Więzadła kręgosłupa. Budowa i znaczenie w funkcjonowaniu kręgosłupa

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Więzadła kręgosłupa biorą udział w stabilizacji i pracy kręgosłupa, ale czym się różnią więzadła kręgosłupa lędźwiowego a więzadła kręgosłupa szyjnego? Jakie znaczenie mają pogrubiałe więzadła żółte kręgosłupa i jakie wywołują dolegliwości? Warto poznać anatomię więzadła kręgosłupa niedocenianego elementu budowy kręgosłupa.

Prawidłowo zbudowany kręgosłup dorosłej osoby składa się z kręgów szyjnych, kręgów piersiowych, kręgów lędźwiowych, kręgów krzyżowych i z kręgów guzicznych. Rusztowanie kostne tworzące kręgosłup silnie powiązane jest ze sobą za pomocą więzozrostów, chrzęstozrostów oraz stawów. Jednak jeśli chodzi o stabilizację kręgosłupa, cały zespół kręgosłupa ustabilizowany jest za pomocą więzadeł.

Więzadła kręgosłupa - anatomia

Więzadła kręgosłupa tworzą ścisłe włókna kolagenowe zapewniające dużą wytrzymałość mechaniczną i elastyczność kręgosłupa. Łączą ze sobą 2 sąsiadujące ze sobą kręgi, większą ich liczbę oraz więzadła na całej długości kręgosłupa. Więzadła kręgosłupa różnią się budową w zależności od funkcji i lokalizacji. Wśród nich wyróżnia się dwa rodzaje systemów więzadłowych: więzadła długie i więzadła krótkie.

Więzadła kręgosłupa długie

1. Więzadła podłużne – przednie i tylne (przebiegają na trzonach kręgowych).

  • Więzadło podłużne przednie – silna, szeroka taśma włóknista, przebiegająca od podstawy czaszki do kości krzyżowej. Pokrywa przednią powierzchnię trzonów kręgowych. Hamuje nadmierny wyprost kręgosłupa.
  • Więzadło podłużne tylne – silne, ale mniej masywne, przebiegające po tylnej stronie trzonów kręgowych zwróconych do kanału kręgowego, zrasta się z krążkami międzykręgowymi. Hamuje nadmierne zgięcie kręgosłupa.

2. Więzadło nadkolcowe – przebiega wzdłuż wyrostków kolczystych od VII kręgu szyjnego do grzebienia krzyżowego pośrodkowego. Hamuje nadmierne zgięcie kręgosłupa.

3. Więzadło karkowe – u człowieka jest to więzadło szczątkowe, mocno rozbudowane u czworonogów, przebiega od grzebienia potylicznego zewnętrznego wzdłuż wyrostków kolczystych od III do VII kręgu szyjnego. Odpowiada za podtrzymywanie głowy.

Więzadła kręgosłupa krótkie

Więzadła kręgosłupa krótkie, przebiegają pomiędzy sąsiednimi kręgami kręgosłupa. Wyróżnia się więzadła krótkie żółte, międzypoprzeczne i międzykolcowe.

1. Więzadła żółte – nazwa związana jest z żółtym zabarwieniem włókien. Przebiegają pomiędzy łukami sąsiadujących kręgów, zamykając kanał kręgowy od tyłu. Zbudowane są z tkanki sprężystej i odpowiadają za prostowanie zgiętego kręgosłupa. Więzadła kręgosłupa żółte odgrywają szczególną rolę, polegającą na ochronę zawartości kanału kręgowego- rdzenia kręgowego i korzeni.

2. Więzadła międzypoprzeczne – przebiegają po obu stronach kręgów pomiędzy wyrostkami poprzecznymi. Hamują nadmierne boczne zgięcie kręgosłupa.

3. Więzadła międzykolcowe – tworzą błony w płaszczyźnie strzałkowej (przednio- tylnej) łącząc sąsiadujące ze sobą sąsiadujące wyrostki kolczyste kręgów. Więzadła międzykolcowe najsilniejsze są w odcinku lędźwiowym ze względu na odległość między wyrostkami kolczystymi.

4. Więzadła krzyżowo-guziczne – grzbietowe, brzuszne i boczne, przebiegają pomiędzy kością krzyżową i guziczną wzmacniając ich struktury. Więzadła pozostają tylko częściowo w ruchomości pomiędzy I i II kręgiem guzicznym mając znaczenie podczas porodu, gdzie zwiększają wymiar płaszczyzny wychodu miednicy podczas porodu. Pozostała część więzadła ulega skostnieniu.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie kostnym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Więzadła kręgowe - dodatkowe informacje

Więzadła kręgosłupa odgrywają również funcie w okolicy połączenia kręgosłupa z czaszką. Ze względu na ruchomość głowy i silnego połączenia z kręgosłupem, miejscowe więzadła zabezpieczają mózgowie i rdzeń kręgowy w mocnym systemie stawów i więzadeł w obrębie dwóch pierwszych kręgów szyjnych: szczytowo-potylicznym i szczytowo-obrotowym.

Uszkodzenia więzadeł kręgosłupa.

Uszkodzenia więzadeł kręgosłupa wiążą się z konsekwencjami ze względu na funkcje jakie pełnią w pracy kręgosłupa. Uszkodzenie więzadła odpowiadającego za hamowanie zgięcia kręgosłupa, doprowadzać będzie do nadmiernego zgięcia kręgosłupa, a to może zagrażać uszkodzeniom kręgów i innych struktur, a nawet organom wewnętrznym. Analogicznie uszkodzone więzadła hamujące nadmierny wyprost kręgosłupa, mogą doprowadzić do przeprostu kręgosłupie i w następstwie do uszkodzeń struktur kostnych kręgów i innych struktur tkanek miękkich.

Uszkodzenie struktur więzadeł prowadzi do znacznej niestabilności kręgosłupa. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku ciężkiego urazu mechanicznego. Występują również zaburzenia struktur powstałych, np. w wyniku zapalenia więzadeł, jak pogrubiałe więzadła żółtawe kręgosłupa.

Pogrubiałe więzadła żółtawe kręgosłupa

Na skutek zwyrodnienia więzadła żółtego dochodzi do jego pogrubienia i zmniejszenia światła kanału kręgowego. Następstwem tego jest ból w odcinku lędźwiowo – krzyżowym oraz radikulopatia ogona końskiego. Pogrubienie więzadła staje się przyczyną ucisku na korzenie wychodzące z rdzenia kręgowego i powoduje szereg dolegliwości związanych z trudnościami w chodzeniu ze względu na wyprostną postawę ciała wywołującą ból w krzyżu, okolicy stawy biodrowego i pachwin. Powoduje również drętwienie nóg. Chory przybiera sylwetkę kowboja – silnie pochylony do przodu. Podczas kaszlu lub kichania ból nasila się w okolicy pośladków. W miarę postępu czasu, dochodzi do postępującego bólu i osłabienia kończyn dolnych.

Data aktualizacji: 20.12.2018,
Opublikowano: 20.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej