USG piersi - wskazania, przygotowania, przebieg, cena

Fot: serhiibobyk / fotolia.com

Badanie ultrasonograficzne piersi powinno być wykonywane regularnie przez każdą kobietę, która ukończyła 30 lat. USG gruczołów sutkowych jest jednym z prewencyjnych badań mające na celu szybkie wykrycie zmian nowotworowych w obrębie piersi.

Poza badaniem ultrasonograficznym piersi, lekarze zalecają również samobadanie przed lustrem, pod prysznicem lub po kąpieli.

USG piersi - wskazania

Po ukończeniu 20 lat każda kobieta powinna sama badać swoje piersi stając przed lustrem z uniesionymi dłońmi i sprawdzając, czy nie pojawiły się na nich guzki lub widoczne zgrubienia. Warto również ściskać gruczoły sutkowe, ponieważ mógł się w nich zebrać płyn. Samobadanie powinno być wykonywane raz w miesiącu, najlepiej tego samego dnia. Po 30. roku życia poza samobadaniem piersi, należy również co najmniej raz na pół roku poddać się USG. Badanie ultrasonograficzne jest bowiem badaniem profilaktycznym, podczas którego sprawdzany jest stan piersi.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Szczególnie ważne jest wykonanie USG u kobiet, które bolą piersi lub wyczuwają pod palcami zgrubienie w obrębie gruczołów sutkowych. Wskazaniem do badania jest także wyciek z sutka wydzieliny, a także wizyta kontrolna w przypadku rozpoznanych przez ginekologa łagodnych zmian w piersiach. Poza tym, USG powinny wykonać kobiety, które:

  • mają mały biust;
  • miały w rodzinie przypadki zachorowań na raka piersi;
  • miały punkcję sutka;
  • są w ciąży, a badania rentgenowskiego nie można wykonywać;
  • mają guza niewidocznego na mammografii, jednak wyczuwalnego pod palcami.

USG piersi - przygotowania

USG piersi warto zrobić w pierwszej połowie cyklu (między 4. a 10. dniem), ponieważ po tym czasie zwiększa się objętość wody w piersiach przez co wyniki mogą być zamazane. Przed badaniem ginekolog przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad, w którym pojawiają się pytania dotyczące miesiączki oraz ewentualnej ciąży. Warto powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych lekach hormonalnych oraz przypadkach raka piersi w rodzinie. Jeśli kobieta miała wcześniej robione badanie ultrasonograficzne, powinna mieć przy sobie wyniki zarówno poprzedniego USG, jak i mammografii. Przed badaniem zalecane jest również nieużywanie dezodorantów oraz innych środków zmniejszających potliwość, ponieważ mogą utrudnić przebieg USG.

Zobacz film: Badania przesiewowe w kierunku wykrycia raka piersi. Źródło: 36,6

USG piersi - jak wygląda?

W trakcie USG piersi lekarz prosi kobietę o zdjęcie bluzki oraz stanika, a następnie położenie się na kozetce. Badanie można również przeprowadzić w pozycji siedzącej. Ginekolog smaruje piersi żelem, a następnie głowicą ultradźwiękową podłączoną do komputera przesuwa po gruczołach sutkowych zataczając kręgi oraz wykonując ruchy pionowe w górę i w dół. Lekarz bada również urządzeniem doły pachwowe, sprawdzając czy nie ma na nich charakterystycznych zgrubień.

USG piersi - co można wykryć?

W trakcie badania ultrasonograficznego można wykryć różnego rodzaju guzki oraz odróżnić torbiele sutka od guza litego. USG piersi najlepiej wykonywać u kobiet pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, ponieważ mają one bardzo gęstą gruczołową budowę sutków. Dzięki temu fale ultradźwiękowe wychwytują wszelkie zmiany w obrębie piersi. U starszych pań USG gruczołów sutkowych jest badaniem pomocniczym względem mammografii. W trakcie ciąży również można wykonać USG lub poprosić lekarza prowadzącego o palpacyjne badanie biustu.

Badanie piersi - jak wygląda i kiedy trzeba je wykonać? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Badanie piersi - jak wygląda i kiedy trzeba je wykonać? Źródło: Klinika urody

Jeśli kobieta boi się o wiarygodność badania, może zapytać lekarza, czy posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

USG piersi - cena

W zależności od placówki medycznej badanie ultrasonograficzne gruczołów sutkowych kosztuje ok. 80 złotych. Na tle wykonywania innych prześwietleń USG piersi nie jest drogie. Może być również zlecone przez ginekologa, który wyczuł pod palcami stwardnienie na sutku kobiety bądź zauważył zmianę koloru sutka. Niektóre placówki medyczne mają w swojej ofercie bezpłatne badania ultrasonograficzne. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia również są dostępne bezpłatne programy dotyczące profilaktyki raka piersi.

Mammografia - jak wygląda badanie? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Mammografia - jak wygląda badanie? Źródło: Klinika urody

USG piersi - czym się różni od mammografii i biopsji piersi?

Mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie do badania piersi, które najszybciej pozwalają wykryć zmiany nowotworowe w obrębie gruczołów sutkowych. Mammografię powinny wykonywać wszystkie kobiety po ukończeniu 40 lat. Badaniu warto się poddać co najmniej raz na dwa lata.

Aby zwiększyć zainteresowanie badaniami zostały wprowadzone specjalne mammobusy, w których został zainstalowany specjalny aparat mammograficzny. Dzięki temu, w badaniu może udział każda kobieta bez względu na posiadane ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei biopsja piersi jest zaawansowanym badaniem polegającym na pobraniu fragmentu tkanki z gruczołu piersiowego do badania histopatologicznego. Biopsję wykonuje się u kobiet, u których w trakcie mammografii lub samobadania sutków dało się wykryć zmiany budzące niepokój zarówno lekarza, jak i pacjentki. Biopsja pozwala określić charakter oraz postać guza.

Zobacz film: Samobadanie piersi - instruktaż. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.03.2019,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

mirinda 08.04.2018r.

Niby wszystko fajnie dopóki ma się w miarę gładkie piersi, ja mam tak dużo gruczołów, że chyba bym osiwiała badając się palpacyjnie sama. Za każdym razem jak przytknę palec mam wrażenie, że czuję jakiś guzek, na szczęście mam braster. a on odróżnia to co w piersi powinno być od tego czego nie. Ostatnio byłam na usg, doktór również mówił, że moje piersi ciężko samemu badać. Następne za rok.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej