Uzależnienie od internetu - jak sprawdzić czy nas dotyczy? 

Fot: Kaspars Grinvalds / stock.adobe.com

Uzależnienie od internetu może przejawiać się jako erotomania i socjomania internetowa lub stanowić przeciążenie informacyjne. Podczas korzystania z sieci internauci czują się anonimowi, zmieniają tożsamości oraz ograniczają doznania zmysłowe. Uzależnienie internetowe objawia się utratą relacji społecznych, chorobami somatycznymi oraz zaniedbaniem nauki i pracy. Zaburzenie leczy się psychoterapią.

Do niedawna uzależnienie kojarzyło się z zażywaniem narkotyków, alkoholu lub uprawianiem hazardu. Od lat 90. XX wieku obserwuje się nadmierne korzystanie z sieci, które obecnie dotyczy ponad 6% internautów. Średnio jedna trzecia badanych traktuje ją jako ucieczkę od rzeczywistości. Coraz większe zagrożenie stanowi również uzależnienie od Facebooka.

Czym jest uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu jest niekontrolowaną formą spędzania czasu przed komputerem, smartfonem lub tabletem, która powoduje szkody na tle fizycznym, psychicznym, społecznym i ekonomicznym. Uważa się, że osoby uzależnione przesiadują średnio około 35 godzin tygodniowo w internecie, przy czym nie uwzględnia się zawodów wykonywanych w sieci. Istnieje kilka głównych rodzajów uzależnienia internetowego:

  • Socjomania internetowa - polega na uzależnieniu od relacji społecznych zawieranych w sieci. W tym celu osoby spędzają wiele godzin na chatach, poczcie elektronicznej oraz portalach społecznościowych (uzależnienie od Facebooka). W tych grupach są tworzone wirtualne zasady i inne style zachowań.
  • Erotomania internetowa - zaburzenie polega na oglądaniu treści pornograficznych w internecie. Internauci uczestniczą też w czatach, gdzie głównym tematem jest seks, oraz prowadzą wirtualne stosunki nazywane cyberseksem.
  • Przeciążenie informacyjne - szukanie nowych treści lub przeszukiwanie całych baz danych w celu zdobycia kolejnych informacji.

Przebywanie w wirtualnej rzeczywistości jest oryginalnym doświadczeniem, które przed XX wiekiem nigdy nie występowało. Cechuje się ono:

  • ograniczeniem doświadczenia zmysłowego,
  • płynnością własnej tożsamości,
  • anonimowością,
  • wyjściem poza granice przestrzenne,
  • zrównaniem statusów społecznych,
  • rozregulowaniem pojęcia czasu,
  • możliwością budowania i dokumentowania nowych kontaktów.

Zobacz także: Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny

Objawy uzależnienia od internetu

Uzależnienie od internetu jest procesem, który rozwija się w miarę coraz częstszego korzystania z sieci. Na wstępie osoba czuje zafascynowanie nową technologią oraz poznaje jej możliwości. Jest zdumiona możliwościami sieci, takimi jak brak granic, anonimowość oraz połączenie z całym światem. Następnie człowiek zdaje sobie sprawę, że surfowanie po internecie odpręża i poprawia samopoczucie. Podczas grania w gry on-line lub rozmowy ze znajomymi z sieci zmniejsza się stres oraz niweluje poczucie samotności i niepokoju. Przez to coraz częściej korzysta się z internetu w celu regulacji swoich emocji. Ten stan powoduje też ograniczanie kontaktów ze znajomymi. Osoba stopniowo wycofuje się z życia społecznego na rzecz kontaktów wirtualnych. Następnie internauta czuje dyskomfort w sytuacji, gdy nie ma dostępu do sieci. Skutkuje to kłopotami finansowymi, społecznymi i fizjologicznymi. Uzależnieni od internetu czują podniecenie podczas korzystania z sieci oraz zaniedbują naukę i pracę. Często śpią za mało i tracą na wadze ze względu na nadmierne korzystanie z możliwości internetu.

Jak sprawdzić, czy jest się uzależnionym od internetu?

Kimberly Young już w 1996 roku stworzyła test, który wstępnie bada stan uzależnienia od internetu. Jeśli odpowie się twierdząco na minimum 5 pytań, to może to świadczyć o problemie psychologicznym związanym z uzależnieniem od sieci.

  • Czy ciągle myślisz o spędzeniu czasu w internecie?
  • Czy chciałbyś spędzać więcej czasu w sieci?
  • Czy próbowałeś ograniczać czas spędzany w internecie?
  • Czy powodowało to u Ciebie niepokój i smutek?
  • Czy spędzasz przed komputerem więcej czasu, niż wstępnie planowałeś?
  • Czy ryzykowałeś utratę znajomych, nauki lub pracy na rzecz korzystania z internetu?
  • Czy kłamałeś komukolwiek na temat korzystania z internetu?
  • Czy korzystasz z sieci, aby uciec od problemów?

Zobacz także: Hikikomori – co to znaczy i na czym polega zaburzenie? Kim są hikikomori?

Uzależnienie od internetu - leczenie

Osoby uzależnione od internetu rzadko szukają pomocy, ponieważ nie widzą szkód, jakie sobie wyrządzają. Zostają często skierowani do gabinetu psychologicznego w związku z innymi problemami zdrowotnymi, które często są skutkiem nadmiernego siedzenia w jednym miejscu lub zaburzenia wzroku. Uzależnionych trudno jest nakłonić do spotkania w cztery oczy, ponieważ nie są oni przyzwyczajeni do wyjścia z wirtualnego świata i porozumiewają się zwykle poprzez internet. W skrajnych przypadkach momentem przejścia jest terapia internetowa, która ma na celu umówienie się na realne spotkanie w gabinecie. Docelowo jest stosowana psychoterapia, która skupia się na zmianie sposobu korzystania z sieci oraz budowaniu relacji w życiu społecznym. Terapeuci zlecają często instalowanie alarmów w komputerze, które przypominają internaucie o przesadnym korzystaniu z urządzenia. Ważne jest również, aby zaplanować sobie cały dzień różnymi zajęciami, aby nie kusiło go do ponownego włączenia sprzętu. Osoba uzależniona powinna umieścić komputer w widocznym miejscu, aby korzystanie z niego nie izolowało użytkownika od pozostałych mieszkańców. Dobrze jest też robić częste przerwy w surfowaniu po sieci, co da ciągłe poczucie obecności realnego świata. Należy również uprawiać sport, ponieważ osoby uzależnione od internetu są często zaniedbane fizycznie.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 17.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej