„Wapno” dla alergików – krystaliczne czy z kwercetyną? Wapń w suplementach diety

Fot. AlexLMX / Getty Images

„Wapno dla alergików” to popularne, choć błędne określenie suplementu z wapniem przeznaczonego dla osób dotkniętych problemem alergii. Wapno jest bowiem mineralnym spoiwem powietrznym stosowanym w budownictwie i z medycyną nie ma nic wspólnego.

Preparaty zawierające wapń są zalecane osobom, u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik, a mianowicie młodzieży, kobietom ciężarnym, matkom karmiącym oraz kobietom, które przeszły menopauzę.

Wapń w organizmie

Największa koncentracja wapnia w ludzkim ciele występuje w zębach i kościach, ale ten ważny dla zdrowia minerał jest obecny także w komórkach nerwowych, tkankach, krwi i innych płynach organizmu człowieka. Prawidłowa podaż wapnia chroni zęby i kości przed osłabieniem oraz chorobami, zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy, a także ma wpływ na proces krzepnięcia krwi, wysyłanie i odbieranie sygnałów nerwowych, pracę mięśni, wydzielanie hormonów i regularne bicie serca.

Wapń w codziennej diecie

Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i produkty mleczne takie jak jogurt, sery i maślanka. W mleku znajduje się także fosfor i magnez – minerały, które wspomagają wchłanianie wapnia i optymalne wykorzystanie go przez organizm.

Wapń jest obecny również w zielonych warzywach (brokuły, jarmuż itp.), łososiu i sardynkach, nasionach słonecznika, orzechach brazylijskich i migdałach. Zawarty też jest w soku pomarańczowego, płatków śniadaniowych, mleku sojowym i chleba.

Zawartość wapnia w żywności zmniejsza się podczas obróbki cieplnej, dlatego brokuły i inne warzywa zawierające ten minerał należy gotować krótko, w małej ilości wody. Warto też pamiętać, że niektóre produkty mogą utrudniać wchłanianie wapnia – są to otręby pszenne, rabarbar i szpinak.

Wapń w suplementach diety

Wapń jest składnikiem wielu preparatów multiwitaminowych, ale wiele osób chętnie stosuje go indywidualnie lub w suplemencie zawierającym witaminę D lub inne substancje o właściwościach prozdrowotnych. Dwie najbardziej powszechne postacie wapnia w preparatach dietetycznych to cytrynian wapnia i węglan wapnia. Ten pierwszy można stosować na pusty żołądek, drugi jest lepiej wchłaniany, gdy jest przyjmowany z pożywieniem. Suplementy diety zawierające cytrynian wapnia są wprawdzie droższe, ale to lepszy wybór dla kobiet po menopauzie, ponieważ ich organizm przyjmuje zaledwie 4% wapnia z węglanu.

Wybór konkretnego preparatu warto skonsultować z lekarzem, ponieważ długotrwała i nadmierna podaż wapnia może zwiększyć ryzyko powstania tzw. kamieni w nerkach. Przyjmowanie suplementów na własną rękę jest niewskazane także z powodu potencjalnych interakcji z lekami i na odwrót – niektóre środki farmakologiczne mogą zaburzyć wchłanianie wapnia w organizmie.

„Wapno” krystaliczne dla alergików

Suplementy diety często zawierają substancje dodatkowe, które mogą uczulać, np. barwniki i dodatki smakowe w tabletkach musujących. Preparaty określane potocznie jako wapno krystaliczne są w 100% hipoalergiczne, dzięki czemu alergicy mogą stosować je bez obaw w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów wapnia.

Skąd się bierze alergia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co to jest alergia i skąd się bierze? Źródło: Dzień Dobry TVN

„Wapno” dla alergików z kwercetyną

Z myślą o alergikach opracowano także suplementy z wapniem i kwercetyną – flawonoidem (barwnikiem roślinnym), który znalazł zastosowanie w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, kataru siennego, zespołu chronicznego zmęczenia, astmy, schizofrenii, infekcji o podłożu wirusowym i przewlekłych chorób prostaty oraz w profilaktyce chorób nowotworowych. Kwercetyna pomaga zwalczać wolne rodniki i działa przeciwhistaminowo, stąd jej obecność w preparacie dla osób zmagających się z alergią.

Skuteczność kwercetyny jest jednak kwestią dyskusyjną. W przypadku bólu i obrzęku prostaty doustne przyjmowanie tej substancji łagodzi ból i poprawia jakość życia, ale nie pomaga w zaburzeniach oddawania moczu, które nie mają związku z infekcją tego gruczołu. Niektóre badania sugerują, że spożywanie produktów zawierających kwercetynę, takich jak jabłka, cebula i herbata, może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu chorób serca u starszych mężczyzn, ale inne analizy nie potwierdzają tej hipotezy. Brak jest jednoznacznych dowodów na antynowotworowe działanie kwercetyny – na ogół wykazują je pojedyncze badania. Mimo potwierdzonych właściwości przeciwzapalnych nie ma pewności, że substancja ta pomaga zmniejszyć nasilenie kataru siennego.

Wapń na alergię – czy warto?

W wielu polskich domach suplement z wapniem jest stałym elementem wyposażenia apteczki, stosowanym po wystąpieniu objawów alergii lub po ukąszeniu przez osę lub pszczołę. Podobne użycie wapnia odnotowuje się w innych krajach Europy Środkowej, w których od lat minerał ten uchodzi za remedium na symptomy uczulenia. W pozostałych krajach jest to nieznana metoda radzenia sobie z alergią – słusznie, ponieważ żadne badania nad właściwościami wapnia nie wykazały jego działania antyalergicznego. Przyjęcie suplementu z wapniem i kwercetyną w celu zablokowania reakcji alergicznej teoretycznie może pomóc ze względu na obecność substancji hamującej wydzielanie histamin, ale nie należy traktować preparatów tego typu jak leku na uczulenie.

Bibliografia:

1. Vitamins & Supplements, QUERCETIN

2. Wapń

3. Calcium in diet

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 27.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej