Wapno na alergie - rodzaje suplementów wapniowych. Skutki niedoboru wapnia

Wapno nie jest lekiem przeciwalergicznym. Jest jedynie środkiem wspomagającym łagodzenie objawów różnego typu uczuleń. Niedobory wapnia wśród alergików są bardzo powszechne, dlatego szczególnie wskazana jest jego suplementacja u osób cierpiących na różnego typu uczulenia.

Wapno w tabletkach, wapno w płynie lub wapno w syropie - można wybrać najlepszą metodę podania tego suplementu. Szczególnie wysoką przyswajalnością charakteryzują się preparaty w formie musujących tabletek, często dostępnych w różnych smakach.

Skutki niedoboru wapnia

  • szczególną podatność na zasinienia i krwotoki podskórne (siniaki),
  • skłonność do alergii skórnych,
  • krwotoki z nosa,
  • problemy z zasypianiem,
  • pogorszenie pamięci, 
  • stany lękowe,
  • powtarzające się często bolesne skurcze mięśni, 
  • zawroty głowy,
  • bóle pleców i stawów,
  • podatność na próchnicę zębów, 
  • skłonność do paradontozy,
  • zahamowanie wzrostu (u dzieci),
  • utykanie,
  • trudności z poruszaniem się, 
  • uczucie mrowienia w dłoniach,
  • drętwienie kończyn,
  • kruchość kości - skłonność do złamań

Zobacz film: Czym są suplementy diety? Suplementy a leki. Źródło: W dobrym stylu

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wapń?

Ograniczona ilość wapnia przyswajanego z posiłków może wiązać się z koniecznością stosowania diety eliminacyjnej (np. przy uczuleniu na laktozę). Niedobór wapnia w organizmie (hipokalcemia) pociąga za sobą szereg niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji, do których zalicza się: glukonian wapnia to jedna z soli organicznych wapnia najlepiej absorbowanych przez organizm ludzki. Kupując preparat wapniowy, warto wybierać ten, w którym ten związek jest substancją czynną. Należy też zwrócić uwagę na zawartość jonów wapnia - tego rodzaju informacja wpływa na cenę. Na opakowaniu umieszczona jest również zalecana dzienna dawka suplementacji tego pierwiastka, której nie należy przekraczać. U osób dorosłych dzienna podaż wapnia wynosi 1000 mg na dobę, u dzieci od 1. do 3. roku życia to 700 mg/dobę. Maluchy w wieku 4-8 lat dziennie potrzebują 1000 mg wapnia, natomiast od 9. do 18. roku życia młody organizm wymaga dostarczenia wysokiej dawki tego makroelementu, która jest równa 1300 mg na dzień. 

Stosując suplementy, należy również wziąć pod uwagę wapń przyjmowany wraz z pożywieniem. Włączenie preparatów wapniowych do diety jest szczególnie wskazane w przypadku alergii na mleko oraz nabiał lub diet eliminacyjnych (weganizm, frutarianizm). 

Stosowanie suplementów zawierających wapń wymaga konsultacji lekarskiej, szczególnie w przypadku osób ze schorzeniami nerek i tarczycy. Należy również pamiętać, że dodatkowe przyjmowanie wapnia upośledza wchłanianie antybiotyków, dlatego konieczne jest poinformowanie lekarza o suplementacji tego makropierwiastka.

Rodzaje preparatów wapniowych

Na rynku wapno dostępne jest w formie:

  • tabletek do połykania,
  • pastylek do żucia,
  • tabletek do ssania,
  • płynów do wykonywania iniekcji (zastrzyków),
  • syropów,
  • tabletek musujących,
  • granulek.

Należy pamiętać, by dobierać preparaty do własnych potrzeb. Tabletki musujące czy pastylki do ssania często wzbogacane są cukrem, słodzikami oraz różnymi substancjami smakowymi, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Zobacz film: Leczenie alergii - immunoterapia swoista

Wapno dla alergików z dodatkiem jonów cynku i kawercetyny

Wapno, które jest wzbogacone cynkiem lub kawercetyną, dodatkowo dostarcza potrzebnych szczególnie alergikom składników. Takie połączenie jest korzystne, ponieważ:

  • cynk wspomaga pracę układu immunologicznego, wykazuje działanie odtruwające i wyrównujące gospodarkę mineralną w organizmie,
  • kawercetyna dzięki właściwościom ściągającym i zmniejszającym obrzęk przynosi ulgę w odczynach alergicznych, którym towarzyszy opuchlizna. Wpływa również pozytywnie na uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych i jest silnym przeciwutleniaczem. 

Preparaty wapniowe zawierają też często dodatek witaminy D3 (w celu profilaktyki osteoporozy) oraz witaminy C (by zapobiegać przeziębieniom i infekcjom).

Zobacz film: Suplementy czy co? Źródło: Wiem, co jem.

Wapń w tabletkach, płynie czy syropie - jaka forma wapnia jest najlepsza dla dzieci

Uzupełnianie niedoborów wapnia u dzieci nie tylko pozytywnie wpływa na budowę kości, ale również jego odpowiednie stężenie we krwi może działać profilaktycznie w przypadku AZS (atopowego zapalenia skóry). Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko jest alergikiem. W zależności od wieku wapno można podawać dzieciom:

  • od 2. do 4. roku życia - wapń w syropie,
  • powyżej 4 lat - wapń w tabletkach.

Wapno najczęściej stosowane jest doraźnie w przypadku nagłych alergii skórnych, takich jak wysypka czy pokrzywka. Jednak jego działanie polegające na łagodzeniu reakcji alergicznych nie zostało naukowo potwierdzone. Suplementacja wapnia jest szczególnie wskazana w przypadku osób cierpiących z powodu uczuleń, ponieważ znajdują się one w grupie, w której często występują niedobory tego pierwiastka.


Data aktualizacji: 23.06.2018,
Opublikowano: 07.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej