W jednym z polskich szpitali wszczepiono największy implant w serce dziecka
Getty Images
W Uniwersyteckim szpitalu Dziecięcym w Krakowie – Prokocimiu wszczepiono jak dotąd największy implant w serce dziecka. Młody pacjent przeszedł operację pomyślnie i aktualnie odpoczywa już w domu.
Młody pacjent miał w sercu około 7 milimetrowy ubytek. Polscy lekarze wszczepili mu implant (PFM LVSD COIL). Dodajmy, że do tej pory był on używany w operacjach na dorosłych. Wykonawcy tego zabiegu informowali również, że ubytek w tym narządzie uzupełniono poprzez naczynia krwionośne – bez potrzeby otwierania klatki piersiowej i serca.
Lekarze nakłuli żyłę i tętnice dziecka i to właśnie tą drogą wprowadzili cewnik. W cewniku natomiast znajdował się implant, przypominający długa nitkę. Implant wykonano ze stopu metali.
"Implant ma odpowiednią wielkość, kształt i jest elastyczny, ugina się do różnych kształtów, pracuje z sercem" – wyjaśnił dr Piotr Weryński, kierownik Kliniki Kardiologii USD.
Co ważne, 17-letni pacjent przebywał w szpitalu trzy tygodnie i już dziś odpoczywa w domu. Implant pozostanie w jego sercu na zawsze.
Ubytek międzykomorowy powoduje, że część krwi ucieka z lewej komory i płynie do krążenia płucnego, zamiast płynąć do aorty i krążenia systemowego. Przez tę wadę serce szybciej się męczyło, wyczerpywały się te rezerwy, które miały wystarczyć na wiele lat. Był to olbrzymi ubytek, który został teraz szczelnie zamknięty" – dodał dr Weryński.
Źródło: PAP
Zobacz też film: Życie po przeszczepie serca
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 14.07.2020,
Opublikowano: 14.07.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?