Uzależnienie od gier – na czym polega i jak je leczyć? Dlaczego nie należy go lekceważyć?

Fot. Milan_Jovic / Getty Images

Uzależnienie od gier komputerowych i konsolowych to stosunkowo nowe zjawisko, bo powiązane z rozwojem technologii, jaki dokonał się w ciągu ostatnich dekad. Opiera się ono jednak na mechanizmach wspólnych wszystkim nałogom. Dotyka dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Według badań przeprowadzonych przez jednego z największych polskich producentów gier wideo w Polsce jest 16 milionów graczy. Około 15% z nich oddaje się ulubionej rozrywce nałogowo, poświęcając jej ponad 3 godziny dziennie. Uzależnienie od gier komputerowych jest problemem globalnym, na tyle poważnym, że Światowa Organizacja Zdrowia umieściła je jako jednostkę chorobową w projekcie nowej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Przyczyny uzależnienia od gier komputerowych

Gry komputerowe i konsolowe stają się coraz bardziej interesujące, rozbudowane i lepiej dopracowane graficznie. Nie należy się dziwić, że dla wielu osób są wciągającą rozrywką. Mają przy tym sporo zalet. Poszerzają wiedzę, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację uwagi, rozwijają wyobraźnię, kształtują umiejętność rozwiązywania problemów. Są takim samym źródłem radości, jak lektura interesującej książki czy gra w piłkę.

Gry nie są uzależniające same w sobie. Problem tkwi w osobach, które oddają im się nałogowo. Są to zwykle ludzie z różnego typu problemami emocjonalnymi, często z niskim poczuciem własnej wartości i trudnościami w kontaktach społecznych. Szczególnie narażone na uzależnienie od gier są dzieci i nastolatkowie, którym dorośli nie poświęcają dostatecznie dużo uwagi. Nałogowi gracze wirtualny świat traktują jako alternatywę dla rzeczywistości, w której funkcjonowanie jest zbyt trudne i bolesne. Wchodząc w rolę, zyskują poczucie kontroli, sprawczości, mogą nadać sobie upragnioną osobowość czy osiągać sukcesy, które w realu są poza ich zasięgiem.

Polecamy: Fonoholizm – na czym polega uzależnienie od telefonu i jak mu zapobiegać?

Zobacz film i sprawdź co powoduje uzależnienie od komputera?

Zobacz film: Cyberzaburzenie - co powoduje uzależnienie od komputera? Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy uzależnienia od gier komputerowych u dzieci i dorosłych

Nie każda osoba, która poświęca dużo czasu grom komputerowym, jest od nich uzależniona. O problemie można mówić dopiero wtedy, gdy czas ten wymyka się spod kontroli, a potrzeba przebywania w wirtualnym świecie prowadzi do zaniedbywania innych istotnych spraw. Objawy uzależnienia od gier komputerowych podobne są do tych, które towarzyszą innym nałogom:

  • osoba uzależniona cały plan dnia układa pod kątem gry, przeznacza coraz więcej pieniędzy na sprzęt komputerowy czy wyposażenie wirtualnego bohatera;
  • dorosły gracz zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe, dziecko uzależnione od gier ma coraz gorsze wyniki w nauce, wagaruje;
  • pogorszeniu ulegają relacje społeczne osoby uzależnionej;
  • na rzecz uzależniającej gry traci się inne zainteresowania, a nawet zaczyna się ograniczać czas przeznaczony na sen czy jedzenie;
  • u gracza pojawiają się dolegliwości somatyczne – zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem, bóle głowy i kręgosłupa, drętwienie kończyn, nadpobudliwość;
  • gdy uzależniony nie może grać, występują u niego objawy zespołu abstynencyjnego – niepokój, rozdrażnienie, apatia, lęk.

Polecamy: Cyberprzemoc – czym jest wirtualna agresja i jak sobie z nią radzić?

Skutki uzależnienia od gier komputerowych obejmują wszystkie sfery życia osoby dotkniętej tym problemem, a ich skala rośnie z upływem czasu. Konsekwencje zaniedbywania podstawowych obowiązków czy relacji rodzinnych powodują zwykle poczucie winy, z którymi najłatwiej poradzić sobie, angażując się bardziej w wirtualnym świecie gry. Ta spirala uzależnienia jest także charakterystyczna dla innych nałogów. Jej przerwanie wymaga podjęcia leczenia.

Spędzasz dużo czasu przed komputerem?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Polecamy: Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny

Leczenie uzależnienia od gier komputerowych

Pierwszym i najistotniejszym krokiem jest przyznanie się do uzależnienia. Gracze, mimo świadomości negatywnego wpływu nałogu na ich życie, zwykle zaprzeczają istnieniu problemu. Po pomoc do specjalisty zgłaszają się najczęściej pod presją zaniepokojonej rodziny lub np. w związku z utratą pracy.

Kiedy uzależniony od gier zdecyduje się na podjęcie leczenia, powinien całkowicie zaprzestać grania. W dzisiejszych czasach trudno nie korzystać z komputera w ogóle, a każda spędzona przy nim chwila to wielka pokusa, by wrócić do nałogu. Dlatego niezwykle istotne jest wsparcie rodziny, która, przebywając z uzależnionym na co dzień, może pomóc mu wytrwać w postanowieniu abstynencji. Warto opracować wspólnie szczegółowy plan dnia – wypełnić go wspólnymi aktywnościami, takimi jak wyjście do kina czy na basen. Szczególnie ważne jest poświęcenie uwagi dzieciom uzależnionym od gier. Dorośli powinni jak najwięcej z nimi rozmawiać, interesować się ich problemami, fascynacjami, organizować im czas wolny.

Uzależnienie od gier leczy się tak samo, jak inne nałogi. Wymaga odpowiedniej psychoterapii, najczęściej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Gracz musi bowiem nauczyć się kontroli nad swoimi zachowaniami. Pomocna bywa przy tym praca terapeutyczna służąca wzmocnieniu poczucia wartości pacjenta i rozwiązaniu jego problemów emocjonalnych. Osoby uzależnione od gier mogą także korzystać z grup wsparcia tworzonych na wzór organizacji anonimowych alkoholików.

Data aktualizacji: 13.03.2019,
Opublikowano: 08.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej