzrost wydzielania prolaktyny następuje również:

  • w stresie,
  • podczas snu,
  • przy drażnieniu brodawek sutkowych,
  • w czasie nadmiernej aktywności fizycznej,
  • podczas stosunku płciowego.

Są to oczywiście stany fizjologiczne. Zdarza się jednak, że wzrost poziomu prolaktyny jest związany ze stanem, takim jak:

  • gruczolak przysadki mózgowej,
  • znaczna niedoczynność tarczycy,
  • choroba Addisona,
  • choroba Cushinga,
  • nowotwory czy zmiany naczyniowe w okolicy przysadki mózgowej,
  • niewydolność nerek,
  • marskość wątroby,
  • rak płuc,
  • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych,
  • przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych,
  • przyjmowanie leków antykoncepcyjnych.

Krwisty bądź inny patologiczny wyciek z sutka

Patologiczny wyciek z sutka, w przeciwieństwie do laktacji, najczęściej dotyczy jednej piersi. Z reguły jest to przezroczysty lub krwisty wyciek z sutka. W razie pojawienia się niepokojącego wycieku, konieczne jest sprawdzenie, czy w obrębie piersi nie ma żadnych niepokojących zmian guzowatych, czy pierś nie jest zniekształcona, czy skóra na piersi nie przypomina skórki pomarańczowej i nie jest pozaciągana. Ważne jest wykonanie ultrasonografii piersi lub mammografii. Zdarza się, że konieczny jest rezonans magnetyczny. Wskazane jest również badanie cytologiczne wydzieliny z brodawki sutkowej.

Wśród patologii przyczyniających się do powstania wycieku z sutka wyróżnia się:

  • brodawczak wewnątrzprzewodowy – to nowotwór o łagodnym charakterze wywodzący się z komórek nabłonkowych przewodów wyprowadzających piersi. Wydzielina może być przezroczysta bądź lekko krwista,
  • zakażenie – wyciek z sutka o charakterze ropnym może być związany z powstaniem ropnia w piersi, przede wszystkim o etiologii gronkowcowej. Towarzyszy mu zaczerwienienie, wzrost ucieplenia powierzchni piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, stwardnienie piersi,
  • rak piersi – objawy sugerujące złośliwą zmianę w piersi to wyczuwalny guz czy zgrubienie na piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, wciągnięcie brodawki sutkowej, zniekształcenie brodawki sutkowej i całej piersi, pomarańczowa skórka na piersi, ból piersi, obecność obrzęku, owrzodzenia. Wyciek z piersi jest wtedy najczęściej krwisty.

Jak wygląda leczenie raka piersi? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Sposoby leczenia raka piersi. Źródło: 36,6


Opublikowano: 07.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kasia 20.07.2019r.

Ja nie mam wycieku z sutka ale na skorze nie raz mam jakby pryszcz a z niego wychodzi zawartosc ciemna w postaci stalej, a ostatnio wiec dzis byl to ciemny plyn. Co to znaczy? dlaczego mam takie problemy skorne dbam o higiene czemu czarna ciecz na piersi?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej