Wirusowe zapalenie wątroby – co to za choroba i co zrobić, aby nie zachorować?

Zobacz film: WZW C - dlaczego jest takie niebezpieczne dla zdrowia? Źródło: 36,6.

Szacuje się, że w Polsce z wirusowym zapaleniem wątroby typu C żyje nawet 150 tysięcy osób, z czego aż 80 proc.  nie ma pojęcia o chorobie i przekazuje wirusa innym. O wirusowym zapaleniu wątroby opowiadał w ostatnim odcinku programu 36,6 °C prof. Krzysztof Łabuzek. Zatem co warto wiedzieć o tym schorzeniu i jak się przed nim bronić?

Wirusów, które mogą doprowadzić do zapalenia wątroby jest kilka. Najgroźniejszy z nich jest wirus HCV, który wywołuje tzw. wirusowe zapalenie wątroby typu C. Schorzenie jest o tyle niebezpieczne, że latami może nie dawać żadnych objawów. Pacjenci bardzo często o zakażeniu dowiadują się przez przypadek, np. podczas diagnostyki zupełnie innego schorzenia.

WZW C – jak dochodzi do zakażenia?

Wirus odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C szerzy się poprzez naruszenie ciągłości tkanek, drogą seksualną, okołoporodową – podczas porodu, przy przetaczaniu krwi oraz w czasie hemodializ. Jednak najwięcej zakażeń zdarza się podczas robienia tatuaży, a także wykonywania zabiegów w salonach kosmetycznych. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to, czy osoba, która wykonuje zabieg przestrzega podstawowych zasad higieny.

Siódmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Tylko osłabienie, czy już choroba?

Wirusowe zapalenie wątroby typy C bywa nazywane cichym zabójcą, ponieważ może rozwijać się latami nie dając przy tym żadnych objawów. Co gorsza, nawet jeśli jakieś dolegliwości się pojawią to zazwyczaj nie się one łączone z chorą wątrobą. Zatem co powinno zaniepokoić? Przede wszystkim:

  • bóle, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny;
  • stan podgorączkowy;
  • osłabienie;
  • spadek masy ciała;

Mimo że takie objawy mogą się pojawić przy wielu innych schorzeniach, a mamy za sobą jedno z „ryzykownych” zachowań, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania na obecność przeciwciał anty-HCV. Trzeba sobie zdawać sprawę, że choć WZW C może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą (rak wątroby, marskość), to może odbić się na działaniu całego organizmu. Zdarza się, że wirus uszkadza układ nerwowy, nerki oraz tarczycę.

Z chorobą można wygrać

Jeszcze do niedawna wirusowe zapalenie wątroby typu C leczone było interferonem. Niestety terapia nim trwa długo i wywołuje szereg trudnych do zniesienia dolegliwości. Tym samym u części chorych konieczne jest zmniejszenie dawki leku. Na szczęście to już przeszłość. Obecnie chorzy mają dostęp do nowoczesnych leków, które skutecznie zwalczają wirusa HCV i są całkowicie bezpieczne dla organizmu.

Zobacz film i poznaj historię Ani, która zachorowała na wirusowe zapalenie wątroby typu C i pokonała chorobę:

Zobacz film: Poznaj historię Ani, która chorowała na WZW C. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 23.10.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Serdi 23.10.2018r.

Zapomnieliście tylko dodać że na leczenie nfz czeka się od 4 do 6 lat w zależności od miasta ! Taki mały szczególik

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej