Upijanie się w młodym wieku powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu
Fot: ipopba / gettyimages.com
Najnowsze badania naukowe dowodzą, że picie alkoholu w młodości uszkadza mózg i może powodować problemy w przyszłości. Czy upijanie się w okresie nastoletnim może powodować zaburzenia w późniejszym okresie?
Jak wynika z najnowszych badań naukowych przeprowadzonych na University of Illinois w Chicago, wysokie spożycie alkoholu w młodym wieku powoduje uszkodzenie ciała migdałowatego, odpowiedzialnego za emocje.
Na łamach „Translational Psychiatry” czytamy, że przebadano uzyskane pośmiertnie ciała migdałowate osób, które zaczęły się upijać przed ukończeniem 21. roku życia, w późniejszym czasie oraz osób całkowicie stroniących od alkoholu.
Jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie? Dowiecie się tego z filmu:
Zobacz film: Jak długo alkohol zostaje w organizmie? Źródło: Co nas truje?
Pierwszą poczynioną obserwacją były zmiany epigenetyczne w neuronach ciała migdałowatego skutkujące 30-40-proc. zmniejszeniem ilości białka BDNF u osób rozpoczynających wcześnie spożycie alkoholu.
BDNF jest potrzebne do normalnego rozwoju mózgu i tworzenia połączeń między neuronami. Jeśli jego poziom jest obniżony przez alkohol, mózg nie rozwinie się w normalny sposób, co można zobaczyć w zbadanych przez nas próbkach. Zaburzeniu uległa w nich praca związanego z synapsami genu Arc, co może prowadzić do nieprawidłowych połączeń między neuronami - wyjaśnia prof. Subhash Pandey, autor badania.
Zauważone zmiany mogą mieć wpływ na późniejsze życie. Ciało migdałowate odpowiada m. in. za przetwarzanie emocji, a zatem osoby pijące od młodości mogą być bardziej podatne na rozwój różnych nieprawidłowych stanów - m. in. zaburzeń lękowych.
Na temat negatywnych skutków picia alkoholu w młodości wypowiadało się już wielu badaczy. Wiadomo, że nadużywanie alkoholu uszkadza komórki w mózgu, prowadzi do nieodwracalnych zmian, a szczególnie szkodliwe jest dla ciągle rozwijających się organizmów.
Zobaczcie na filmie, jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie:
Zobacz film: Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Źródło: Co nas truje?
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe?
Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.
Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą?
Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi?
Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć?
Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii.
Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań. Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?