Uwaga! TVN: Urzędniczy uznali 10-latka z porażeniem za zdrowego!

Zobacz film: Uznali 10-latka z dziecięcym porażeniem mózgowym za zdrowego Źródło: Uwaga! TVN

Daniel ma 10 lat i choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Mimo że chłopiec nie jest samodzielny i nieustannie potrzebuje pomocy osób trzecich, to urzędnicy uznali, że chłopiec jest całkowicie zdrowy i żadna pomoc finansowa i wsparcie nie są mu potrzebne.

Z powodu komplikacji okołoporodowych u Daniela doszło do uszkodzenia mózgu. Chłopiec ma zaburzenia równowagi, osłabione mięśnie brzucha i pleców, nieustannie chodzi na zgiętych kolanach. Aby móc się rozwijać potrzebuje rehabilitacji. Mimo to urzędnicy uznali, że chłopiec jest zdrowy i nie potrzebuje żadnej dodatkowej pomocy.

Nie mogłam w to uwierzyć. Nie zaliczyli Daniela do osób niepełnosprawnych. Został cudownie uzdrowiony. W tym momencie nie należy nam się już nic – mówi rozżalona opowiada Gabriela Mateja, matka chłopca.

Dlaczego urzędnicy cofnęli pomoc dla chłopca?

Bez orzeczenia o niepełnosprawności, chłopiec ma utrudniony dostęp do leczenia, a matka traci zasiłek pielęgnacyjny.

Złożyliśmy wszystkie dokumenty od neurologa, zaświadczenie z poradni, które zrobiliśmy świeżo przed pandemią. Nie wiem, na jakiej podstawie wydano taką decyzję, że Daniel jest zdrowy. To bezduszność orzeczników, którzy nie myślą, co dalej będzie z nami – dodaje Matyja.

Dlaczego mimo faktu, że matka złożyła dokumenty od neurologa o tym, że dziecko cierpi na porażenie mózgowe urzędnicy nie zakwalifikowali chłopca do osób niepełnosprawnych? Urzędnicy tłumaczą, że w oparciu o dokumenty przedstawione przez matkę chłopca, komisja nie mogła podjąć innej decyzji. Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, kiedy Daniel zostaje uznany za zupełnie zdrowe dziecko.

Dwa lata temu orzecznicy uznali, że syn pani Gabrieli jest samodzielny i nie wymaga opieki. Matka odwołała się do komisji wojewódzkiej, a urzędnicy przyznali jej rację.

Ta ostatnia decyzja powoduje to, że Daniel jest zdrowym dzieckiem i przestajemy jeździć na rehabilitację, nie potrzebuje już nauczyciela wspomagającego, może sam chodzić do szkoły. Marzę, żeby tak było, ale tak nie jest. Boję się o Daniela, o to, jak będzie wyglądało jego życie. Marzę, żeby był samodzielny w przyszłości, wtedy, gdy mnie zabraknie - mówi mama chłopca.

Porażenia mózgowego nie da się wyleczyć

Porażenie mózgowe najczęściej jest spowodowane uszkodzeniem lub nieprawidłowym rozwojem tych części mózgu, które odpowiedzialne są za równowagę, postawę, koordynację wzrokowo-ruchową. Zazwyczaj jest on spowodowane komplikacjami w czasie porodu, w okresie prenatalnym lub we wczesnym okresie niemowlęcym. Choroba jest nieuleczalna. Dzieci z tym schorzeniem do dalszego rozwoju potrzebują ciągłej rehabilitacji. Pacjenci powinni być także pod stałą opieką pediatry, ortopedy, laryngologa, okulisty, audiologa, logopedy, a także psychologa i pedagoga specjalnego

Na szczęście w trakcie realizacji reportażu okazało się komisja pozytywnie rozpatrzyła odwołanie złożone przez mamę chłopca. Daniel ma przyznane orzeczenie o niepełnosprawności do 30 czerwca 2021.

Data aktualizacji: 13.07.2020,
Opublikowano: 13.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej