Wskazania i przygotowanie do badania EUS. Przebieg ultrasonografii endoskopowej

Fot: Burak Karademir / gettyimages.com

Badanie EUS (ultrasonografia endoskopowa) to metoda obrazowania zmian patologicznych znajdujących się w przewodzie pokarmowym oraz w narządach bezpośrednio do niego przylegających (przeprowadza się np. EUS trzustki, dróg żółciowych). Badanie łączy endoskopię i ultrasonografię, umożliwia pobranie wycinków podczas biopsji.

Pacjent przygotowujący się do badania EUS powinien pozostawać na czczo przez 8 godzin i odstawić ewentualne leki przeciwzakrzepowe przy planowanym wykonaniu biopsji igłowej patologicznej zmiany. EUS zwykle przeprowadza się w krótkim, płytkim znieczuleniu ogólnym.

Na czym polega badanie EUS?

Badanie EUS (ultrasonografia endoskopowa, inaczej nazywana endosonografią) to obrazowa metoda diagnostyczna, nadal nie często wykorzystywana w praktyce klinicznej. Endosonografia polega na wykonaniu badania ultrasonograficznego, w którym sonda, umieszczona na końcu giętkiego endoskopu, znajduje się wewnątrz przewodu pokarmowego. Echoendoskop z głowicą ultradźwiękową ma także kanał boczny, zakończony igłą biopsyjną, którą wykonywane są nakłucia patologicznych zmian, wykrytych podczas badania. Materiał komórkowy pobrany igłą (podczas biopsji cienkoigłowej) poddawany jest badaniu cytologicznemu. W rzadkich przypadkach pobrany może być także fragment narządu do histopatologii.

EUS służy jako narzędzie pomocnicze. Może być wykorzystywane w celu zobrazowania różnych narządów poddawanych zabiegom leczniczym, np. przy drenażu dróg żółciowych, zbiorników płynowych powstałych w ostrym zapaleniu trzustki oraz przy neurolizie (zniszczeniu włókien nerwowych) splotu trzewnego.

Cena badania EUS waha się w granicach 1000–2000 złotych (z biopsją).

Jakie są wskazania do EUS?

Badanie EUS wykonywane jest w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki zmian w ścianie przewodu pokarmowego oraz uwidocznienia narządów znajdujących się w jego pobliżu. Ze względu na lokalizację najlepiej obrazowane są trzustka oraz drogi żółciowe.

Wskazaniem do wykonania EUS trzustki z biopsją zmian są: podejrzenie guza nowotworowego, określenie przyczyny ostrego zapalenia oraz diagnostyka torbieli w przewlekłym zapaleniu trzustki. W chorobach zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych badanie ma na celu potwierdzenie kamicy żółciowej, wykrycie guza nowotworowego oraz wyjaśnienie przyczyny żółtaczki mechanicznej. EUS stosuje się również do oceny zaawansowania raka przełyku, żołądka, odbytnicy oraz chłoniaka żołądka. Możliwe jest także zobrazowanie nowotworowych guzów podśluzówkowych i śródściennych układu pokarmowego.

Na czym polega przygotowanie do EUS? Przebieg badania

EUS przeprowadzane jest w pracowni zajmującej się wykonywaniem badań endoskopowych. Po każdym zabiegu endoskopy są dezynfekowane. Do biopsji cienkoigłowej używa się jednorazowych igieł.

Przed badania EUS z biopsją wykonuje się analizy laboratoryjne krwi – określana jest grupa krwi, liczba płytek oraz wskaźnik INR (diagnozujący stan układu krzepnięcia). Jeżeli pacjent ma mieć wykonaną biopsję igłową, a przewlekle stosuje leki przeciwzakrzepowe, takie jak antagoniści witaminy K (acenokumarol, warfaryna) lub kwas acetylosalicylowy (aspiryna), zobowiązany jest odstawić je na mniej więcej tydzień przed badaniem.

Przygotowanie do EUS polega głównie na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów oraz płynów. Należy pozostać na czczo przez 6 godzin oraz nie przyjmować płynów przez 4 godziny. W przypadku badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego (esicy i odbytnicy) wskazane jest wykonanie wlewki oczyszczającej.

Badanie EUS zwykle przeprowadza się w krótkotrwałej sedacji – takie znieczulenie pozwala na zmniejszenie napięcia i niepokoju pacjenta. Do planowanego EUS z biopsją igłową pacjent wprowadzany jest w stan głębokiej sedacji, co prowadzi do ograniczenia świadomości i zmniejszenia wrażliwości na bodźce bólowe. Po badaniu EUS przeprowadzonym w znieczuleniu niewskazane jest prowadzenie samochodu przez dobę.

Endoskop wprowadza się przez jamę ustną do dalszych części przewodu pokarmowego pod kontrolą wyświetlanego na monitorze obrazu pochodzącego z kamery endoskopu. Po zobrazowaniu patologicznej zmiany głowicę echoendoskopu zbliża się do niej i wykonuje się badanie ultrasonograficzne – określany jest wymiar nacieku, jego budowa, echogeniczność oraz sprawdzane są granice i ewentualne zmiany w strukturach sąsiednich. Trzon i ogon trzustki uwidaczniane są w badaniu EUS za pomocą sondy umieszczonej wewnątrz żołądka, natomiast głowa trzustki oraz drogi żółciowe zewnątrzwątrobowe obrazowane są z dwunastnicy. Po wykryciu nieprawidłowości w badanych narządach wykonywane jest nakłucie zmian za pomocą igły biopsyjnej umieszczanej w kanale endoskopu.

Antybiotyki nie są rutynowo stosowane podczas ultrasonografii endoskopowej. Zaleca się je wyłącznie w przypadku EUS z biopsją torbieli wypełnionej płynem, np. w trzustce.

Jak jest zbudowany układ pokarmowy?

36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016.

Data aktualizacji: 25.06.2021,
Opublikowano: 27.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej