Układ przywspółczulny i współczulny jako składowe autonomicznego układu nerwowego. Jakie pełnią funkcje?

Fot. PIXOLOGICSTUDIO/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na składową współczulną i przywspółczulną. Jego funkcja polega na regulacji czynności autonomicznych, czyli zachodzących bez udziału świadomości.

Układ przywspółczulny uaktywnia się podczas spoczynku, z kolei układ współczulny w momentach wymagających intensywnych działań, na przykład w sytuacjach stresowych. Razem tworzą autonomiczny układ nerwowy (termin ten został wprowadzony przez brytyjskiego fizjologa Johna Newporta Langleya w 1889 roku).

Układ przywspółczulny i współczulny jako autonomiczny układ nerwowy

Autonomiczny układ nerwowy (AUN) jest podstawowym regulatorem procesów zachodzących wewnątrz organizmu. W przeciwieństwie do somatycznego układu nerwowego reguluje czynności niezależne od woli. Do jego funkcji należą:

  • regulacja czynności narządów wewnętrznych oraz metabolizmu,
  • regulacja czynności układu krążenia,
  • utrzymanie homeostazy wewnątrzustrojowej,
  • modulacja układu odpornościowego.

Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na układ przywspółczulny (parasympatyczny) oraz współczulny (sympatyczny). Większość narządów wewnętrznych unerwiona jest przez oba układy, których działanie jest antagonistyczne, czyli przeciwstawne. Do wyjątków należą gruczoły potowe, mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, nerki, wątroba oraz tkanka tłuszczowa, które unerwione są jedynie przez układ współczulny. W sytuacjach stresowych przeważa działanie układu współczulnego, a w stanie spoczynku lub spokoju bardziej aktywny jest układ przywspółczulny.

Do składowych autonomicznego układu nerwowego zalicza się:

  • ośrodki nerwowe znajdujące się przede wszystkim w mózgowiu,
  • drogi nerwowe odśrodkowe, które przekazują impulsy z ośrodków nerwowych do efektorów, a więc narządów,
  • drogi nerwowe dośrodkowe, które przekazują impulsy z receptorów w narządach wewnętrznych do ośrodków nerwowych.

Włókna nerwowe biegnące w drogach nerwowych dzieli się na przedzwojowe i zazwojowe, w zależności od tego, czy dochodzą lub odchodzą od zwoju nerwowego leżącego blisko unerwianego narządu. Z porównania układu współczulnego i przywspółczulnego wynika, że mają działanie przeciwstawne, jednakże niezbędne do zachowania homeostazy.

Układ przywspółczulny jest aktywny głównie podczas spoczynku. Skupia się przede wszystkim na oszczędzaniu energii i podtrzymywaniu podstawowych funkcji organizmu w czasie minimalnej aktywności. W przeciwieństwie do układu współczulnego jego eliminacja uniemożliwia życie. Włókna nerwowe przywspółczulne wychodzą z pnia mózgu i części krzyżowej rdzenia kręgowego, a większość z nich przebiega wraz z nerwem błędnym, a także nerwami czaszkowymi III, VII oraz IX. Neurotransmiterem układu przywspółczulnego jest acetylocholina, która pobudza receptory nikotynowe i muskarynowe.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Do czynności przywspółczulnego układu nerwowego zalicza się:

  • zwężanie oskrzeli,
  • wydzielanie dużej ilości śliny,
  • zwalnianie akcji serca,
  • rozszerzanie naczyń krwionośnych,
  • nasilanie motoryki przewodu pokarmowego,
  • kurczenie pęcherza moczowego,
  • zwiększone wydzielanie insuliny,
  • zwiększone wydzielanie łez i potu.

W medycynie często stosuje się leki parasympatykomimetyczne (np. pirydostygmina) oraz parasympatykolityczne (np. atropina), które odpowiednio pobudzają lub hamują funkcje przywspółczulnego układu nerwowego.

Czym jest układ współczulny?

Układ współczulny uaktywnia się w sytuacjach stresowych i wymagających dużych nakładów energetycznych. Z tego względu nazywany jest systemem walki-ucieczki. Nie jest niezbędny do życia, jednakże jego brak staje się widoczny w sytuacjach stresowych. Ośrodki układu współczulnego znajdują się w rdzeniu kręgowym, przede wszystkim w odcinku piersiowym i lędźwiowym.

Neurotransmiterem układu współczulnego jest acetylocholina (neurony przedzwojowe) oraz noradrenalina (neurony zazwojowe).

Omawiając układ współczulny, należy również wspomnieć o nadnerczach. Rdzeń nadnerczy jest organem układu współczulnego. Wydziela noradrenalinę i adrenalinę, które pobudzają odpowiednie receptory w narządach wewnętrznych.

Do funkcji układu współczulnego zalicza się:

  • rozszerzanie źrenicy,
  • zwiększanie siły skurczu serca,
  • zwężanie naczyń krwionośnych układu pokarmowego,
  • rozszerzanie oskrzeli,
  • zwalnianie perystaltyki jelit,
  • zwiększanie stężenia glukozy we krwi,
  • wydzielanie małej ilości gęstej śliny,
  • hamowanie wydzielania enzymów trawiennych,
  • zatrzymanie moczu poprzez skurcz mięśnia zwieracza cewki moczowej.

Czym jest jelitowy układ nerwowy? Jaki ma związek z przywspółczulnym układem nerwowym?

Jelitowy układ nerwowy jest oddzielną częścią układu nerwowego, która kontroluje funkcje układu pokarmowego. Część jelitowa układu nerwowego również składa się z układu współczulnego i przywspółczulnego. Część przywspółczulna pobudza przewód pokarmowy, z kolei aktywacja układu współczulnego wywołuje rozkurcz mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego i zahamowanie perystaltyki.

Bibliografia:

  1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia Człowieka, t. V, Warszawa 1989.
  2. W. Z. Traczyk, A. Trzebski, Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, Warszawa 2007.
  3. S. J. Konturek, Fizjologia człowieka, wydanie II, Warszawa 2014.
  4. J. Sokołowska-Pituchowa, Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa 1983.
Data aktualizacji: 22.05.2019,
Opublikowano: 22.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Franco corletti 11.09.2020r.

Brak tu informacji, że proces pobudzenia ogólny czyli tylko sam proces pobudzenia jest też jednostką istniejącą i działającą. Dowodem na to jest to, że po wprowadzeniu związków pobudzających może dochodzić do wzrostu pobudzenia tylko w obrębie samego ogólnego pobudzenia. Ma to znaczenie w wyjaśnieniu powstawania mechanizmu uzależnień w następstwie wprowadzania związków psychoaktywnych. Czyli układ współczulny reguluje różne funkcje ale reguluje również sam siebie. Brak tej informacji nie pozwala na zrozumienie przyczyn nałogu palenia czy innych.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej