Utrata węchu i smaku w COVID-19 – prawda i mity na temat tego objawu

Fot: microgen /gettyimages.com 

Światowa Organizacja zdrowia uznała, że utrata węchu i smaku to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19. Dlaczego pacjenci mają problemy z rozpoznawaniem zapachów i smaków i czy taki objaw zawsze musi oznaczać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?

Zdaniem lekarzy o COVID-19 mogą świadczyć wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel oraz zaburzenie węchu i smaku. W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia ten ostatni objaw najbardziej przemawia za zakażeniem nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Jakie informacje na temat utraty węchu i smaku są prawdziwe, a które to zwykłe mity?

Zobacz także:

Koronawirus. Dlaczego chorzy tracą węch i smak?

Nagła utrata węchu i smaku bywa pierwszym, a czasem jedynym objawem COVID-19. Szacuje się, że występuje on u kilkudziesięciu procent osób zakażonych koronawirusem, głównie u kobiet. Skąd się bierze? Na to pytanie nauka nie zna jeszcze odpowiedzi.

Z badań przeprowadzonych przez badaczy z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wynika, że w nabłonku jamy nosowej dochodzi do zwiększonego wiązania SARS-CoV-2. Obecne w nim komórki oraz dwa specyficzne receptory - ACE2 i TMPRSS2 - ułatwiają wiązanie, namnażanie i gromadzenie się drobinek SARS-CoV-2.

Natomiast naukowcy z University of East Anglia są zdania, że koronawirus SARS-CoV-2 uszkadza w górnych drogach oddechowych nerwy odpowiedzialne zmysły smaku i węchu.

Koronawirus. Co trzeba wiedzieć o utracie węchu i smaku?

Mimo że badacze wiedzą o COVID-19 coraz więcej, to wokół samej choroby i jej objawów ciągle pojawia się wiele - często wykluczających się - informacji. Niektóre z nich dotyczą także utraty węchu i smaku. Które z nich są prawdziwe, a które nie? 

  • Utrata węchu i smaku jest wynikiem złego pobrania wymazu

To mit. Osoby, które pobierają wymazy zostały do tego odpowiednio przeszkolone i wiedzą, jak zebrać materiał do badań. Mimo że podczas każdej procedury zdarzają się błędy i może dojść do utraty węchu i smaku, to takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i ewentualne zaburzenia są krótkotrwałe.

  • Utrata węchu i smaku może towarzyszyć innym schorzeniom, nie tylko COVID-19

To prawda. Problemy z rozpoznawaniem smaków i zapachów nie są charakterystyczne tylko dla COVID-19. Takie zaburzenie może się pojawić zarówno przy zwykłym przeziębieniu, jak i grypie, ale w ich przypadku przebiega trochę inaczej.  Oczywiście najpewniejszym sposobem na postawienie trafnej diagnozy jest wykonanie testów w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

  • Utrata węchu i smaku występuje tylko przez pewien czas

To prawda. Kłopoty z rozpoznawaniem zapachów i smaków utrzymują się tylko przez pewien czas. Po jakim czasie ustępują? Na to pytanie nie ma jednej, precyzyjnej odpowiedzi. U części pacjentów powonienie i smak wracają już po kilku dniach, u innych zaburzenie ustępuje dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach.

  • Utrata węchu i smaku przy COVID-19 jest inna niż przy grypie

To prawda. Wprawdzie zaburzenie węchu i smaku i pojawia się przy obu schorzeniach, to mogą się one od siebie różnić. W przypadku pacjentów z COVID-19 utrata węchu pojawia się nagle. Chorzy nie mają zatkanego nosa ani kataru i mogą w miarę swobodnie oddychać. A co ze smakiem? Badania opublikowane w magazynie "Rhinology" sugerują, że osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 nie potrafią odróżnić smaku gorzkiego od słodkiego.

  • Utrata węchu i smaku pojawia się u wszystkich pacjentów

To mit. Mimo że WHO uznała ten objaw za najbardziej typowy dla COVID-19, to jego występowanie nie jest regułą. Badania pokazują, że zaburzenia węchu i smaku występują u 50-88 proc. chorych. Niektórzy badacze wskazują, że taki objaw pojawia się u ok. 40 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Jakie mogą być objawy COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie objawy mogą świadczyć o COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 17.11.2020,
Opublikowano: 17.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej