Wybory w czasie pandemii. Jak głosować, żeby się nie zarazić?

Getty Images

Już w najbliższą niedziele Polacy pójdą zagłosować na swojego kandydata na prezydenta. I choć wybory dają poczucie normalności, nie zapominajmy, że koronawirus wciąż krąży wokół nas. Jak więc powinno się zachowywać w lokalu wyborczym? Sprawdź zalecenia GIS.

Mimo że wciąż mamy do czynienia z pandemią, w Polsce 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. I choć nasz rząd już od kilku tygodni poluzowuje restrykcje wprowadzone w związku z epidemią SARS-CoV-2, nie można zapominać, że koronawirus to wciąż groźny przeciwnik. Jak się należy zachować się w lokalu wyborczym, by zminimalizować ryzyko zakażenia siebie i innych? GIS podał swoje wytyczne.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Jak się zachować podczas wyborów, by zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem?

Jedną z pierwszych i najważniejszych zasad jest oczywiście przestrzeganie reguły dystansu społecznego (minimum 1,5 metra) oraz zakrywanie nosa i ust – na przykład za pomocą maseczki, przyłbicy czy części odzieży. Ponadto zaleca się przed wejściem do lokalu wyborczego dezynfekcję dłoni. Jeśli nie chce się skorzystać z tego rodzaju preparatu, należy wejść do pomieszczenia w jednorazowych rękawiczkach. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, dobrze jest także przyjść z własnym długopisem. W przeciwnym wypadku dobrze jest go samemu zdezynfekować za pomocą specjalnego żelu.

Przeczytaj też: Druga fala SARS-CoV-2 będzie szybciej, niż się spodziewano? WHO jest zaniepokojone sytuacją w Europie

W jednym czasie w lokalu nie może przebywać więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe – poza członkami komisji wyborczej, mężami zaufania, obserwatorami społecznymi i międzynarodowymi oraz osobami pomocniczymi). Warto również wiedzieć, że poza środkami do dezynfekcji w lokalu wyborczym powinno zadbać się o to, by drzwi do sali były otwarte (jeśli nie mogą, klamki muszą być regularnie dezynfekowane), a pomieszczenie wietrzone (przynajmniej raz na godzinę). Dodajmy również, że na stołach nie powinno być położonych żadnych tkanin.

Uwaga! Jeśli członek komisji wyborczej poprosi cię o odsłonięcie twarzy w celu identyfikacji, należy podporządkować się tej prośbie.

Przeczytaj też: Dzięki noszeniu maseczek można powstrzymać COVID-19

Głosujesz może poza granicami naszego kraju? W takiej sytuacji musisz dostosować się do reżimu sanitarnego, obowiązującego na terenie danego kraju.

Zobacz też film: Wszystko, co trzeba wiedzieć o noszeniu maseczek

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.06.2020,
Opublikowano: 26.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej