Pacjenci nie mają dostępu do jedynego leku, który pomaga im w walce z chorobą. Dlaczego brakuje medycznej marihuany?  

Fot: tvirbickis / gettyimages.com

Medyczna marihuana stosowana jest przez pacjentów z nowotworami czy padaczką oporną na leki. Sięgają po nią także osoby, które zmagają się z przewlekłym bólem. Niestety od pewnego czasu medycznej marihuany brakuje, a chorzy odchodzą od aptecznego okienka z kwitkiem.

W Polsce uprawianie marihuany medycznej jest niezgodne z prawem, dlatego lek jest importowany z Kanady. W zeszłym roku polscy pacjenci wykupili 80 kg suszu. Zdaniem specjalistów w tym roku zapotrzebowanie będzie znacznie większe i sięgnie 300 kg. Problem w tym, że leku w aptekach brakuje i pacjenci odsyłani są z kwitkiem.

Medyczna marihuana - dlaczego chorzy nie mają dostępu do leku?

Problemy z dostaniem medycznej marihuany pojawiły się już w grudniu. Opóźnienie w dostawach miało być wtedy spowodowane okresem przedświątecznym.

Szacowano wtedy, że susz trafi do Polski na przełomie stycznia i lutego. Niestety tak się nie stało i chorzy ciągle nie mają dostępu do leku, który nierzadko jako jedyny dawał im wytchnienie i pozwalał zapanować nad chorobą czy bólem. 

Co trzeba wiedzieć o medycznej marihuanie? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Medyczna marihuana - co trzeba wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Największy problem jest w aptekach przyszpitalnych. Przyczyna problemów tkwi przede wszystkim w skomplikowanych procedurach. Firma, która chce sprowadzać susz musi uzyskać liczne pozwolenia, np. od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Co gorsza, każda kolejna partia wymaga oddzielnej rejestracji. Sprawy nie przyspiesza także fakt, że susz sprowadzany jest z Kanady, bo w Polsce jego uprawa jest zabroniona.  Dopóki odpowiednie organy nie ułatwią całej procedury, takie braki będą się powtarzały, a pacjenci będą odchodzić z niczym - mówi w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN Grzegorz Carowicz, farmaceuta.

Medyczna marihuana, czyli co? 

Specjaliści zwrócili uwagę na medyczną marihuanę ze względu na  kannabinoidy, z których największe znaczenie mają tetrahydrokannabinolowi (THC) oraz kannabidiol (CBD). Związki te wykorzystywane w terapii wielu chorób. Medyczna marihuana doskonale łagodzi przewlekły ból, także ten, który towarzyszy osobom chorym na nowotwory. Susz stosują również osoby ze stwardnieniem rozsianym. Badania pokazują, że medyczna marihuana zmniejsza częstotliwość ataków padaczki, niektóre badania sugerują, że może stopować rozwój choroby Alzheimera.

Data aktualizacji: 15.02.2020,
Opublikowano: 15.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej