Westibulodynia, czyli zapalenie przedsionka pochwy: objawy, przyczyny, leczenie

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Przedsionek pochwy może boleć, piec i kłuć bez wyraźnej przyczyny zewnętrznej. Jeśli taki stan utrzymuje się przez 6 miesięcy, można mówić o przewlekłym zapaleniu przedsionka pochwy. Zapalenie przedsionka pochwy to westibulodynia. Jej przyczyny pozostają nieznane.

Przedsionek pochwy rozwija się z zatoki moczowo-płciowej w okresie życia płodowego. Uchodzą do niego cewka moczowa i pochwa. Przedsionek pochwy zbudowany jest tak, że z przodu ograniczają go wędzidełka łechtaczki, z tyłu wędzidełko warg sromowych, a po bokach – wargi sromowe mniejsze. Ma kształt elipsy i składa się z błony śluzowej wysłanej nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

Zapalenie przedsionka pochwy – objawy

Zespół zapalenia przedsionka pochwy, inaczej westibulodynię, diagnozuje się na podstawie występujących dolegliwości. Cierpiące na tę chorobę kobiety odczuwają przewlekły ból lub dyskomfort opisywany jako uczucie pieczenia, palenia, kłucia czy podrażnienia, mimo że nie występuje w tym czasie stan zapalny narządów płciowych ani inna choroba sromu bądź pochwy, które mogłaby te objawy powodować.

Przedsionek pochwy u chorych jest nadwrażliwy na dotyk, ból sprawia np. aplikacja tamponów, penetracja czy badanie ginekologiczne. U niektórych kobiet zapalenie przedsionka pochwy skutkuje zaczerwienieniem, obrzękiem i przekrwieniem śluzówki tej części ciała. Niekiedy stwierdza się niewielkie pojedyncze ogniska zapalne w okolicy wejścia do pochwy, które powodują nieadekwatnie silny ból.

Zapalenie przedsionka pochwy objawy daje nie tylko fizyczne. Kobiety chore na westibulodynię popadają w depresję, złość, są zdezorientowane i odczuwają lęk oraz frustrację. Może to skutkować utratą chęci do współżycia (dyspareunia – odczuwanie bólu podczas stosunku), skrępowaniem w kwestiach intymnych i utratą intymności, a także problemami w relacjach z innymi osobami. Westibulodynia może być przyczyną niskiej samooceny i poczucia bezwartościowości.

Przyczyny zapalenia przedsionka pochwy

Aby stwierdzić zapalenie przedsionka pochwy, należy wykluczyć inne schorzenia powodujące ból, pieczenie i dyskomfort narządów płciowych, w tym stany zapalne układu moczowo-płciowego (m.in. zapalenie gruczołu Bartholina czy cewki moczowej), mechaniczne uszkodzenia czy infekcje, alergie lub podrażnienia o innej proweniencji.

Zapalenie przedsionka pochwy przyczyny wciąż ma nieustalone. Udało się jednak zaobserwować, że kobiety z westibulodynią mają większą niż przeciętnie liczbę śródnabłonkowych zakończeń nerwowych w rejonie przedsionka pochwy, co może być powodem nadwrażliwości tego obszaru.

Inna teoria skłania się ku wytłumaczeniu, że zapalenie przedsionka pochwy to objawy przewlekłego zapalenia. Ból i dyskomfort związane ze stanem zapalnym mają utrzymywać się na długo po tym, jak czynnik wywołujący zapalenie zostanie wyeliminowany lub ustąpi.

Zapalenie przedsionka pochwy – leczenie

Leczenie zapalenia przedsionka pochwy jest bardzo trudne, ponieważ nie są znane dokładne przyczyny tej choroby, a na różne kuracje każda kobieta reaguje inaczej. Stosuje się leczenie farmakologiczne, fizykoterapię, a w niektórych przypadkach leczenie chirurgiczne.

Popularne w terapii są leki antydepresyjne, przeciwpadaczkowe o działaniu przeciwbólowym i miejscowo znieczulające.

Leczenie chirurgiczne można rozważyć wtedy, gdy stwierdzono patologicznie dużą ilość zakończeń nerwowych w nabłonku przedsionka pochwy.

Zapalenie przedsionka pochwy a zapalenie gruczołu Bartholina

Od westibulodynii należy odróżnić m.in. zapalenie przedsionkowego gruczołu Bartholina. Gruczoł ten leży w dolnej części warg sromowych mniejszych, a jego zadaniem jest produkcja śluzu nawilżającego nabłonek pochwy. Przeważnie, w odróżnieniu od zapalenia przedsionka pochwy, objawy występują nagle. Są to silny ból sromu oraz jego pieczenie lub podrażnienie śluzem wytwarzanym przez zainfekowany gruczoł. Ze względu na lokalizację mogą przypominać westibulodynię.

Zablokowanie ujścia produkowanego śluzu powoduje stan zapalny i powstanie torbieli, a czasem także ropnia, jeśli dojdzie do infekcji bakteryjnej gruczołu.

Leczenie zapalenia gruczołu Bartholina polega na nacięciu ropnia i ewakuacji nagromadzonej w zmianie wydzieliny. W przypadku nawracania może być konieczne powtarzanie tego zabiegu albo chirurgiczne umożliwienie ciągłego wypływania śluzu i tym samym prewencja jego zalegania.

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet. Źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. lek. Miłosz Wilczyński " Westibulodynia – zapalenie przedsionka pochwy";

2. D. Rapa, T. Paszkowski, "Zespół zapalenia przedsionka pochwy", Seksuologia Polska 2006, 4, 2, s. 65-68, dostęp online 17.10.2017; 

3. D. Kocur, "Funkcjonowanie seksualne oraz sytuacja psychologiczna kobiet chorych na wulwodynię", Seksuologia Polska 2012, 10(1), s. 15-20, dostęp online 17.10.2017 r.;

4. lek. Miłosz Wilczyński "Zapalenie gruczołu Bartholina".

Data aktualizacji: 15.02.2018,
Opublikowano: 15.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej