USG stopy – wskazania i przebieg. Jak przygotować się do USG?

Fot: MonthiraYodtiwong / gettyimages.com

USG stopy to bezbolesne i nieinwazyjne badanie ortopedyczne, wykonywane najczęściej z powodu przewlekłego lub ostrego bólu stopy. Wśród wskazań do wykonania USG wymienia się też zaczerwienienie i obrzęk w obrębie stopy oraz konieczność oceny stanu jej tkanek miękkich, torebki stawowej i więzadeł.

Podczas badania ultrasonograficznego (USG) stopy lekarz może zbadać rozcięgno podeszwowe, aparat więzadłowy, kości tworzące stawy, ścięgna mięśni strzałkowych oraz mięśni prostowników i zginaczy, błonę maziową oraz stawy: stępu, skokowo-goleniowy, śródstopno-paliczkowy i międzypaliczkowy. Istotnym elementem badania USG jest tak zwana ocena dynamiczna, dotycząca ruchomości czynnej i biernej kości, więzadeł oraz ścięgien względem siebie.

USG stopy – kiedy warto wykonać badanie?

Każdego dnia stopy wykonują tysiące ruchów i są poddawane obciążeniu, które przy nieprawidłowym ich ułożeniu może prowadzić do urazów i kontuzji, na przykład do zerwania ścięgien lub złamania kości śródstopia (wykonuje się wówczas USG śródstopia). Przeciążenia oraz bóle stopy nie zawsze są oznaką poważnego problemu, ale nie należy ich bagatelizować – po wystąpieniu przykrych dolegliwości warto możliwie szybko udać się do lekarza ortopedy.

Oprócz bólu i obrzęku w obrębie stopy najważniejsze wskazania do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego to: obecność guzków na stopie, wrodzone lub nabyte stany zwyrodnieniowe stopy, stan zapalny (na przykład w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów), konieczność zbadania ewentualnych zmian pourazowych, ocena nerwiaka Mortona, kontrola stanu stopy po leczeniu chirurgicznym oraz wystąpienie zaburzeń czynności określonych stawów stopy.

USG stopy – przebieg badania

Badanie ultrasonograficzne stopy poprzedza szczegółowy wywiad lekarski, ponieważ przed postawieniem diagnozy ortopeda musi dysponować wszystkimi informacjami na temat okoliczności wystąpienia bólu lub innych dolegliwości w obrębie stopy.

Specjalista pokrywa skórę żelem i przykłada do niej specjalną głowicę podłączoną do monitora aparatu USG. Zastosowanie ultradźwięków pozwala na zobrazowanie więzadeł, stawów i ścięgien na monitorze urządzenia, dzięki czemu lekarz może ocenić ich stan w czasie rzeczywistym. Jeśli podczas badania ultrasonograficznego ortopeda zauważy zmiany patologiczne lub inne nieprawidłowości w obrębie stopy, ma możliwość wykonania zdjęć, które następnie przekazuje pacjentowi wraz ze stosownym opisem.

Jeżeli badanie USG wykazało konkretną przyczynę dolegliwości, specjalista może od razu zalecić właściwe leczenie, na przykład rehabilitację, stosowanie leków farmakologicznych lub przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W określonych sytuacjach, gdy nie udało się postawić jednoznacznej diagnozy, ortopeda zleca wykonanie dodatkowych, bardziej dokładnych badań, takich jak rezonans magnetyczny stopy.

USG stopy – jak się przygotować?

Badanie ultrasonograficzne stopy nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, wystarczy mieć ze sobą dowód tożsamości oraz – jeśli problemy ze stopą zaczęły się dawno i pacjent wykonał wcześniej inne badania – dokumentację medyczną. Jest to badanie w pełni bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie (także u dzieci czy kobiet w ciąży), a jedyną okolicznością uniemożliwiającą przeprowadzenie USG jest obecność opatrunku lub gipsu na stopie, ponieważ głowica aparatu musi mieć bezpośredni kontakt ze skórą.

USG – bezpieczna metoda obrazowania

Zastosowanie ultradźwięków w celu obrazowania struktur znajdujących się wewnątrz organizmu to metoda wykorzystywana w medycynie od ponad 50 lat. Istotą badania USG jest emisja fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości (wyższej niż ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć) w kierunku badanej części ciała, a następnie odbieranie ich przez przetwornik, który wysyła informacje do komputera. Ultradźwięki odbijają się od kości i tkanek miękkich, a długość odbieranych fal pozwala na uzyskanie obrazu danych struktur na monitorze aparatu.

Teoretycznie badanie USG może być użyte do diagnozowania złamań i innych przypadłości w obrębie kości, ale w praktyce najczęściej stosuje się je do oceny stanu tkanek miękkich.

Badanie ultrasonograficzne ma wiele zalet:

  • jest mniej kosztowne niż inne techniki obrazowania, mianowicie rentgen, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa;
  • zajmuje tylko kilka minut;
  • mogą skorzystać z niego pacjenci z klaustrofobią;
  • w trakcie badania nie używa się promieniowania jonizującego, dzięki czemu ryzyko powikłań jest zerowe.

Fale ultradźwiękowe znalazły także inne zastosowania: rozbijanie tkanki bliznowatej w ramach procedury EPAT oraz naprowadzanie igły przy podawaniu zastrzyków (ta metoda ma swoich krytyków, wielu lekarzy jest bowiem zdania, że efekt po zastosowaniu USG niewiele różni się od tego uzyskiwanego dzięki tradycyjnemu podejściu, a generuje nadmierne koszty).

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Przyczyny bólu stopy a USG

Ból stopy łatwo zlekceważyć, zwłaszcza gdy nie jest nasilony i pojawia się sporadycznie. Warto jednak uświadomić sobie, że nie bierze się on znikąd. Czasem ból i dyskomfort to wynik długotrwałego siedzenia w nieprawidłowej pozycji lub noszenia źle dobranego obuwia, ale należy pamiętać, że może też sygnalizować zmiany patologiczne zachodzące w obrębie stopy. Proste i bezbolesne badanie, jakim jest USG, może wykryć je w zaledwie kilku minut.

Bibliografia:

Foot and Ankle Ultrasounds: Your Complete Guide

Data aktualizacji: 20.12.2018,
Opublikowano: 20.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej