Upały w pracy - obowiązki pracodawcy i skrócony czas pracy - Kodeks pracy

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Bardzo wysokie temperatury nie ułatwiają wykonywania codziennych obowiązków. Trudniej jest nam się skupić na wykonywanym zadaniu, a także szybciej czujemy znużenie i zmęczenie. O to, aby nasza praca była znośna w bardzo upalne dni powinien zadbać pracodawca. Co powinien zapewnić?

Zgodnie z kodeksem pracy, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza (lub gdy w miejscu pracy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza) pracodawca ma obowiązek zadbać o pracownika i zrobić, wszystko, aby jego komfort pracy w upały był możliwie jak najlepszy. W budynku powinny być przede wszystkim sprawna klimatyzacja oraz dostęp do zimnych napojów, najlepiej wody niegazowanej.

Upał w pracy – jakie obowiązki ma pracodawca?

W bardzo gorące dni każdy pracownik powinien mieć dostęp do zimnych napojów. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to kupienie odpowiedniej ilości wody butelkowanej, drugi – postawienie dystrybutora z wodą. Jeśli pracodawca nie może tego zapewnić, a pracownik we własnym zakresie kupuje wodę może później ubiegać się o zwrot kosztów.

Dodatkowo jeśli praca wykonywana jest w trudnych warunkach i pracownik może się ubrudzić podczas wykonywania swoich obowiązków pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi wodę do mycia oraz dostęp do środków czystości. Przepisy podają, że na każdego pracownika przypada od 90 do 120 litrów wody (jej ilość zależy od warunków pracy i szkodliwości substancji, z którymi pracownik ma kontakt).

W przypadku bardzo ciężkich warunków pracy pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi (nieodpłatnie) także posiłki.

Zobacz także: Co jeść w upalne dni? Propozycje lekkich dań na lato

Upał w pracy a system wentylacyjny

Poza stałym dostępem do napojów pracodawca musi zadbać o to, aby w pomieszczaniu, w którym pracują zatrudnione przez niego osoby panowała optymalna temperatura. Tym samym system wentylacyjny, jak i klimatyzacja muszą być sprawne. Tego rodzaju urządzenia powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone. Zaleca się, aby takie kontrole przeprowadzać dwa razy w roku. Pierwsza powinna odbyć się w kwietniu, przed startem sezonu, a druga we wrześniu, czyli po jego zakończeniu.

Regularne czyszczenie systemów wentylacyjnych ma olbrzymie znaczenie. W źle konserwowanych mogą rozwijać się groźne dla zdrowia patogeny (wirusy, bakterie oraz grzyby). Ich obecność w powietrzu może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Drobnoustroje mogą powodować problemy z układem oddechowym (chrypka, ból gardła), a także przyczynić się do zaostrzenia niektórych chorób, np. alergii czy astmy. Warto zaznaczyć, że zbyt suche powietrze w pomieszczeniu może podrażniać oczy i doprowadzić do rozwoju zespołu suchego oka.

Jeśli w budynku nie ma klimatyzacji obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie odpowiednich wiatraków czy wentylatorów. Duże znaczenie w walce z upałem ma także zabezpieczenie okien. Powinny być w nich zamontowane rolety czy żaluzje, które znacznie ograniczą ilość słońca, która wpada do pomieszczenia.

Zobacz film i dowiedz się jak przetrwać upalne dni:

Zobacz film: Co pić w czasie upału? Źródło: Wiem co jem

Upały w pracy – temperatura w pomieszczeniu

Sprawna i dobrze działająca klimatyzacja to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju urządzenia nie mogą chłodzić zbyt mocno. Zbyt duża różnica temperatur między tą na zewnątrz a tą panującą w pomieszczeniu nie powinna być większa niż 6 stopni. Zbyt duża różnica może doprowadzić do szoku termicznego (to ostra reakcja organizmu na nagłą zmianę temperatury, może prowadzić do omdlenia, a nawet zatrzymania oddechu), ale przede wszystkim zaburzyć działanie układu immunologicznego, co znacząco zwiększa podatność na infekcje.

Zobacz także: Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Upały a czas pracy

Większość z nas w pracy spędza osiem godzin. Czas, który w niej spędzamy nie zmienia się wraz z nadejściem upałów. Pracodawca może wprowadzić przerwę czy skrócić czas pracy, ale nie ma takiego obowiązku i żadne przepisy tego nie regulują. Jeśli jednak zdecyduje się na zmianę systemu pracy w czasie upałów nie ma prawa zmienić wynagrodzenia pracownika, gdyż była to jego indywidualna decyzja.

Data aktualizacji: 19.07.2022,
Opublikowano: 19.07.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej