Wirus HTLV 1 – jakie choroby powoduje wirus T-limfotropowy?

Fot. Dr_Microbe / Getty Images

Wirus HTLV 1 zaliczany jest do retrowirusów przenoszonych przez płyny ustrojowe, głównie krew, nasienie oraz ludzkie mleko. Choroba powodowana przez tego wirusa rozwija się bardzo powoli, dając objawy po około 5 dekadach od zakażenia.

Wirus HTLV-1 (wirus T-limfotropowy) należy do retrowirusów biorących udział w patogenezie chorób rozrostowych. Może przyczyniać się także do rozwoju chorób nowotworowych. Najaktywniej występuje w Japonii, choć obecny jest na całym świecie. W Polsce choroby wywoływane przez HTLV-1 są rzadkie. Pacjenci często nie wiedzą, że są jego nosicielami.

Czym jest wirus HTLV-1?

Wirus HTLV został odkryty przez Roberta Gallo oraz Bernarda Poiesza w 1981 roku jako pierwszy ludzki, jednoniciowy retrowirus. Obecnie wyróżnia się aż 4 rodzaje wirusa HTLV – 1, 2, 3 oraz 4. Statystyki mówią, że około 20 milionów ludzi na całym świecie może być zakażonych tym wirusem. Wirus HTLV dzieli wiele wspólnych cech z wirusem HIV i tak jak on może być szybko wykryty za pomocą prostych testów laboratoryjnych z krwi. U około 5% zakażonych po wielu latach (nawet po 40–50) może rozwinąć się choroba rozrostowa. Mówi się wówczas, że ma długi okres latencji. Wyjątek stanowią osoby z upośledzonym systemem odpornościowym. Choroba może pojawić się u nich znacznie szybciej i mieć ostrzejszy przebieg. Tak długo rozwijają się chociażby ostra białaczka czy chłoniak.

Wirus HTLV-1 odpowiada za rozwój głównie białaczek i chłoniaka, z kolei HTLV-2 jest znacznie mniej groźny i może upośledzać funkcjonowanie układu nerwowego. Niedawno odkryto kolejne dwa rodzaje wirusa: HTLV-3 oraz HTLV-4, ale nadal nie do końca wiadomo, jakie choroby mogą wywoływać.

Komórki, które atakowane są przez wirus HTLV-1, to limfocyty CD4+, natomiast limfocyty CD8+ atakowane są przez drugi typ wirusa – HTLV-2. Oba rodzaje wirusów mają tendencję do przekształcanie się w komórki nowotworowe.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak może objawiać się białaczka:

Zobacz film: Białaczka - typy i objawy. Źródło: Bez recepty.

Jak można się zarazić wirusem HTLV?

Do zakażenia wirusem może dojść podczas karmienia piersią przez zakażoną matkę (prawdopodobieństwo wynosi 20%), kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia, transfuzji krwi (ryzyko przeniesienia wirusa od osoby zakażonej wynosi od 20 do 60%, jednakże w Polsce nie prowadzi się kontroli krwiodawców pod kątem obecności tego wirusa) czy dożylnego przyjmowania narkotyków. W literaturze opisano również kilka przypadków przeniesienia zakażenia poprzez przeszczep narządów.

Objawy zakażenia wirusem HTLV-1

Osoba będąca nosicielem tego wirusa często dowiaduje się o jego obecności po upływie kilku dekad od zakażenia, gdy pojawiają się objawy. Okazuje się, że choroba częściej dotyka mężczyzn po 50–60 roku życia niż kobiety w tym samym wieku. Do objawów zalicza się: ogólne osłabienie organizmu, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony i wątroby, niedokrwistość, pojawiające się na skórze owrzodzenia i guzki oraz nadmiar wapnia w organizmie.

Innymi chorobami, które mogą być powodowane przez wirusy HTLV, są: tropikalne porażenie spastyczne, choroby o podłożu autoimmunologicznym (np. zespół Sjögrena) i przewlekłe dolegliwości zapalne narządów.

Leczenie chorób wywoływanych przez wirusa HTLV-1

Nie ma na rynku szczepionki, która uchroniłaby przed zakażeniem wirusem HTLV-1. Zaleca się jednak stosowanie środków profilaktycznych, w tym prezerwatyw podczas kontaktów seksualnych, czy też zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad higieny w placówkach medycznych (stosowanie jednorazowych rękawiczek i igieł).

Leczenie antyretrowirusowe pozwala na przeżycie chorym nawet 40 lat. Jeszcze w latach 90. leczenie retrowirusów nie było możliwe, przez co rokowania były złe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów, m.in. zalcytabina, lamiduwinya, stawudyna czy zydowudyna. Nadal trwają intensywne badania nad skutecznością i bezpieczeństwem leków na HTLV-1. Leczenie musi być poparte odpowiednią dietą. Zaleca się unikanie surowych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym jaj czy niepasteryzowanego mleka. Jest to związane z tym, że salmonella u osób z zakażeniami retrowirusowymi przebiega znacznie ciężej.

Aby stwierdzić wirus HTLV, stosuje się testy z krwi na obecność przeciwciał HTLV-1 oraz HTLV-2. Ich cena uzależniona jest od placówki i może wynosić około 100–150 złotych.

Bibliografia

  1. Aleksandra Kalicińska, Diagnostyka zakażeń ludzkim wirusem T-limfotropowym (HTLV-I i HTLV-II) oraz parvowirusem B19 (B19V), „Journal of Transfusion Medicine” 2015, 8:142, s. 144.
Data aktualizacji: 19.07.2019,
Opublikowano: 19.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej