WHO: Opryszczkę narządów płciowych ma pół miliarda ludzi

Fot: bymuratdeniz / gettyimages.com

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że pół miliarda ludzi na całym świecie może mieć opryszczkę narządów płciowych, a kilka miliardów zmaga się opryszczką wargową. 

Z danym przedstawionych przez WHO wynika, że ok. 13 proc. światowej populacji (od 122 do 192 mln ludzi) w wieku od 15 do 49 lat było zarażonych wirusem opryszczki zwykłej typu 2 (HSV-2). Dodatkowo ok. 67 proc., czyli prawie 4 miliardy ludzi od 0 do 49 lat miało opryszczkę wargową (wywołuje ją wirus HSV-1).

Czy opryszczka jest niebezpieczna?

Mimo że zakażenie wirusem opryszczki jest bardzo częste, to patogenu nie można lekceważyć. Osoby, które mają opryszczkę narządów płciowych są co najmniej trzy razy bardziej narażone na zarażenie wirusem HIV. Zdaniem specjalistów z WHO wirus odpowiedzialny za opryszczkę części intymnych odgrywa istotną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa HIV.

Opryszczka narządów płciowych może być bardzo niebezpieczna dla nienarodzonych jeszcze dzieci. Dlatego, kobiety w ciąży, które chorują powinny jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1) można złapać np. pijąc z kubka osoby, która ma opryszczkę lub poprzez pocałunek. Zmiana wywołana infekcją najczęściej pojawia się okolicy warg i ma postać bolesnego owrzodzenia. Wirus ten może także wywołać opryszczkę narządów płciowych, dlatego osoby, które mają opryszczkę wargową powinny zrezygnować z seksu oralnego. Natomiast wirus HSV-2 wywołuje jedynie opryszczkę części intymnych i przenosi się poprzez stosunek seksualny. Szacuje się, że aż u 1/3 zakażonych opryszczka co pewien czas powraca.

Jak skutecznie walczyć z opryszczką?

Osoby, które choć raz miały opryszczkę już zawsze będą nosiły w sobie wirusa. Patogen okresowo będzie się znajdował w ślinie czy wydzielinie z narządów płciowych. Na szczęście dzięki leczeniu (zazwyczaj długiemu) chorobę udaje się wyciszyć i zmiany chorobowe pojawiają się znacznie rzadziej i są łagodniejsze. 

Trzeba podkreślić, że na opryszczkę nie ma leku ani szczepionki i lekarze przepisują chorym leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir, famcyklowir i walacyklowir, które zmniejszają częstotliwość nawrotów, a także łagodzą sam przebieg choroby.

Zdaniem niektórych naukowców wynalezienie szczepionki na wirusa opryszczki mogłoby ułatwić walkę z HIV i spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o działania na rzecz edukacji pacjentów, lepszego dostępu do leków przeciwwirusowych oraz wzmożenia działań zapobiegającym zakażeń HIV o osób z objawami HSV narządów płciowych.

Zobacz film i dowiedz się jak skutecznie walczyć z opryszczką:

Zobacz film: Opryszczka - jak się jej pozbyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.05.2020,
Opublikowano: 13.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej