Vessel Due (Vessel Due F) - co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany?

Fot: jamesbenet / gettyimages.com

Vessel Due (Vessel Due F) to lek, który wpływa na krzepnięcie krwi. Stosowany jest m.in. w leczeniu przewlekłej niewydolność żylnej oraz owrzodzeń żylnych. Jak działa lek? Kiedy i jak jest stosowany?

Vessel Due (Vessel Due F) oddziałuje na niektóre czynniki krzepnięcia krwi. Lek działa przeciwzakrzepowo, a także zmniejsza stężenie lipidów. Farmaceutyk stosowany jest przede wszystkim u pacjentów z objawową pierwotną i wtórną przewlekłą niewydolnością żylną, owrzodzeniem żylnym podudzi jako uzupełnienie terapii miejscowej, objawową przewlekłą obturacyjną chorobą tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu (II stopień klasyfikacji Fontaine`a).

Dodatkowo lek  stosowany jest w przedłużonej wtórnej profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów, którzy zakończyli standardowe leczenie przeciwzakrzepowe (3 do 12 miesięcy) z powodu zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej. Farmaceutyk stosuje również w leczeniu twardych wysięków u pacjentów z nieproliferacyjną łagodną do umiarkowanej retinopatią cukrzycową.  

Vessel Due (Vessel Due F) - skład

Substancją czynną w leku jest sulodeksyd. Dodatkowo w skład leku wchodzą sodu laurylosarkozynian, krzemionka koloidalna uwodniona, triacetyna. Skład otoczki: żelatyna, glicerol, etylu parahydroksybenzoesan sodowy, propylu parahydroksybenzoesan sodowy, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Lek ma postać ceglastoczerwonych, owalnych kapsułek miękkich. Farmaceutyk dostępny jest w opakowaniach po 25 lub 50 pigułek.

Vessel Due (Vessel Due F) - przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku, heparynę lub leki heparynopodobne. Lek nie może być podawany także tym osobom, które już przyjmują heparynę lub doustne antykoagulanty, mają skazę krwotoczną lub inne schorzenia, którym towarzyszą krwawienia.

Dużą ostrożność trzeba zachować w przypadku pacjentów, którzy już przyjmują leki przeciwzakrzepowe, gdyż Vessel Due (Vessel Due F) może nasilić ich działanie przeciwzakrzepowe.

Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią.

Vessel Due (Vessel Due F)- dawkowanie

Schemat przyjmowania leku powinien ustalić lekarz i będzie on inny w zależności od tego jakie schorzenie ma pacjent. W przypadku objawowej pierwotnej i wtórnej przewlekłej niewydolności żylnej zaleca się przyjmowanie 2 kapsułek (500 LSU) 2 razy dziennie między posiłkami

Pacjentom z owrzodzeniem żylnym podudzi jako uzupełnienie terapii zaleca się podawanie miejscowo 1 ampułki (600 LSU) raz na dobę domięśniowo przez 20 dni. Po tym czasie zaleca się stosowanie 2 kapsułek (500 LSU) dwa raz dziennie między posiłkami przez 30-70 dni.

W leczeniu objawowej przewlekłej obturacyjnej choroby tętnic kończyn dolnych o umiarkowanym nasileniu (II stopień klasyfikacji Fontaine`a) chorym zaleca się aplikowanie 1 ampułki (600 LSU) raz na dobę domięśniowo przez 20 dni. Później chory powinien przyjmować  2 kapsułki (500 LSU) dwa razy dziennie między posiłkami przez pół roku.

W przypadku pacjentów z żylną chorobą zakrzepową, zakrzepicą żył głębokich lub zatorowością płucną, którzy zakończyli już leczenia i mają przyjmować farmaceutyk profilaktycznie zaleca się, aby przyjmowali 2 kapsułki (500 LSU) 2 razy dziennie między posiłkami. O wielkości dawki i czasie leczenia zdecyduje lekarz.

W przypadku pacjentów z twardymi wysiękami z nieproliferacyjną łagodną do umiarkowanej retinopatią cukrzycową zaleca się stosowanie 1 kapsułki (250 LSU) 2 razy dziennie między posiłkami

Vessel Due (Vessel Due F)- interakcje z innymi lekami

Vessel Due (Vessel Due F) może wchodzić w interakcję z innymi lekami. Dlatego osoby, które przyjmują na stałe jakieś leki - także te wydawane bez recepty - powinny poinformować o tym lekarza. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które przyjmują heparynę i doustne środki przeciwzakrzepowe. Vessel Due (Vessel Due F) może nasilić ich działanie.

Vessel Due (Vessel Due F)- działania niepożądane

Przyjmowanie leku Vessel Due (Vessel Due F) może wywołać szereg działań niepożądanych. Do tych najczęściej zgłaszanych należą zawroty głowy, ból w nadbrzuszu, biegunka, ból żołądka, nudności, wysypka. U niewielkiej grupy chorych pojawiają się: uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, dyspepsja, wzdęcia, wymioty, ból w miejscu podania, krwiak w miejscu podania (w przypadku produktu przeznaczonego do wstrzyknięć), ból głowy; wyprysk, rumień, pokrzywka, krwawienie w obrębie żołądka, obrzęki obwodowe, utrata przytomności, niedokrwistość, ból brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, smołowate stolce, zaburzenia metabolizmu białek osocza krwi, obrzęk i rumień w obrębie genitaliów, zbyt częste miesiączkowanie, obrzęk naczynioruchowy, wybroczyny.

Co zrobić, aby uniknąć zakrzepicy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co zrobić, aby nie zachorować na zakrzepicę? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 10.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej