Uwaga! TVN: Jak wygląda powrót do życia po COVID-19?

Zobacz film: Uwaga! Powrót do życia w cieniu żałoby. Historia ozdrowieńców ze Szczyrku Źródło: Uwaga! TVN

Pani Maria i pan Zbigniew byli jednymi z pierwszych osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Na szczęście małżeństwo wygrało z chorobą i może powoli wracać do normalności. Jak wygląda powrót do życia po pokonaniu COVID-19?

W rodzinie państwa Książkiewiczów choroba pojawiła się w połowie marca. Jako pierwszy zachorował pan Jan, ojciec pani Marii. Następie wirus zaatakował ją samą, jej męża oraz dwie wnuczki. Zakażonych przewieziono do szpitala, a pozostała część rodzinny została objęta kwarantanną. Niestety - mimo wysiłków lekarzy - pana Jana nie udało się uratować i mężczyzna zmarł po czterech dniach hospitalizacji.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Z pozostałych członków rodziny chorobę najgorzej znosiła pani Maria.

Żona sztywniała, była zimna, zamykała oczy. Ciężko nawet opisać ten stan, myślałem, że to koniec. Na szczęście przybiegły pielęgniarki i dały jej zastrzyk. Wróciła do żywych – relacjonował pan Zbigniew reporterowi programu Uwaga! TVN.

Jak wygląda powrót do zdrowia po pokonaniu COVID-19?

Po dwóch tygodniach stan kobiety zaczął się na tyle poprawiać, że lekarze zdecydowali się powtórzyć testy w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 i przenieść małżeństwo do izolatorium. Kiedy pierwsze badanie dało wynik negatywny, państwu Książkiewiczom pozostało tylko czekać na wykonanie drugiego - decydującego - testu.

Po otrzymaniu wyników płakaliśmy wszyscy. Targały nami wielkie emocje. Córka z wnukami mogła do nas przyjechać po raz pierwszy od dwóch tygodni. To była wielka radość – opowiada pan Zbigniew.

Radość z pokonania choroby zmieszała się jednak ze smutkiem i żałobą, po śmierci ojca pani Marii. Ze względu na pandemię przeprowadzenie normalnego pogrzebu nie było możliwe i mężczyzna został skremowany.

Połączyliśmy się razem, pomodliliśmy, to był dla nas jego symboliczny pochówek. Jedno serce naszej rodziny zgasło, ale są jeszcze inne– mówi Barbara Kadłubek, córka państwa Książkiewiczów w rozmowie z reporterem programu Uwaga! TVN. 

Co będzie dalej?

Dopiero teraz, gdy mamy odrobinę siły zaczynamy myśleć, co dalej. Co nam zostało? Mój ojciec był wszechobecny, wyjątkowy, ale go już nie ma. Zostały tysiące zdjęć, wspomnień. Nie było czasu nawet oswoić się z tą sytuacją – dodaje pani Maria.

Pozostała część rodziny państwa Książkiewiczów zdecydowała się prywatnie wykonać badania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wyniki testów pokazały, że co najmniej trzy osoby mogły przechodzić COVID-19.

Jedno wiem teraz na pewno. To nie pieniądze i pozycja się liczą. Tylko to, żeby mieć w kimś wsparcie – w mężu, rodzinie, dzieciach. Żeby nie być samemu – kończy Maria Książkiewicz.

Data aktualizacji: 28.04.2020,
Opublikowano: 28.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej