Walk-thru - bezpłatne badania na COVID-19 w Gdańsku

Fot: Paul Biris / gettyimages.com

W Gdańsku powstał pierwszy mobilny punk, w którym bezpłatnie można się przebadać w kierunku COVID-19. Badanie w systemie walk-thru może wykonać każdy, kto przyjdzie do punktu na piechotę lub przyjedzie innym środkiem transportu niż samochód.

MediMod to moduł diagnostyczny, który stanął na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Każdy chętny może bezpłatnie wykonać badanie w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Test mogą wykonać te osoby, które przyjdą na piechotę lub przyjadą innym środkiem transportu niż samochód.

Zobacz także:Raport specjalny o koronawirusie

Jak działa moduł?

Moduł został zaprojektowany tak, aby dało się w nim wydzielić kilka stref oraz ustawić śluzy do pobierania materiału, dzięki czemu kontakt badanego z osobą, która pobiera wymaz jest ograniczony do minimum. Twórcy modułu zapewniają, że może on działać jak samodzielna i samowystarczalna jednostka badawcza, tym samym może stanąć w dowolnym miejscu. Moduł nie potrzebuje podłączenia do żadnych mediów. Posiada własne zaplecze sanitarne oraz socjalne. Został wyposażony w wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej.

Dzięki nowoczesnej technologii, którą wykorzystano do zbudowania modułu można dowolnie zmieniać funkcje obiektu, a także wielokrotnie go wykorzystywać i przenosić z miejsca na miejsce. Obiekt sfinansowany przez Olivia Business Centre został dostarczony z fabryki wyposażony pod klucz, zatem po instalacji na miejscu mógł być od razu użytkowany.

Kiedy warto wykonać badanie w kierunku COVID-19?

Test na obecność koronawirusa SARS-Cov-2 powinny wykonać przede wszystkim te osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C, kaszel, zaobserwowały u siebie utratę węchu oraz smaku lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem.

Przed pobraniem wymazu badany identyfikowany jest na podstawie numeru PESEL. Próbka do badania pobierana jest z nosogardzieli, następnie trafia ona do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez pracownika WSSE.

Jak się zapisać na badanie?

Osoby, które chcą się przebadać muszą się wcześniej zarejestrować. Konsultant po zadaniu kilku pytań kwalifikujących umówi chętnego na badanie. Punkt testowy działa od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-16.00, natomiast w weekendy i święta w godz. 10.00-13.00. Aby się zarejestrować wystarczy zadzwonić pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00, w weekendy w godz. 9.00-12.00.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o testach na COVID-19:

Zobacz film: Wszystko o testach na koronawirusa. Specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra tłumaczy Źródło :36,6

Data aktualizacji: 19.05.2020,
Opublikowano: 19.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej