W Polsce wykonano pierwszy na świecie przeszczep połączony z transplantacją szpiku

Fot. Bounce / Getty Images

Polscy lekarze dokonali pierwszego na świecie przeszczepu tkankowego w obrębie szyi i głowy połączonego z transplantacją zmodyfikowanego szpiku. Zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a przeprowadzili go lekarze z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oraz Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii w Gliwicach.

Lekarze ruszyli na pomoc niespełna 7-letniemu chłopcu, który 5 lat temu połknął kreta, czyli środek do udrażniania rur. Na skutek nieszczęśliwego wypadku doszło u niego do martwicy narządów głowy i szyi (nasady języka, krtani, gardła, tchawicy i przełyku aż do poziomu żołądka). W wyniku obrażeń dziecko nie mogło jeść samodzielnie pokarmów stałych (żywienie dojelitowe) i oddychać - praca układu oddechowego była podtrzymywana przez rurkę tracheostomijną. Przez obrażenia chłopiec nie nauczył się mówić.

Na pomoc dziecku ruszyli lekarze z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oraz Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii w Gliwicach. Pierwszym etapem ich pracy było odtworzenie przełyku z jelita grubego aż do poziomu szyi. Następnie, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (które posiada oddział pediatryczny) odbyła się rozległa transplantacja narządów szyi pobranych od zmarłego dawcy, tj. nasady języka, krtani, gardła, części szyjnej przełyku, kości gnykowej, mięśni krótkich szyi oraz wszystkich czterech nerwów, które unerwiają ruchowo i czuciowo krtań. Operacja odbyła się 21 marca, a na jej ostateczne efekty trzeba poczekać około 9 miesięcy.

Śmierć mózgowa jest szansą na życie dla innych. Zobaczcie więcej na filmie:

Zobacz film: Śmierć mózgowa - szansa na przeszczep. Źródło: Dzień Dobry

Dlaczego przeszczepiono szpik?

Pacjenci po przeszczepie muszą przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegną odrzuceniu przeszczepu przez organizm. W medycynie istnieje teoria, która zakłada, że jeśli u pacjenta poddanego zabiegowi transplantacji narządów zastosuje się komórki pochodzące ze szpiku tego samego dawcy, to jest szansa na wytworzenie tolerancji. Taka tolerancja na przeszczepiony organ pozwala zredukować leczenie immunosupresyjne lub całkowicie je odstawić. 

- Jeśli w organizmie biorcy będą funkcjonowały jednocześnie jego własne komórki szpikowe i komórki szpikowe dawcy narządów, to te komórki się „polubią” . To nie takie proste, bo przy przeszczepie od zmarłego dawcy nie można się wcześniej przygotować – tłumaczył podczas konferencji prasowej prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Jednak jest to tylko teoria. Do tej pory takie eksperymenty prowadzono na zwierzętach. Podejmowane na świecie próby przeszczepów tego typu (w połączeniu z transplantacją szpiku) dotyczyły tych od żywych dawców. Nikomu do tej pory nie udało się przeprowadzić jednoczasowego przeszczepienia narządów i tkanek oraz szpiku od zmarłego dawcy w celu zmniejszenia dożywotniej immunosupresji.

– Chłopiec ma dużą szansę być zdrowym, a my możemy cieszyć się razem z nim. Otworzyła się przestrzeń dla kolejnych polskich obywateli, którzy są w podobnej sytuacji lub mogą być – powiedział prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dziecko jest wydolne oddechowo i krążeniowo. Czeka je długa rehabilitacja, w trakcie której nauczy się oddychać i jeść samodzielnie. 

Data aktualizacji: 15.04.2019,
Opublikowano: 13.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej