Wycięcie migdałków – rodzaje zabiegów, wskazania, przeciwwskazania i powikłania

Fot.: Choreograph / Getty Images

Wycięcie migdałków opiera się głównie na wykonaniu adenotomii (przycięcia migdałka gardłowego) i tonsillotomii (przycięcia migdałków podniebiennych) wykonywanych w znieczuleniu ogólnym. Należą one do najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych.

Migdałki wchodzą w skład drogi oddechowo-pokarmowej, zwanej pierścieniem Waldeyera. Ich podstawową rolą jest ochrona organizmu przed patogenami środowiska zewnętrznego. Niekiedy dochodzi do przerostu migdałków przez czynniki m.in. związane z dziedziczeniem, hormonalne czy indywidualne reakcje zapalne i alergiczne. Wówczas nierzadko zaleca się ich wycięcie.

Adenotomia, tonsillotomia i tonsillektomia – wycięcie migdałków

Schorzenia migdałków należą do najczęściej spotykanych problemów w otolaryngologii wieku rozwojowego. Dzieci z lekko powiększonym migdałkiem leczy się farmakologiczne. Wycina się go tylko wtedy, gdy jest znacznie przerośnięty. Każdy przypadek kwalifikacji do zabiegu i znieczulenia jest rozpatrywany indywidualnie, pod kątem bilansu potencjalnych korzyści i zagrożeń.

Zobacz film: Migdałki: wycinać czy nie?/ Kiedy trzeba wyciąć migdałki? Źródło: 36,6.

Wycięcie migdałków możliwe jest poprzez przeprowadzenie zabiegów, takich jak:

  • adenotomia – usunięcie przerośniętej tkanki migdałka gardłowego;
  • tonsillotomia – przycięcie migdałków podniebiennych; ma na celu redukcję przerośniętej tkanki migdałków;
  • tonsillektomia – całkowite wyłuszczenie migdałków podniebiennych; nie jest stosowane rutynowo przy prostym przeroście migdałków; zabieg rekomendowany jest w sytuacji przewlekłego przerostowego zapalenia migdałków podniebiennych, które spowodowane jest chorobami odogniskowymi czy nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, przy podwyższonych odczynach zapalnych; ponadto zaleca się przeprowadzanie go u dzieci powyżej 10 roku życia z bezdechami i zaburzeniami rozwoju ogólnego; stanowi zdecydowaną większość operacji dotyczących migdałków podniebiennych zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Przed zabiegiem chory musi pamiętać, aby na 10 dni przed operacją nie zażywać aspiryny i innych środków rozrzedzających krew. Z kolei na 7 dni przed zabiegiem nie wolno przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zabieg przeprowadza się po co najmniej 6-godzinnej przerwie od jedzenia i picia. Zabieg trwa około 60 minut.

Wskazania do usunięcia migdałków

Wśród wskazań do usunięcia migdałków wymienia się liczne negatywne konsekwencje dla organizmu ze strony przerośniętego patologicznie migdałka, a mianowicie:

  • upośledzenie czynności innych narządów i funkcji niezbędnych do prawidłowego rozwoju przez patologicznie przerośnięty migdałek,
  • mechaniczne zwężenie nozdrzy tylnych i trąbek słuchowych, co skutkuje zaburzeniem oddychania przez nos i wentylacji jamy ucha środkowego,
  • upośledzenie drożności nosa i zmiana toru oddychania na oddychanie przez usta w czasie czuwania i we śnie, co może powodować chrapanie i bezdechy senne,
  • upośledzenie drożności trąbek słuchowych, skutkujące zapaleniami ucha środkowego i niedosłuchem,
  • nosowanie tylne zamknięte ze zmianą barwy głosu,
  • bezdechy nocne powodujące wstrzymanie oddechu na kilka sekund i niedotlenienie,
  • pogorszenie drożności nosa, co może skutkować przewlekłym katarem połączonym ze ściekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • nawracające zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • zaburzenie prawidłowej wentylacji i drenażu zatok przynosowych,
  • nawracające anginy, ropnie okołomigdałkowe, przewlekłe zapalenie migdałków, nacieki okołomigdałkowe,
  • bycie siedliskiem bakterii chorobotwórczych działających alergizująco i toksycznie,
  • zaburzenia ukształtowania twarzoczaszki (tzw. twarz adenoidalna, czyli twarzoczaszka jest długa, wąska, podniebienie twarde wysoko wysklepione, środkowa część twarzy spłaszczona, stale uchylone usta) i wady zgryzu.

Zobacz film: Zabieg wycięcia migdałków metodą elektrochirurgiczną. Źródło: 36,6.

    Przeciwwskazania do wycięcia migdałków

    Z kolei wśród przeciwwskazań do zabiegu usunięcia migdałków znajdują się:

    • anomalie rozwojowe – niewydolność podniebienia, w tym m.in. rozszczep podniebienia, krótkie podniebienie, rozdwojenie języczka;
    • zaburzenia nerwowo-mięśniowe;
    • zaburzenia neurologiczne;
    • zanikowy nieżyt gardła;
    • zaburzenia krzepnięcia krwi, niski poziom żelaza;
    • ostra faza zakażenia.

    Usunięcie trzeciego migdałka – powikłania

    Usunięcie trzeciego migdałka może stanowić źródło powikłań, wśród których wymienia się: krwawienie z nosa i gardła, bóle gardła, bolesność podczas przełykania i związane z tym odwodnienie, obrzęk języczka i podniebienia miękkiego, które mogą powodować duszność, przejściowe zaburzenia mowy i zmiana barwy głosu, zapalenie ucha środkowego, białe ślady w miejscu migdałków (tymczasowe strupy, które odpadną w przeciągu 6 tygodni) i zatkanie nosa. Należy rozważyć także ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym.

    Rzadkim powikłaniem jest skaleczenie powięzi przedkręgowej ze sztywnością karku i podrażnieniem kręgosłupa. Ponadto przedostawanie się pokarmów do nosa, nosowanie otwarte czy niedrożność nosa z powodu zrostów w nosogardle.

    Rekonwalescencja po wycięciu migdałków

    Po wycięciu migdałków stan zdrowia znacznie się poprawia. Usunięcie trzeciego migdałka umożliwia na nowo oddychanie nosem. Znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób uszu i częstotliwość zakażeń dróg oddechowych. Korzyść z zabiegu operacyjnego rozpatrywana jest także w kontekście przyszłego prawidłowego rozwoju psychicznego.

    Po zabiegu chory przebywa na oddziale zazwyczaj do 3 dni. Po powrocie do domu należy odpoczywać, przyjmując pozycję półleżącą z głową trzymaną na podwyższeniu, co zminimalizuje opuchliznę. Należy unikać wysiłku. Duże znaczenie ma dieta. Zaleca się, aby po zabiegu stosować przez kilka dni dietę półpłynną, łagodną, a także ograniczyć spożywanie pikantnych, gorących, smażonych i tłustych potraw. Po zabiegu należy pić dużo płynów.

    Zobacz film: Pierwsza pomoc przy zaburzeniu oddychania u dziecka

    Bibliografia:

    1. Chmielik M., Zając B., Operacje migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego u dzieci, „Magazyn Otorynolaryngologiczny”, 2003, 4, s. 9–16.

    2. Siewiorek K., Siewiorek O., Kwast P., Zawadzka-Głos L., Adenotomia i adenotonsillotomia u dzieci poniżej 2. roku życia – analiza retrospektywna, „New Medicine”, 2017, 2, s. 49–57.

    3. Polskie Towarzystwo Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi, Zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne dla wybranych jednostek chorobowych w otorynolaryngologii dziecięcej, „Advances in Head and Neck Surgery”, 2006, 1, s. 46–47.

    4. Gryczyńska D., Otorynolaryngologia dziecięca, Bielsko-Biała, Alfa Medica Press, 2007.

    5. Latkowski B., Otorynolaryngologia – kompendium, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

    6. Oziębło E., Przerost migdałka gardłowego u dzieci – czy leczyć operacyjnie?, „Blisko zdrowia”, 2013, 4, s. 10–11.

    7. Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B., Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.

    8. Sasi S., Larrier D.R., Crouse H., Najczęstsze powikłania pooperacyjne w otolaryngologii w pediatrycznym szpitalnym oddziale ratunkowym, „Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny”, 2013, 2, s. 1–6.

    9. Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J., Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Poznań, Termedia, 2010.

    Data aktualizacji: 16.03.2018,
    Opublikowano: 19.02.2018 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

    Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

    Czytaj więcej
    Kaszel u dziecka – jak leczyć?

    Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

    Czytaj więcej
    Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

    Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

    Czytaj więcej
    Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

    Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

    Czytaj więcej
    Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

    Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

    Czytaj więcej
    Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

    Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

    Czytaj więcej
    Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

    Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

    Czytaj więcej
    Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

    Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

    Czytaj więcej
    Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

    Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

    Czytaj więcej
    Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

    Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

    Czytaj więcej