WHO ostrzega przed "śmiertelnym odrodzeniem" koronawirusa

Getty Images

Szef Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował do wszystkich państw, aby nie spieszyły się ze znoszeniem restrykcji. Zbyt szybki powrót do normalności może bowiem kosztować naszą cywilizację bardzo wiele.

WHO ostrzega przed „śmiertelnym odrodzeniem” SARS-CoV-2

Coraz częściej docierają do nas ostatnio informacje o tym, że sytuacja w europejskich krajach, gdzie koronawirus sieje największe spustoszenie, stabilizuje się, a co za tym idzie, zmniejsza się liczba nowych zachorowań oraz zgonów, wywołanych COVID-19. Mówi się też, że niektóre kraje w związku z tym chcą zacząć poluzowywać wprowadzone przez siebie restrykcje. I choć prawdopodobnie każdy mieszkaniec globu nie marzy teraz o niczym innym, szef Światowej Organizacji Zdrowia apeluje, by nie za szybko podejmować takie ruchy. Błyskawiczny powrót do normalności mógłby być dla naszej cywilizacji tragiczny w skutkach.

Wiem, że niektóre kraje planują już zniesienie restrykcji sprawiających, że ludzie pozostają w domach. Tak jak wszyscy, WHO chce, żeby te ograniczenia zostały zniesione. Ale pozbycie się ich zbyt szybko może sprawić, że przyjdzie śmiercionośne odrodzenie. Krzywa spadku może być równie niebezpieczna jak krzywa wzrostu, jeśli nie podejdziemy do tego w odpowiedni sposób – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO zaznaczył jednocześnie, że choć sytuacja w Europie ulega poprawie, pogarsza się za to stan epidemiologiczny w Afryce. Dodał on także, że należy się spodziewać poważnych trudności – szczególnie w regionach wiejskich. Zresztą nie jest żadną tajemnicą fakt, że służba zdrowia na Czarnym Lądzie pozostawia wiele do życzenia…

Koronawirus na świecie

Na ten moment zdiagnozowano na świecie ponad 1 600 000 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego blisko 100 000 ludzi zmarło, a ponad 350 000 osób uznano za zdrowe. Sytuacja wciąż najgroźniej wygląda w Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Hiszpanii. W Polsce do tej pory stwierdzono 6356 zarażeń SARS-CoV-2, z czego 208 pacjentów straciło życie, a 375 osób wyzdrowiało. Wiele państw boryka się z podobnymi problemami, a mianowicie z brakiem respiratorów, odzieży ochronnej, szpitalnych łóżek, a także miejsc w kostnicach.

Zobacz film: "Mobilizacja była ogromna". Poznańscy naukowcy stworzyli pierwszy polski test na koronawirusa - w przyszłym tygodniu powstanie do 150 tys. sztuk

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 12.04.2020,
Opublikowano: 12.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej