Wirus Zika – przenoszą go komary: objawy zarażenia, miejsca występowania, leczenie

Fot: sdecoret / fotolia.com

Wirus Zika w Polsce występuje tylko u osób, które zostały zarażone podczas pobytu w krajach, w których wirus jest aktywny. Wirus Zika jest roznoszony przez komary, ale odnotowano przypadki zarażenia drogą płciową (w większości przypadków kobiet przez mężczyzn). Leczenie wirusa Zika jest objawowe.

Co to jest wirus Zika? To wirus pochodzący z Afryki, współcześnie występujący nie tylko na Czarnym Lądzie, ale też w Ameryce Południowej i Środkowej, Azji Południowo-Wschodniej i w regionie Pacyfiku. W Polsce nie występuje naturalnie, ponieważ nie ma do tego warunków klimatyczno-środowiskowych. Wirus Zika jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga i gorączkę Zachodniego Nilu.

Wirus Zika: objawy zarażenia i jego źródła

W od 60 do 80 procent przypadków wirus Zika nie daje żadnych objawów. U pozostałych zarażonych objawy występują najczęściej po od 3 do 12 dniach od infekcji. Przebieg zakażenia jest zwykle łagodny. Mogą wystąpić takie dolegliwości, jak:

  • bóle głowy,
  • gorączka nieprzekraczająca 38,5 stopnia Celsjusza,
  • bóle mięśni i stawów,
  • zapalenie spojówek i czasem światłowstręt,
  • plamista albo grudkowa wysypka – może pojawiać się na tułowiu, kończynach, czasem na twarzy.

W niektórych przypadkach odnotowywano też bóle brzucha, nudności i wymioty, bóle zagałkowe, a także ból gardła i kaszel. Zarażenie wirusem Zika objawy daje niecharakterystyczne i trudne do rozpoznania.

Wirus Zika najczęściej jest przenoszony przez komary z gatunków Aedes africanus, Aedes aegypti i Aedes albopictus. Potencjalnie można zarazić się także drogą płciową od osoby zainfekowanej – dotychczas były to pojedyncze przypadki, częściej mężczyźni zarażali swoje partnerki niż odwrotnie. Trzecią drogą zarażenia wirusem Ziko jest przenikanie przez łożysko. Zainfekowana ciężarna przekazuje dziecku wirusa. W takich sytuacjach znacznie rośnie ryzyko mikrocefalii u noworodka (małogłowia).

Czy wiesz, co jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Występowanie wirusa Zika

Gdzie występuje wirus Zika i dochodzi do zakażeń wśród ludzi? Przede wszystkim w Zachodniej Afryce, a głównie w Gwinei Bissau, Wyspach Zielonego Przylądka, często do infekcji wirusem Zika dochodzi też w Angoli.

Wirus aktywny jest w Ameryce Południowej i Środkowej. Rejony występowania wirusa Zika to m.in.: Dominikana, Brazylia, Kuba, Kolumbia, Meksyk, Peru, Argentyna, Bahamy, Boliwia, Jamajka i Kostaryka, Barbados, Anguilla, Antigua i Barbuda, Aruba, Belize, Curaçao, Ekwador, Grenada, Gujana, Gujana Francuska, Gwadelupa, Gwatemala, Honduras, Kajmany, Martynika, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Puerto Rico oraz Wenezuela.

W Azji Południowo-Wschodniej można wirusem Zika zarazić się na Malediwach. W regionie Pacyfiku ryzyko infekcji rośnie na Fidżi, Wyspach Marshalla, Mikronezji, Wyspach Salomona, w Singapurze czy Palau. Wirus Zika występuje też w archipelagach Samo i Tonga ora w Papui Nowej Gwinei.

Wirus Zika w Europie występuje wyłącznie u osób, które przywiozły go z egzotycznych podróży. W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się pojedyncze przypadki zarażenia tylko na Florydzie (dane z maja 2017 roku – https://gis.gov.pl/zdrowie/informacje-dla-podrozujacych/320-informacja-dla-osob-podrozujacych-do-ameryki-poludniowej-w-region-pacyfiku-do-afryki-oraz-indonezji).

Profilaktyka wirusa Zika – zalecenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Na wirusa Zika szczepionka nie istnieje, dlatego należy stosować się do rekomendacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, podróżując do krajów występowania tego wirusa. Aby uniknąć zarażenia najpopularniejszą drogą, czyli przez ugryzienie komara, należy:

  • stosować środki odstraszające komary, tzw. repelenty,
  • nosić odzież zakrywającą ciało, najlepiej w jasnych kolorach,
  • używać moskitier,
  • pozostać w zamkniętych pomieszczeniach rano i późnym popołudniem, gdy aktywność komarów jest największa.

Ciężarne i kobiety planujące zajście w ciążę powinny przełożyć podróż w rejon aktywności wirusa Zika.

Zaleca się, by przez 6 miesięcy od powrotu z regionów świata, w których występuje wirus Zika, mężczyzna zachował wstrzemięźliwość seksualną lub stosował prezerwatywy podczas stosunku.

Leczenie wirusa Zika i powikłania zakażenia

Leczenie zarażenia wirusem Zika jest objawowe, jeśli występują dolegliwości. Podaje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, płyny oraz zaleca odpoczynek. Po kilku dniach dolegliwości powinny ustąpić.

Powikłania po zarażeniu wirusem Ziko możliwe są u dzieci zarażonych ciężarnych i zainfekowanych dorosłych:

  • kobiety zarażone wirusem Ziko z trakcie ciąży rodziły dzieci z małogłowiem (mikrocefalią),
  • u niektórych osób mogą wystąpić objawy zespołu Guillaina-Barrégo – choroby neurologicznej objawiającej się parestezjami (mrowieniem, drętwieniem, uczuciem przebiegania prądu, zaburzeniami odczuwania temperatury) nóg i bólem stóp, bólami korzeniowymi, zwiotczeniem mięśni nóg, zaburzeniami czucia, niedowładem mięśni twarzy, poruszających oczyma, zaburzeniami rytmu serca i ciśnienia krwi, ostatecznie niewydolnością oddechową.

Te powikłania można leczyć wyłącznie objawowo. Zespół Guillaina-Barrégo wymaga leczenia szpitalnego.

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej