Wargi sromowe – czym się różnią? Kiedy konieczna jest ich plastyka?

Fot: Lost Horizon Images / gettyimages.com

Wargi sromowe stanowią zewnętrzną część żeńskiego układu płciowego – są najbardziej widocznym elementem tzw. kobiecych miejsc intymnych. Srom składa się z dwóch warg mniejszych i dwóch większych. Zazwyczaj mogą się one różnić u kobiet zarówno wielkością, jak i ubarwieniem.

Wargi sromowe większe są umiejscowione po zewnętrznej stronie i zbudowane są w znacznej części z tkanki tłuszczowej. Z kolei mniejsze są fałdem skóry. Najczęściej mają intensywnie różową barwę, ponieważ są mocno ukrwione. U niektórych kobiet może dojść do przerostu warg sromowych mniejszych, które stają się większe, a przez to bardziej widoczne.

Wargi sromowe – rodzaje

Wargi sromowe większe są mięsiste i pokryte włosami łonowymi, podczas gdy wargi sromowe mniejsze są gładsze i zazwyczaj ukryte pod zewnętrznymi. Funkcja obu par polega na ochronie ujścia pochwy. Charakterystyczne jest to, że powiększają się podczas stosunku płciowego i podniecenia. Jednak u kobiet mogą, poza wielkością, różnić się także barwą – od różowej po lekko fioletową lub brązową, co również nie jest sytuacją, która powinna wzbudzać niepokój.

Wargi sromowe – przerost warg mniejszych

Przerost warg sromowych mniejszych nie jest rzadkim problemem, chociaż nadal bardzo wstydliwym i wiele kobiet nie przyznaje się do odczuwanego w związku z tym dyskomfortu.

Co zrobić kiedy wargi sromowe są zbyt duże? Zobacz film i poznaj zdanie eksperta

Zobacz film: Przerost warg sromowych. Źródło: Klinika urody.

Zazwyczaj wargi sromowe mniejsze wystają wówczas poza większe, a w niektórych przypadkach ich przerost nie jest symetryczny – jedna z nich jest większa. Jest to jak najbardziej normalna sytuacja i nie należy się niepokoić. Jeżeli jednak kobieta uznaje, że problem przeszkadza jej w normalnym funkcjonowaniu (np. wargi zbyt mocno odznaczają się przy kostiumie kąpielowym, obcisłej bieliźnie i spodniach lub zwijają się, co powoduje ból i otarcia), możliwa jest ich plastyka (tzw. labioplastyka). Praktyka pokazuje, że większość zabiegów ma na celu głównie poprawę estetyki, ale powodem do niepokoju powinny być sytuacje, w których skóra w tym miejscu jest stale zaczerwieniona, opuchnięta i obolała.

Nie w każdym takim przypadku wymagana jest plastyka – objawy mogą świadczyć o otarciach, np. na skutek noszenia zbyt ciasnej bielizny lub ubrań. W czasie trwania podrażnienia przydatne jest więc zrezygnowanie z obcisłych spodni, a zamiast tego założenie zwiewnej spódnicy. Jego efekty można też złagodzić kremami nawilżającymi i łagodzącymi, które są wskazane zwłaszcza po zabiegach depilacji. Należy pamiętać, że preparaty nakłada się tylko na wargi sromowe większe – nigdy mniejsze, które są bardzo wrażliwe na wszelkie substancje chemiczne.

Plastyka warg sromowych

Plastyka warg sromowych przeprowadzana jest zazwyczaj w klinice lub gabinecie chirurgii plastycznej. Zabieg nie jest skomplikowany i nie wymaga długiej rehabilitacji. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu zbyt dużego fałdu skóry w ten sposób, aby brzeg pozostał niezmieniony i nie powodował dodatkowego bólu. Po jego wykonaniu (przez 4–5 dni) wymagane jest ograniczenie aktywności fizycznej – najlepiej leżeć w łóżku, ponieważ chodzenie i siedzenie, zwłaszcza w przylegającej bieliźnie, sprawia ból, a rana musi się dobrze zabliźnić. Zmniejszenie warg sromowych jest płatne, a cena uzależniona jest od kliniki i waha się od 1500 do 5000 złotych.

Możliwe jest również przeprowadzenie operacji zmniejszenia warg sromowych większych, jeżeli w okolicach wzgórka łonowego zgromadzi się zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej. Ten typ operacji wymaga liposukcji tkanki tłuszczowej, a jego cena to około 4000 złotych.

Zdarzają się przypadki, w których dochodzi do sytuacji odwrotnej – wargi sromowe większe są znacznie mniejsze niż u większości populacji, co też może powodować problemy. Najczęściej zdarza się tak w przypadku bardzo szczupłych kobiet, które odczuwają z tego powodu dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego, najczęściej w tzw. pozycji na jeźdźca. W takich przypadkach również pomocna jest plastyka i wypełnienie oraz uformowanie większych warg sromowych. Cena jest podobna jak w przypadku zabiegu ich zmniejszenia i wynosi około 4000 złotych.

Przerośnięte wargi sromowe to problem nie tylko estetyczny. Obejrzyj film i zobacz, jak można poprawić ich wygląd

Zobacz film: Jak poprawić wygląd warg sromowych? Źródło: Klinika urody.

Należy pamiętać, że każda interwencja chirurgiczna może prowadzić do powstania blizn, które mogą stać się przyczyną kolejnych problemów. Ważne jest, aby mieć świadomość, że wygląd miejsc intymnych, a w tym wielkość warg sromowych, zupełnie nie wpływa na jakość stosunku seksualnego i odczuwaną przyjemność.

Opuchnięte wargi sromowe

Wśród typowo kobiecych dolegliwości można wymienić opuchnięte wargi sromowe, np. na skutek bardzo drobnych krostek, które znajdują się pod skórą. Czasem pojawiają się na nich pęcherze wypełnione płynem surowiczym bądź ropną wydzieliną. Wystąpienie tego typu dolegliwości jest wskazaniem do jak najszybszego kontaktu z lekarzem. Wyczuwalne pod palcami krostki mogą bowiem świadczyć o infekcji bakteryjnej, a wykwity są wynikiem m.in. zakażeń narządów płciowych lub układu moczowego. Niebezpieczne jest pojawienie się pęcherzyków, gdyż zazwyczaj świadczą one o opryszczce narządów płciowych i również wymagają konsultacji ginekologicznej.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa libido. Źródło: Stylowy Magzyn


Data aktualizacji: 27.06.2018,
Opublikowano: 06.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej