Wirus Ebola w Afryce. WHO przekazuje szczepionki

Fot. digicomphoto / Getty Images

W Demokratycznej Republice Konga pojawiły się przypadki zachorowań wywołanych przez wirusa Ebola. Jean Jack Muyembe, dyrektor kongijskiego instytutu badań biologicznych, podał do wiadomości publicznej, że przynajmniej 10 osób jest chorych. Światowa Organizacja Zdrowia przekaże DRK 4000 szczepionek przeciwko gorączce krwotocznej. 

Według ministerstwa zdrowia Demokratycznej Republiki Konga potwierdzonych jest 11 śmiertelnych przypadków zakażenia gorączką krwotoczną. Przypadki zachorowań odnotowano w Prowincji Równikowej, w miejscowości Bikoro. 

Jak poinformował dyrektor do spraw Afryki Matshidiso Moeti ze Światowej Organizacji Zdrowia działającej w ramach ONZ, Demokratycznej Republice Konga zostanie przekazanych 4000 dawek szczepionki przeciwko wirusowi Ebola. Data rozpoczęcia szczepień ochronnych nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji znajdziecie na TVN24.pl: Kolejne ofiary eboli. Tysiące szczepionek polecą do Konga 

Wirusa Ebola odkryto w 1976 r. - pierwsze epidemie zostały opisane w Sudanie i Demokratycznej Republice Konga. Nazwa tego wirusa pochodzi od nazwy rzeki w Republice Konga, płynącej przez wschodnie tereny tego kraju, nad którą wybuchła pierwsza epidemia. 

Zobacz film: Ebola. Dlaczego ten wirus jest tak niebezpieczny? Źródło: Discovery

Ebola - jak można się zarazić?

Wirusem Ebola można się zarazić przez kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z krwią lub wydzielinami osoby zakażonej. Wirus nie przenosi się drogą powietrzną. Rezerwuarem wirusów są najczęściej zwierzęta - w przypadku Eboli są to nietoperze. 

Polecamy: Gorączka krwotoczna – na czym polega? Objawy i leczenie

Okres wylęgania choroby trwa 2–12 dni. Najczęściej jednak gorączka rozwija w ciągu 10 dni. Pierwsze objawy nie są charakterystyczne. Zalicza się do nich:

  • gorączkę,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni i brzucha,
  • osłabienie,
  • nudności i wymioty,
  • biegunkę.

Następnie choroba Ebola przywiera charakter narządowy. Pojawiają się objawy z układu oddechowego – duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel, a także objawy neurologiczne – bóle głowy, drgawki, zaburzenia świadomości, śpiączka oraz objawy krwotoczne – podbiegnięcia krwawe, krwawienia z nosa i przewodu pokarmowego, krwawienia wewnętrzne.

Do późnych objawów zalicza się wstrząs, śpiączkę, majaczenie, skazę krwotoczną, bezmocz i zaburzenia metaboliczne.

Więcej: Gorączka krwotoczna Ebola – jak się zarazić wirusem i jakie daje on objawy?

Leczenie chorych zarażonych wirusem Ebola jest objawowe.

Zobacz film: Ebola. Jak dochodzi do wybuchu epidemii? Źródło: Discovery


Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 14.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej