W ściekach we Włoszech wykryto ślady materiału genetycznego SARS-COV-2. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia?

gorodenkoff/getty images

Ślady materiału genetycznego koronawirusa wykryto w ściekach Rzymu i Mediolanu. Eksperci uspokajają, iż nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Badania wody mogą zaś pomóc w opanowaniu pandemii SARS-COV-2.

Koronawirus w ściekach

Włoski Instytut Zdrowia wykrył, że w ściekach Rzymu i Mediolanu znajdują się ślady materiału genetycznego wirusa SARS-COV-2. Grupą badawczą kierowała Giuseppina La Rosa z Departamentu Jakości Wody i Zdrowia Środowiska.

Przeanalizowaliśmy grupę ośmiu próbek ścieków pobranych od 3 do 28 lutego w Mediolanie i od 31 marca do 2 kwietnia w Rzymie. W zachodniej i środkowo-wschodniej części Mediolanu potwierdzono obecność DNA koronawirusa w dwóch próbkach sieci kanalizacyjnej. Pozytywny wynik stwierdzono we wszystkich próbkach pobranych we wschodniej części Rzymu.

- poinformowała La Rosa w komunikacie prasowym. Giuseppina La Rosa napisała też, że jej zespół planuje rozszerzenie badań na próbki wody zbieranych w innych regionach Włoch.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Ścieki nie stanowią zagrożenia. Badania wody mogą pomóc w opanowaniu pandemii

Giuseppina La Rosa zazaczyła, że ślady materiału genetycznego SARS-COV-2 w ściekach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. A co więcej, badania wody mogą stać się jednym ze sposobów do wczesnego wykrywania obecności wirusa w społeczeństwie. Dyrektor wydziału jakości wody w Instytucie Zdrowia - Luca Lucentini poinformował, że w drugiej fazie walki z pandemią koronawirusa tego typu badania mogą pomóc w szybszym wygaszaniu ognisk zakażenia, a co za tym idzie –także w opanowaniu pandemii.

Włoscy badacze konsultują swoje dane z wynikami innych grup badawczych, m.in z Holandii, USA, Australii i Francji, tak również odnajdywano ślady materiału genetycznego SARS-COV-2 w ściekach.

Zobacz film: Wyjątkowe miasteczko w północnych Włoszech. Połowa mieszkańców jest odporna na koronawirusa.

źródło:x-news

Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 24.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej