Wczesne objawy COVID-19 różnią się w zależności od wieku i płci

Fot: dragana991 / gettyimages.com

Objawy wczesnej infekcji COVID-19 różnią się w zależności od grupy wiekowej oraz między kobietami i mężczyznami - wykazali naukowcy z King's College London.

Czy pierwsze objawy COVID-19 zależą od płci?

Różnice te są najbardziej zauważalne pomiędzy młodszymi grupami wiekowymi (16-59 lat) a tymi najstarszymi (60-80 lat). Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu "Lancet Digital Health".

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane z aplikacji ZOE COVID Symptom Study zebrane w okresie między 20 kwietnia a 15 października 2020 roku. Aplikacja ta służy do samoraportowania objawów COVID i ma wspomagać prowadzenie badań epidemiologicznych na terenie Wielkiej Brytanii.

Następnie wczesne oznaki zakażenia dzięki zaawansowanym modelom uczenia maszynowego zestawiono w zadanymi cechami chorej osoby: wiekiem, płcią i stanem zdrowia. Okazało się, że objawy wczesnej infekcji COVID-19 są bardzo różne w zależności od ww. cech.

Badacze skupili się na 18 objawach, które mają największe znaczenie dla wczesnego wykrycia infekcji. Są to m.in.: utrata węchu, ból w klatce piersiowej, uporczywy kaszel, ból brzucha, pęcherze na stopach, ból oczu i nietypowy ból mięśni.

Ze zdziwieniem stwierdzili, że utrata węchu bardzo traci na znaczeniu u osób w wieku powyżej 60 lat i nie jest zupełnie istotna u osób powyżej 80. roku życia. W starszych grupach wiekowych dominowały zupełnie inne wczesne objawy, takie jak biegunka.

Gorączka, kolejny sztandarowy objaw COVID-19, nie okazał się wczesnym objawem choroby w żadnej grupie wiekowej.

COVID-19 u mężczyzn - jak się objawia?

Jeśli chodzi o mężczyzn, to najczęściej w pierwszym etapie zakażenia zgłaszali oni duszność, zmęczenie i dreszcze, podczas gdy kobiety częściej raportowały utratę węchu, ból w klatce piersiowej i uporczywy kaszel.

Naukowcy podkreślają, że choć ich modele zaprojektowano dla pierwotnego wariantu koronawirusa (Alfa), to jednak objawy wariantu Delta (i innych nowych) również będą się różnić w zależności od grup populacyjnych.

- To niezwykle ważne, aby ludzie wiedzieli, że najwcześniejsze objawy mają bardzo szeroki zakres i mogą wyglądać inaczej u każdego członka rodziny i w każdym gospodarstwie domowym - mówi główna autorka publikacji dr Claire Steves.

- Naszym zdaniem należy zaktualizować wytyczne dotyczące testowania, bo tylko to umożliwi wcześniejsze wykrywanie nowych przypadków. Nie można ograniczać się to zlecania testów tylko osobom z podstawowymi objawami choroby. To szczególnie ważne w obliczu nowych, wysoce zaraźliwych wariantów - dodał.

Kolejna współautorka badania, dr Liane dos Santos Canas, dodaje: - Obecnie w Wielkiej Brytanii korzysta się z zaledwie kilku objawów, aby zlecić samoizolację i dalsze testy. Poszerzając liczbę objawów i wykorzystując sztuczną inteligencję różnicujące je na poszczególne grupy, moglibyśmy szybciej i lepiej wykrywać pozytywne przypadki COVID-19. Mamy nadzieję, że taka metodologia zostanie wkrótce wdrożona. Jak najwięcej osób powinno poddawać się testom, bo tylko to minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania wirusa.

- Udało nam się zidentyfikować, że profil objawów związanych z COVID-19 różni się w zależności od grupy populacyjnej - podsumowuje starszy autor badania dr Marc Modat.

- Sugeruje to, że także kryteria zachęcające ludzi do poddania się testom powinny być spersonalizowane w oparciu o takie informacji o pacjencie, jak np. wiek. Alternatywnie można rozważyć dopuszczenie większego zestawu objawów, czyli uwzględnienie w kryteriach diagnostycznych wszystkich objawów z różnych grup - mówił specjalista.

Źródło: PAP

Jakie mogą być powikłania po COVID-19?

36,6

Opublikowano: 02.08.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej