Waginoplastyka – operacja zwężenia pochwy. Przebieg i ryzyko powikłań po zabiegu

Fot. fstop123 / Getty Images

Waginoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej polegający na zwężeniu ścian pochwy, które uległy rozluźnieniu po porodzie lub w związku z procesami starzenia. Wielu lekarzy wykonujących tę procedurę przekonuje, że operacja plastyczna pochwy może poprawić doznania seksualne kobiety.

Zabieg zwężenia pochwy zyskuje coraz większą popularność, ale zdania na temat jego skuteczności są podzielone. Operacyjne obkurczenie tkanek pochwy samo w sobie nie gwarantuje bowiem, że pacjentka będzie odczuwała większą przyjemność podczas stosunku. Co więcej zwiększona wrażliwość na bodźce nie zawsze wiąże się z uczuciem rozkoszy – u niektórych kobiet może powodować ból.

Waginoplastyka – cena zabiegu

Koszt procedury waha się w poszczególnych klinikach od 3000 do 6000 zł. Cena zależy od sposobu przeprowadzania operacji oraz od typu znieczulenia zastosowanego podczas zabiegu (znieczulenie miejscowe lub ogólne).

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Waginoplastyka – przebieg operacji

Zabieg waginoplastyki polega na usunięciu nadmiaru śluzówki z tylnej części pochwy i ściśnięciu tkanek podskórnych za pomocą specjalnych, mocnych nici chirurgicznych. Po uzyskaniu pożądanej szerokości kanału pochwy śluzówka zostaje zszyta. Jeśli fałdy skóry na zewnątrz narządów płciowych odstają, można zmniejszyć je dla poprawy efektu estetycznego.

Alternatywą dla klasycznej waginoplastyki jest nieinwazyjna procedura laserowa lub zabieg z zastosowaniem fal radiowych – obkurczenie tkanek pochwy i jej zwężenie ma wówczas miejsce w wyniku ogrzania śluzówki w kontrolowany sposób. Efekty zabiegu są lepsze u kobiet doświadczających niewielkiego rozluźnienia przedsionka pochwy. W przypadku znacznego powiększenia szerokości kanału pochwy i osłabienia jej mięśni (np. do stanu, w którym założony tampon wypada, a doznania seksualne są znikome) zalecana jest tradycyjna waginoplastyka.

Rekonwalescencja po plastyce pochwy trwa kilka tygodni. W tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego, szczególnie dbać o higienę intymną i dużo odpoczywać. W ciągu kilku pierwszych dni pacjentka może odczuwać głęboki ból – jest to normalne zjawisko. Bardzo ważne jest, aby poważnie potraktować zalecenia po plastyce pochwy i nie stosować tamponów ani nie współżyć przez 8 tygodni od zabiegu.

Zobacz także, czym zajmuje się ginekologia estetyczna:

Zobacz film: Ginekologia estetyczna. Czym się zajmuje? Źródło: Dzień Dobry TVN

Powikłania po plastyce pochwy

Po zabiegu zmniejszenia pochwy może dojść do rozwoju infekcji oraz do pojawienia się krwawień i bólu. Odsetek powikłań nie jest znany, ponieważ nikt nie prowadzi statystyk dotyczących waginoplastyki, a sama procedura nie została poddana ocenie pod względem skuteczności i bezpieczeństwa w czasopismach medycznych tak jak inne operacje, ponieważ niektóre jej zabiegi są objęte ochroną praw autorskich.

Przed decyzją o zwężeniu pochwy operacyjnie warto pamiętać, że każdy zabieg może pozostawić trwałe skutki uboczne. W przypadku waginoplastyki należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia permanentnych zmian w sposobie odczuwania bodźców (nie zawsze jest to zmiana na plus), blizn i długotrwałego bólu. Jeśli problem rozluźnienia pochwy nie jest mocno nasilony, dużą zmianę można zaobserwować dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni Kegla. W poprawie doznań seksualnych pomocna może okazać się terapia i praca nad samooceną oraz pewnością siebie.

Waginoplastyka i labioplastyka

Operację zwężenia pochwy można wykonać razem z labioplastyką, czyli korekcją warg sromowych. Procedura ta jest przeprowadzana zarówno na wargach sromowych mniejszych, jak i większych. Podczas labioplastyki lekarz może zmienić wielkość i kształt warg sromowych, a także zmniejszyć jedną z nich w celu uzyskania pełnej symetrii.

Opinie lekarzy na temat operacji tego typu bywają niepochlebne. Amerykańskie Kolegium Ginekologów-Położników wyjątkowo krytycznie ocenia procedurę korekcji warg sromowych oraz inne podobne zabiegi, które mają na celu poprawę wyglądu okolic intymnych. Stanowisko tej prestiżowej organizacji medycznej jest jasne: narządy płciowe poszczególnych kobiet mogą różnić się od siebie kształtem i być przy tym anatomicznie poprawne. Wbrew temu, co twierdzą lekarze wykonujący zabieg plastyki waginy lub warg sromowych, nie istnieje jeden właściwy wzorzec wyglądu sfer intymnych. Co więcej są to operacje niepozbawione ryzyka wystąpienia poważnych powikłań i nie sposób ustalić, czy faktycznie są tak bezpieczne, jak przedstawiają to media.

Oddzielnym zagadnieniem jest etyczna ocena procedur, które przeprowadza się bez wyraźnych wskazań medycznych. Jeśli zabieg jest obciążony ryzykiem komplikacji, a w żaden sposób nie wpływa na stan zdrowia ani nie rozwiązuje problemów w codziennym funkcjonowaniu pacjentki, narażanie jej na trwałe skutki uboczne nie jest zgodne z przysięgą Hipokratesa.

Coraz więcej klinik chirurgii plastycznej oferuje zabiegi ginekologii estetycznej. Oprócz waginoplastyki i labioplastyki wykonywane są także inne procedury, takie jak odmładzanie intymne laserem czy rekonstrukcja błony dziewiczej. Wszystkie zabiegi są reklamowane jako bezpieczne i skuteczne, choć lekarze nie dysponują żadnymi konkretnymi danymi i analizami – u części pacjentek mogą faktycznie przynieść pożądany efekt, ale każda z kobiet może narazić się na nieodwracalne powikłania.

Bibliografia:

1. Vaginoplasty and Labiaplasty

2. Vaginal "Rejuvenation" and Cosmetic Vaginal Procedures

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 27.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej