Wady wzroku: dalekowzroczność - rodzaje, objawy, powikłania, korekcja, dobór okularów i soczewek kontaktowych w nadwzroczności

Fot: Fotolia / fotolia.com

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to dwie najczęściej spotykane wady wzroku. Dalekowzroczność (hyperopia) jest korygowana plusowymi wypukłymi soczewkami skupiającymi. Charakteryzuje się niemożnością ostrego widzenia przedmiotów z bliskiej odległości.

Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność, występuje często u dzieci jako naturalny proces fizjologiczny. Wraz z dojrzewaniem funkcje oka ulegają wyrównaniu. Istnieje kilka przyczyn hyperopii, ale w większości przypadków jest to cecha dziedziczona.

Objawy dalekowzroczności

Jeżeli wada wzroku nie jest odpowiednio korygowana lub nie została jeszcze zdiagnozowana, nadwzroczność może objawiać się w następujący sposób:

  • ból, napięcie, zmęczenie i pieczenie oczu, 
  • mrużenie oczu w celu wyraźnego zobaczenia przedmiotów z bliskiej odległości,
  • bóle i zawroty głowy oraz dyskomfort okolicy oczu w wyniku długiej pracy przed monitorem komputera, czytania lub pisania.

Rodzaje dalekowzroczności

Ze względu na obraz kliniczny oraz stopień zaawansowania, hyperopię dzieli się na: prostą, funkcjonalną bądź patologiczną.

Trudno jednoznacznie ustalić przyczynę dalekowzroczności prostej, najprawdopodobniej jest to wynik różnorodności biologicznej. Nadwzroczność funkcjonalną cechuje niemożność akomodacji, wynikająca prawdopodobnie z porażenia nerwu wzrokowego. Patologiczna dalekowzroczność jest konsekwencją choroby, uszkodzenia lub wad rozwojowych.

Wielkość wady różnicuje dalekowzroczność na:

  • dalekowzroczność małą - do plus 2 dioptrii (D),
  • dalekowzroczność średnią - od plus 2,5 D do plus 6 D,
  • dalekowzroczność dużą - powyżej plus 6 D.

Laserowa korekcja wzroku.  Obejrzyj film i zobacz, jak wygląda taki zabieg

    Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody.

    Jak widzi dalekowidz? Przyczyny dalekowzroczności

    W większości przypadków hyperopia jest dziedziczoną wadą wzroku. Przyczyną nadwzroczności jest zbyt słaba moc łamiąca układu optycznego (rogówki i soczewki) lub za krótka gałka oczna, co powoduje, że obraz powstaje za siatkówką, zamiast na niej. 

    Dalekowidz dużo wyraźniej widzi przedmioty znajdujące się dalej od niego, niż te, które ma bezpośrednio przed oczami.

    Dalekowzroczność: plusy czy minusy? Dobór szkieł i soczewek kontaktowych

    Nadwzroczność leczy się dodatnimi szkłami wypukłymi o funkcji skupiającej. Soczewki znajdujące się przed okiem powiększają obraz siatkówkowy, dzięki czemu dalekowidz widzi wszystko bardzo dobrze. Różnica mocy pomiędzy szkłami nie może być większa niż dwie dioptrie. 

    Dobrze dobrane okulary są oddalone od środkowej części rogówki o 12 mm. Należy pamiętać, by nosić tylko okulary dobrane indywidualnie do własnej wady wzroku. Kupowanie okularów w drogerii lub pożyczanie szkieł może prowadzić do pogłębienia wady, albo poważnych trudności z widzeniem.

    Kupując okulary dla dziecka (kilkuletniego), trzeba wziąć pod uwagę fakt, że kości nosa u niego nie są jeszcze do końca wykształcone, a niewłaściwie dobrane okulary mogą zdeformować lub odkształcić delikatne chrząstki oraz skórę. Dziecięce okulary mają specjalne miękkie "noski", szkła wykonane z lekkiego (często również nietłukącego się i odpornego na zarysowania) tworzywa oraz są wyposażone w zakładane za uszy paski, zabezpieczające przed przypadkowym strąceniem okularów lub uszkodzeniem ich, np. w czasie zabawy.

    Soczewki kontaktowe w korekcji nadwzroczności należy stosować tak samo, jak w przypadku leczenia każdej innej wady. By uniknąć groźnych dla oczu infekcji, bardzo ważne jest bezwzględne przestrzeganie higieny i stosowanie wyłącznie atestowanych płynów do ich pielęgnacji. Rodzaj i kształt soczewek kontaktowych najlepiej dobierze okulista. Dużą zaletą soczewek kontaktowych jest to, że prawidłowe widzenie obejmuje całą powierzchnię oka, a nie tylko jej przednią część, tak jak w okularach.

    Laserowe leczenie dalekowzroczności

    Leczenie wad wzroku za pomocą lasera to innowacyjna metoda, która pozwala na przywrócenie perfekcyjnego widzenia. Operować można bardzo poważne wady nadwzroczności - nawet do plus 6 dioptrii.

    Jak wygląda laserowa korekcja wzroku? Dowiesz się tego z naszego filmu

    Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: Klinika urody.

    Zobacz także: Najczęstsze wady wzroku - nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia

    Zabieg laserowej korekty nadwzroczności może być przeprowadzony tylko na oczach o ustabilizowanej wadzie (wynoszącej powyżej plus 2 dioptrii), dlatego nie wykonuje się go u osób poniżej 21. i powyżej 50. roku życia. Do metod laserowej chirurgii okulistycznej zalicza się, m. in. zmianę kształtu rogówki, keratotomię oraz fotokeratektomię refrakcyjną. Laserowa korekta wzroku jest metodą bezpieczną, ale nie każdy może się jej poddać.

    Do przeciwwskazań laserowej refrakcji należą:

    • choroby autoimmunologiczne, 
    • stożek rogówki,
    • jaskra, 
    • zaćma,
    • wady rogówki,
    • zespół suchego oka,
    • mała grubość rogówki,
    • przewlekłe lub nawracające zapalenia spojówek.

    Powikłania dalekowzroczności

    Ze względu na budowę oczu - zwężenia kąta przesączania, czyli struktury odprowadzającej płyn z oka - w nadwzroczności istnieje ryzyko zachorowania na jaskrę. Korekcja wady wzroku soczewkami, okularami lub zabiegiem laserowym nie chroni przed tą chorobą, dlatego konieczne jest regularne wykonywanie badań kąta przesączania oraz pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

    Zobacz także: Krótkowzroczność - objawy, przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia

    Bez specjalistycznej korekcji dalekowzroczność może się pogłębiać. Dyskomfort związany z niedowidzeniem drobnego druku i wysiłkowym bólem głowy to jedna z częstych przyczyn niechęci dzieci do nauki i problemów szkolnych. W przypadku zaobserwowania objawów nadwzroczności konieczna jest konsultacja okulistyczna, diagnoza i dobranie najodpowiedniejszej formy korekcji lub leczenia wady wzroku.

    Data aktualizacji: 13.07.2018,
    Opublikowano: 03.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady

    Wady wzroku nie są już dzisiaj problemem. Dzięki laserowej korekcji wzroku w kilka minut pacjent może uwolnić się od okularów czy soczewek kontaktowych. Jednym z najbardziej innowacyjnych zabiegów tego typu jest SmartSight. Co go wyróżnia i jakie wady może leczyć? Rozmawiamy o tym z dr n. med. Małgorzatą Tomczak, specjalistką chorób oczu z Kliniki reOptis mieszczącej się w Szpitalu św. Wojciecha.

    Czytaj więcej
    Mrużenie oczu u dziecka – kiedy należy udać się do okulisty?

    Mrużenie oczu u dziecka może, ale nie musi, być objawem problemów ze wzrokiem. Sygnału takiego nie można jednak lekceważyć, ponieważ im wcześniej zostanie ustalona przyczyna problemu, tym szybciej można będzie go wyeliminować.

    Czytaj więcej
    Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?

    Konwergencja oka, a właściwie oczu, to jednoczesny ruch gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, pojawiający się przy zbliżaniu danego obiektu do czubka nosa. Prawidłowa konwergencja, uzależniona od mięśni prostych przyśrodkowych, warunkuje dobre widzenie z bliska.

    Czytaj więcej
    Czym jest widzenie peryferyjne? W jaki sposób zbadać widzenie tunelowe?

    Widzenie peryferyjne to zaburzenie zdolności widzenia obiektów znajdujących się wokół centralnego pola obrazu. Stan ten może być spowodowany jaskrą, barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki, a nawet mieć podłoże psychosomatyczne. Inaczej określa się go mianem widzenia tunelowego.

    Czytaj więcej
    Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?

    Operacja wykonywana z powodu jaskry to zabieg służący obniżeniu nadmiernego ciśnienia wewnątrzgałkowego (w skrócie IOP od angielskiego sformułowania intraocular pressure). Ma ono wpływ na pogarszanie się wzroku. Operacja – klasyczna lub laserowa – jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego.

    Czytaj więcej
    Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla każdego!

    Laserowa korekcja wzroku to zabieg chirurgiczny dedykowany krótkowidzom, dalekowidzom oraz pacjentom z astygmatyzmem. W chwili obecnej rozwój laserowej korekcji wzroku pozwala usunąć wadę wzroku u pacjentów od 21 nawet do 60 roku życia. O tym, jak wygląda taki zabieg mówią lek. med. Agnieszka Szoturma i dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil z kliniki okulistycznej Optegra.

    Czytaj więcej
    Zdrowe oczy. Te badania odpowiedzą, czy twój wzrok potrzebuje korekcji lub  leczenia

    Badania okulistyczne są niezbędne, by rozpoznać wady wzroku oraz choroby tego narządu, takie jak m.in. jaskra, zaćma czy choćby bardzo częsty zespół suchego oka.  Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który co roku przypada w 2 czwartek października, przypominamy o najważniejszych badaniach  dla zdrowia oczu.

    Czytaj więcej
    Operacja laserowa oczu: techniki, rekonwalescencja, powikłania i cena

    Laserowa korekcja wad wzroku zwykle pozwala na całkowite usunięcie krótkowzroczności, nadwzroczności, a w niektórych metodach także astygmatyzmu. Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

    Czytaj więcej
    Dlaczego niebieskie światło szkodzi naszym oczom?

    Mimo że nowoczesna technologia bardzo ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, to może także szkodzi. Najbardziej odczuwają to nasze oczy. Zdaniem specjalistów praca przed komputerem doprowadziła do epidemii krótkowzroczności. Ale to nie jedyne zagrożenie, które niesie za sobą technologia. 

    Czytaj więcej
    Gdy lekarz medycyny pracy jest niedostępny, badanie może wykonać inny lekarz

    Tak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obowiązek dotyczący kierowania pracowników na badania okresowe jest obecnie zawieszony.

    Czytaj więcej