Urządzenie mobilne pozwoli wykryć wczesne objawy Alzheimera!

Getty Images

To byłby zdecydowanie milowy krok w walce z tą chorobą. Prace nad urządzeniem prowadzą brytyjscy naukowcy.

Alzheimer to jedna z tych chorób, na które nie ma ani szczepionki, ani lekarstwa. I choć medycyna w XXI wieku wie już wiele, do tej pory naukowcom nie udało się odkryć, co jest dokładną przyczyną rozwoju tego schorzenia. Badacze jednak się nie poddają, a co za tym idzie, wciąż poszukują antidotum na tę chorobę neurodegeneracyjną.

Na jakim etapie są aktualnie eksperymenty? Brytyjska organizacja charytatywna Alzheimer’s Research UK, specjalizująca się właśnie w badaniach nad schorzeniami mózgu, planuje zbudować urządzenie, które pozwoli we wczesnym stadium wykryć chorobę Alzheimera (długo przed pojawieniem się objawów klinicznych).

Jak mają wyglądać badania nad tym urządzeniem? W pierwszej kolejności zbierane są bardzo szczegółowe dane na temat tej choroby. Później informacje te posłużą do zbudowania prototypu urządzenia. Warto wiedzieć, że urządzenie to będzie monitorowało takie czynniki, jak: sposób poruszania się, trzymania równowagi, symetrii kroku, rytm pracy serca, a także schemat snów. Zebrane dane zostaną oczywiście zestawione zostaną z tradycyjnymi badaniami (na przykład testami pamięciowymi). Naukowcy twierdzą, że prace nad jego skonstruowaniem potrwają 3 lata.

Czy to przełomowy krok w walce z Alzheimerem? Zdecydowanie tak. Dodajmy, że tego typu mobilne urządzenie w znaczący sposób wesprze badania kliniczne. Poza tym, zaczęcie leczenia na bardzo wczesnym etapie choroby, może przynieść realne korzyści. Przypomnijmy, że dwa lata temu na świecie stwierdzono około 50 milionów przypadków tego schorzenia. Mówi się jednak, że liczba ta będzie rosnąć.

Zobacz film: czy powstanie lek na chorobę Alzheimera?

Źródło: Discovery Life

Data aktualizacji: 20.04.2020,
Opublikowano: 27.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej