COVID-19 czy grypa? Prosty test zapachu i smaku pomaga odróżnić oba schorzenia. Można go zrobić nawet samemu

Fot: wundervisuals / gettyimages.com

Anosmia, czyli utrata węchu to jeden z objawów COVID-19. Co ciekawe, może ona towarzyszyć niemal każdej infekcji wirusowej. Czy utarta węchu u pacjentów z COVID-19 jest inna niż u chorych na grypę? Okazuje się tak. Dzięki prostemu testowi można je odróżnić. 

Do najbardziej typowych objawów COVID-19 należą duszności, wysoka gorączka, suchy kaszel, osłabienie oraz bóle mięśni i stawów. U sporej części pacjentów pojawia się także utrata węchu. Mimo że objaw ten jest typowy dla innych infekcji wirusowych, to zdaniem badaczy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii jest on inny u chorych na COVID-19.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak odróżnić COVID-19 od grypy?

Prof. Carl Philpott z Uniwersytetu Wschodniej Anglii postanowił sprawdzić, czy zaburzenie węchu, które pojawia się u chorych na COVID-19 różni się czymś od tego, które towarzyszy grypie czy zwykłemu przeziębieniu. Do eksperymentu zaprosił 30 ochotników: 10 z COVID-19, 10 z przeziębieniem i 10 zdrowych ludzi bez objawów przeziębienia lub grypy.

Badanie pokazało, że utrata węchu u pacjentów z COVID-19 była znacznie silniejsza niż u pozostałych uczestników eksperymentu. Pacjenci z infekcją wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w ogóle nie rozpoznawali zapachów i smaków - w szczególności gorzkiego i słodkiego. W ocenie prof. Philpotta test smaku i zapachu może być pomocny w odróżnieniu COVID-19 od grypy czy zwykłego przeziębienia.

Co ciekawe, specjalista uważa, że taki test można wykonać samu w domu. Wystarczy sięgnąć po takie produkty, jak kawa, czosnek, pomarańcze lub cytryny i cukier. Podkreśla jednak, że takie domowe badanie nie zastąpi specjalistycznych testów wykrywających koronawirusa SARS-CoV-2.

Zobacz także: Dlaczego chorzy na COVID-19 tracą węch i smak?

Dlaczego chorzy na COVID-19 tracą węch?

Tym zagadnieniem zajmują się m.in. badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA. Z pierwszych obserwacji naukowców wynika, że utrata węchu i smaku może mieć związek z jednym z enzymów, który występuje w organizmie człowieka.

Enzym ACE-2 występuje w dużych ilościach w tej części nosa, która odpowiada za rozpoznawanie i odbieranie zapachów. Badacze są zdania, że to właśnie on wchodzi w interakcję z wirusem. Przypuszcza się, że chorzy za jego sprawą tracą węch, a sam patogen łatwiej przenika i rozprzestrzenić się po organizmie. Czy tak jest faktycznie? Potwierdzić lub wykluczyć mają to kolejne badania.

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie:

Zobacz film: Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Źródło: 36,6

Koronawirus SARS-CoV-2 - jak się przed nim bronić?

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Infekcja nowym wirusem może doprowadzić do ostrego zapalenia płuc, które w skrajnych przypadkach przechodzi w niewydolność oddechowy.

Mimo że medycyna dalej szuka skutecznego leku i szczepionki na COVID-19, to nie jesteśmy całkiem bezsilni i przed wirusem można się skutecznie bronić. Jak? Przede wszystkim trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny - z częstym myciem rąk na czele. Dodatkowo należy unikać dużych skupisk ludzkich, trzymać dystans społecznych oraz zasłaniać usta i nos w pomieszczeniach lub w miejscach, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe.

Źródło: BBC

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 21.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej