Test na koronawirusa: pacjentka doznała wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego po pobraniu wymazu z nosa

Fot: Images By Tang Ming Tung / gettyimages.com

Pobieranie wymazu w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest bezpieczne, ale jak w przypadku każdej procedury medycznej, mogą się zdarzyć powikłania. Przekonała się o tym pewna Amerykanka, u której po badaniu doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Historię kobiety opisał  magazyn JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery. 

Aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie od badanej osoby - specjalnym patyczkiem - pobiera się wymaz z nosa i gardła. Cała procedura nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Niestety, nawet w przypadku tak prostego zabiegu, w bardzo rzadkich przypadkach mogą się zdarzyć powikłania.

Testy na koronawirusa - pobieranie wymazu

Jak opisuje czasopismo JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery u czterdziestoletniej Amerykanki w wyniku pobrania wymazu z nosa  doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Dlaczego tak się stało? Okazuje się, że kobieta miała niezdiagnozowaną rzadką chorobę.

Kobieta kilka lat wcześniej była leczona z powodu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Schorzenie charakteryzuje się zbyt wysokim ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego, który chroni i odżywia mózg. Aby pomóc kobiecie, lekarze użyli specjalnych zastawek, aby spuścić część płynu i ustabilizować ciśnienie. Najprawdopodobniej zabieg przyczynił się do powstania przepukliny oponowej lub ubytku u podstawy czaszki. W konsekwencji wyściółka mózgu wystawała do nosa. Tym samym stała się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Przed operacją "naprawczą" kobieta miała wykonany test w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Niestety po badaniu kobieta zauważyła wyciek przezroczystego płynu. Do tego zaczęła wymiotować i skarżyć się na bóle głowy, sztywność karku, światłowstręt.

Kiedy czterdziestolatka trafiła do lekarza, okazało, że doszło do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. Osoba, która wykonywała badanie najprawdopodobniej przebiła wyściółkę i naraziła kobietę na rozwój infekcji, która mogła skończyć się śmiercią.

Testy na koronawirusa po operacji zatok

W ocenie lekarzy takie niespodziewane powikłania zdarzają się bardzo rzadko, ale mogą wystąpić również u pacjentów, którzy mieli operację zatok lub podstawy czaszki. W ich przypadku należy rozważyć pobranie materiału jedynie z gardła.

Historia kobiety to także przestroga dla personelu medycznego, który pobiera wymazy. Potrzebuje on nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, ale musi także zachować większą ostrożność podczas pobierania materiału do badania.

Koronawirus SARS-CoV-2 - jak się przed nim bronić?

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, który wywołuje chorobę nazwaną  przez lekarzy COVID-19. Schorzenie prowadzi do ostrego zapalenia płuc, które może przejść w niewydolność oddechową. Zakażenie koronawirusem bardzo przypomina grypę. Chorzy mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel oraz bóle mięśni i stawów. Część pacjentów ma także zaburzenia węchu i smaku.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wirus może być groźny dla każdego z nas. Dlatego, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych trzeba pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń tj. częste mycie rąk, trzymanie dystansu społecznego oraz zasłanianie nosa i ust tam, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób nie jest możliwe. 

Źródło: sciencealert.com

Zobacz film i dowiedz się więcej o testach, które wykrywają zakażenie koronawirusem SARs-CoV-2:

Zobacz film: Jak wykonuje się testy w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 02.10.2020,
Opublikowano: 02.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej