Wstrząs mózgu u dziecka – jakie są jego objawy i możliwe powikłania?

Fot: Steve Debenport / gettyimages.com

Wstrząs mózgu u dziecka jest skutkiem urazu głowy, np. w wyniku silnego uderzenia lub upadku. Niepokojącym objawem jest np. długo utrzymujący się płacz po urazie (jeżeli trwa więcej niż 15 min, powinien zaalarmować rodziców). W przypadku starszych dzieci charakterystyczna jest niepamięć wsteczna – dziecko nie przypomina sobie momentu wypadku.

Wstrząs mózgu u dziecka jest jednym z częstszych następstw urazu głowy, do którego może dojść na skutek nieszczęśliwego upadku, np. z wysokości czy uderzenia głową o twarde podłoże. Oznacza zaburzenie świadomości, a w niektórych sytuacjach jej utratę, chociaż nie jest to regułą.

Wstrząs mózgu u dziecka

Jeżeli na skutek urazu głowy dojdzie do utraty świadomości, konieczna jest konsultacja lekarska, gdyż możliwe, że doszło do wstrząsu mózgu. Przy podejrzeniu poważniejszego urazu wskazane są dodatkowe badania. Na skutek wstrząśnienia może bowiem zostać uszkodzona struktura pnia mózgu lub dojść do czasowego uszkodzenia funkcji kory mózgowej. W przypadku utraty przytomności najczęściej dziecko odzyskuje ją nie później niż po upływie godziny. Za bardzo niebezpieczne uznaje się stany, w których czas ten przekracza 6 godzin.

Zobacz film: Wstrząs mózgu. Źródło: 36,6.

Objawy wstrząsu mózgu u dziecka

Objawy wstrząsu mózgu u dziecka mogą być łagodne bezpośrednio po urazie, a nasilać się dopiero po upływie 24–48 godzin. Chociaż nie jest to regułą, to w związku z ryzykiem poważnych powikłań wszelkie zmiany w zachowaniu czy samopoczuciu dziecka do drugiej doby po urazie powinny wzbudzić czujność rodziców. U niektórych dzieci może dojść do czasowej utraty przytomności. Zazwyczaj osoby po wstrząśnieniu nie pamiętają momentu wypadku i tego, co wydarzyło się bezpośrednio po nim. Jest to nazywane tzw. niepamięcią wsteczną – mózg wymazuje sytuację, w której doszło do urazu. Może dojść również do tzw. niepamięci następczej, czyli trudności z przypomnieniem sobie tego, co działo się kilka, a nawet kilkanaście godzin po wypadku – zazwyczaj obejmuje ona czas od urazu do odzyskania pełnej sprawności przez mózg. Charakterystyczne dla wstrząśnienia, niezależnie od wieku, są również: wymioty, tachykardia lub bradykardia, ból głowy, dezorientacja, zaburzenia równowagi czy opóźniona reakcja słowna i ruchowa. O urazie głowy świadczy także wydzielina z nosa lub z uszu, co jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji medycznej.

Lekarze wyróżniają 4 stopnie wstrząśnienia:

  • stopień 1 – nie dochodzi do utraty świadomości, a jedynie do przejściowego jej ograniczenia (tzw. dezorientacja); jest to najlżejsza forma uszkodzenia, której objawy zazwyczaj ustępują po upływie około kwadransa;
  • stopień 2 – osoba, która doznała urazu, również zachowuje świadomość; objawami są czasowe zaburzenia świadomości i orientacji, które trwają dłużej niż 15 min;
  • stopień 3 – chwilowa utrata przytomności, pacjent pozostaje zdezorientowany lub splątany
  • stopień 4 – związany jest ze stanem utraty świadomości – niezależnie jak długo trwa.

Objawy wstrząsu mózgu u małych dzieci

Głowa małych dzieci jest szczególnie narażona na urazy, zwłaszcza kiedy niemowlę podejmuje pierwsze próby podnoszenia się lub uczy się chodzić. Jeżeli doszło do uderzenia głową o twardą powierzchnię, rodzice powinni przez kolejne godziny pilnie obserwować dziecko, ponieważ jest ono zbyt małe, aby powiedzieć, co mu dolega. Im młodsza osoba, tym mniej charakterystyczne objawy – u małych dzieci i niemowląt wstrząs może powodować nudności, wymioty, senność i nadmierną bladością. Pierwszym niepokojącym objawem jest płacz, który nie ustępuje pomimo upływu czasu. O uszkodzeniu mózgu mogą też świadczyć, poza krwawieniem oraz wydzieliną z nosa i uszu, drgawki i nadmierna senność. W przypadku niemowląt w następstwie urazu może dojść do problemów z wybudzeniem ze snu. Starsze dzieci mogą tracić równowagę podczas siadania, raczkowania czy stania. Konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna, również jeżeli źrenice nie reagują prawidłowo na światło.

Wstrząs mózgu u dziecka – diagnoza i leczenie

Diagnoza wstrząsu mózgu u dziecka przeprowadzana jest na podstawie dokładnego wywiadu z rodzicami i jego obserwacji. Nie każda sytuacja jest wskazaniem do wykonania RTG czaszki czy tomografii komputerowej głowy, ale zawsze tę decyzję podejmuje lekarz. Jeżeli nie ma dodatkowych urazów, wskazany jest, niezależnie od wieku, odpoczynek – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Znacznie rzadziej zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, ponieważ nie minimalizują one samych objawów wstrząśnienia. Starsze dzieci, które uczęszczają już na zajęcia przedszkolne i szkolne, powinny przez kilka dni pozostać w domu. Niewskazane jest oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe, bawienie się telefonem komórkowym itp. Mózg najlepiej się regeneruje, jeśli nie jest poddawany obciążeniom i nadmiernej aktywności, którą można zwiększać dopiero po upływie doby od ustąpienia objawów, zwłaszcza bólu głowy.

Jakie powikłania może wywołać wstrząs mózgu u dziecka?

Jeżeli chodzi o najmłodszych, nie można lekceważyć żadnych niepokojących symptomów. Powikłaniem wstrząsu mózgu u dziecka są czasowe problemy z koncentracją i częste wahania nastrojów. Ponadto każdy kolejny uraz może być groźniejszy w skutkach, co prowadzi do tzw. otępienia. W przypadku braku odpoczynku po urazie mózg wraca do pełnej sprawności znacznie dłużej, a brak konsultacji medycznej uniemożliwia dokładne określenie stanu zdrowia dziecka i potencjalnych urazów czaszki.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności u starszego dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN






Data aktualizacji: 06.06.2018,
Opublikowano: 22.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej