Urojenia – przyczyny, rodzaje i objawy, sposoby leczenia

Fot: fotolia.com

Urojenia to niezgodne z rzeczywistością sądy, które powstają na skutek różnego rodzaju schorzeń i zaburzeń psychosomatycznych. Chory jest głęboko przeświadczony o prawdziwości swoich przekonań i nie przyjmuje do wiadomości niezbitych dowodów podważających ich treść.

Zaburzeniom urojeniowym zazwyczaj nie towarzyszą halucynacje, czyli fałszywe doznania zmysłowe. Zachowanie i funkcjonowanie społeczne chorego w obszarach niezwiązanych z urojeniami nie odbiega od normy. Jeśli nawet dochodzi do dezintegracji jego życia, to nie na skutek dysfunkcji procesów poznawczych, lecz rozwoju choroby, z którą są one powiązane. Urojenia często łączą się w spójny system myśli – niezdrowe są jedynie ich przesłanki. Bywa, że rozwijają się stopniowo i mają tyle znamion prawdopodobieństwa, że przez długi czas pozostają niezauważone przez bliskich osoby dotkniętej zaburzeniem.

Zobacz także: Kiedy organizm atakuje mózg i zaczynają się urojenia. Obłęd czy mononukleoza? Co może być przyczyną szaleństwa? 

Zaburzenie urojeniowe – przyczyny

Urojenia występują najczęściej w przebiegu psychoz – schizofrenii (szczególnie paranoidalnej), choroby afektywnej dwubiegunowej (zwłaszcza w silnych epizodach manii). Powodem zaburzeń procesów poznawczych mogą być też inne schorzenia psychiczne, wśród których wyróżnić należy depresję. Urojenia bywają również skutkiem chorób somatycznych. Zakłócenia w procesach myślenia (w tym urojenia) mogą zostać spowodowane przez zatrucia, cukrzycę, niewydolność wątroby, nerek lub zaburzenia ukrwienia ośrodkowego układu nerwowego. Zdarzają się również u chorych z wysoką gorączką, odwodnieniem, nieprawidłowościami w gospodarce elektrolitowej, po wybudzeniu z narkozy. Przyczynami urojeń w starszym wieku są związane z nim choroby, między innymi demencja starcza i choroba Alzheimera. Zaburzenia treści myślenia wywołują także substancje psychoaktywne – alkohol, narkotyki, dopalacze. Urojenia mogą pojawić się zarówno w trakcie ich zażywania, jak i na skutek ich nagłego odstawienia.

Rodzaje urojeń i ich objawy

Podstawowe kategorie urojeń wyróżnia się ze względu na ich treść. Do najczęstszych zaburzeń należą:

  • urojenia wielkościowe – przekonanie o wysokiej pozycji społecznej, statusie materialnym, władzy, przecenianie własnych możliwości, kompetencji, umiejętności; osoba z tym urojeniem może czuć się ważną, wpływową osobistością lub utrzymywać, że ma kontakty w elitarnych kręgach,
  • urojenia ksobne – interpretacja wszelkich zdarzeń jako powiązanych z osobą chorego; ma on poczucie, że jest przedmiotem szczególnego zainteresowania – wszyscy spoglądają w jego kierunku, rozmawiają na jego temat, czynią aluzje pod jego adresem, co dotyczy to nie tylko bezpośredniego otoczenia, ale też np. wypowiedzi w telewizji,
  • urojenia prześladowcze – przeświadczenie, że jest się śledzonym, inwigilowanym, ściganym; osoba z tym zaburzeniem czuje się nieustannie zagrożona, przekonana, że ktoś pragnie wyrządzić jej krzywdę; uważa, że jest podsłuchiwana, obserwowana, nagrywana itp.,
  • urojenia owładnięcia – wrażenie, że jest się sterowanym z zewnątrz, opanowanym przez pewną siłę, która kieruje myślami, działaniami; chory sądzi, że utracił autonomię i inni ludzie (lub istoty, np. kosmici) oddziałują na niego poprzez hipnozę, telepatię, fale radiowe czy wszczepiony w ciało chip,
  • urojenia interpretacji – przekonanie, że każdy fakt ma swój szczególny cel; przypadkiem tego zaburzenia są urojenia zdrady, w których wszelkie zachowania partnera interpretowane są przez chorego jako dowód niewierności,
  • urojenia depresyjne – grupa urojeń pojawiających się w zespołach depresyjnych; chory jest przekonany o swojej marności, grzeszności, poniżeniu; często sądzi, że dotknęła go ciężka choroba (urojenia hipochondryczne), może mieć poczucie rozkładu swojego ciała, własnej śmierci, a nawet nieistnienia całego świata (urojenia nihilistyczne),
  • urojenia zniekształcenia ciała – poczucie zagrażającej lub dokonującej się zmiany cielesnej, najczęściej twarzy.

Urojenia można sklasyfikować także ze względu na ich strukturę, czyli sposób łączenia się fałszywych przekonań. Zaburzenia dzieli się na:

  • urojenia proste – pojedyncze sądy, bez tendencji do budowania systematycznego światopoglądu,
  • urojenia paranoiczne – spójne systemy urojeń, które – mimo fałszywych przesłanek – można podpierać logicznymi argumentami; dotyczą sytuacji, która ma prawo zaistnieć w rzeczywistości,
  • urojenia paranoidalne – barwne, wielowątkowe, nieusystematyzowane urojenia, niedające się odnieść do rzeczywistości, pozostające w sprzeczności z aktualną wiedzą,
  • urojenia inkoherentne – niespójne, splątane, uderzająco absurdalne sądy,
  • urojenia oniryczne – bliskie halucynacjom wrażenia przypominające marzenia senne, w które chory jest silnie zaangażowany emocjonalnie, ale zachowuje się wobec nich stosunkowo biernie.

Urojenia – leczenie

Leczenie zaburzeń urojeniowych obejmuje farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację. W przypadku gdy urojenia spowodowane są problemami somatycznymi, niezbędna jest przede wszystkim terapia podstawowej choroby.

W leczeniu farmakologicznym urojeń stosuje się leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki). Bardzo istotne jest ich systematyczne zażywanie, także w okresie poprawy stanu zdrowia chorego, która zwykle następuje dość szybko. Konieczne jest długotrwałe leczenie podtrzymujące, by zapobiec nawrotom choroby.

Psychoedukacja służy przekazywaniu choremu wiedzy na temat jego dolegliwości. Psychoterapia jest przydatna w sytuacji, gdy zaburzenia urojeniowe zdezorganizowały życie pacjenta. Uczy go radzić sobie z konsekwencjami objawów chorobowych. Dobrze, gdy w terapię zaangażowani są również bliscy chorego, którzy nie tylko dowiadują się, jak wspomagać osobę dotkniętą zaburzeniami, ale mogą też uzyskać wsparcie dla siebie.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej