Ukąszenie komara – czy w Polsce występuje chikungunya?

Fot: HAYKIRDI / gettyimages.com

Podróżując do krajów tropikalnych, należy liczyć się z niebezpieczeństwem ukąszeń komarów. Problemem nie jest tylko swędzenie. Komary stanowią transmiter różnych wirusów, najczęściej jednak szerzących się w krajach endemicznych, a nie w Polsce.

Ukąszenie komara może okazać się bardzo niebezpieczne. Komary przenoszą bowiem wiele chorób. Jedną z nich jest tropikalna choroba chikungunya wywołana przez wirusa chikungunya należącego do rodzaju Alphavirus z rodziny Togaviridae.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem chikungunya?

Wirus namnaża się w fibroblastach skóry, po czym wnika do organizmu, powodując rozsiane zakażenie i objawy kliniczne. Przyczyną zakażenia jest ukąszenie przez jeden z gatunków komarów, najczęściej Aedes aegypti czy Aedes albopictus. Rezerwuarem wirusa są małpy i ludzie. Komary, które przenoszą tę chorobę, są najczęściej spotykane w tropikalnej części Azji, w Afryce, Ameryce i na wyspach Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego. Zdarza się przeniesienie choroby pomiędzy ludźmi drogą krwiopochodną.

Czy wiesz, co jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Objawy zakażenia wirusem chikungunya

Objawy zakażenia pojawiają się nawet po jednej dobie od ukłucia komara, średnio w przeciągu tygodnia. Przez kilka dni od pojawienia się objawów komar poprzez ukłucie może zakazić się wirusem, transmitując go dalej.

Zdarza się, że zakażenia przebiegają bezobjawowo. Jeśli się pojawiają, to jest to wysoka gorączka z towarzyszącym bólem wielu stawów. Ból ten jest zazwyczaj obustronny i symetryczny. Dodatkowo często występują bóle mięśni, bóle głowy, nudności i wymioty. Jak w przypadku niektórych zakażeń wirusowych, tu również pojawia się zapalenie spojówek.

Zdarza się też osutka o charakterze plamisto-grudkowym. U 1/3 chorych zakażenie może przybrać przewlekły obraz. Najczęściej dotyczy to zapalenia stawów.

Co przyciąga komary? Czy grupa krwi ma znaczenia? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Związek między grupą krwi a ukąszeniami przez insekty. Co przyciąga komary? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Rozpoznanie choroby chikungunya

Podstawą rozpoznania jest identyfikacja czynnika sprawczego. Wykonuje się w tym celu badania molekularne, izoluje się wirusa z krwi, czy też wykonuje się badania serologiczne z oznaczeniem przeciwciał. Po wykonaniu zwykłych badań laboratoryjnych we krwi można stwierdzić spadek ilości białych krwinek, płytek krwi, a także wzrost aktywności enzymów wątrobowych i kreatyniny.

Profilaktyka i leczenie choroby chikungunya

Nie ma leczenia przyczynowego. Stosuje się leczenie objawowe z użyciem leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, jak np. paracetamol. Rzadko choroba ma ciężki przebieg i złe rokowanie. Nie ma szczepień ochronnych przeciwko gorączce chikungunya, natomiast zaleca się nieswoiste metody zapobiegania chorobom przenoszonym przez komary.

Zalicza się tu stosowanie repelentów i innych środków ochrony przed ukąszeniami komarów. Nie trzeba izolować osób zakażonych, jednak należy zapobiegać dalszym ukłuciom ich przez komary, by uniknąć dalszych transmisji zakażeń.

Choroby przenoszone przez komary w Polsce

Wyróżnia się kilka tysięcy gatunków komarów, z czego mniej więcej 40 gatunków spotykanych jest w Polsce. Większość gatunków występujących w Afryce i innych regionach tropikalnych raczej nie żyje w Polsce. Można tu jednak zetknąć się z gatunkiem przenoszącym malarię, choć nie jest to ta postać złośliwa, spotykana w Afryce. Istnieje jednak ryzyko pojawienia się malarii rodzimej w Polsce, choć aktualnie nie odnotowuje się przypadków zakażenia. Do innych chorób przenoszonych przez komary można zaliczyć wirusa zachodniego Nilu. Przenoszony jest przez ptaki migrujące. U wróbli niemigrujących w Polsce stwierdzono przeciwciała przeciwko temu wirusowi, choć jak na razie nie ma dowodów na zakażenie tym wirusem ludzi w Polsce. Kolejnym wirusem jest wirus Usutu, wykryto go blisko wschodnich granic Polski. Jest śmiertelny dla ptaków, natomiast u ludzi wywołuje łagodne lub umiarkowane zakażenia. Ponadto należy zwrócić uwagę na zagrożenie różnymi typami gorączek tropikalnych, choć są to zakażenia przywleczone. Nie wyizolowano ze środowiska przyrodniczego Polski komarów stanowiących zagrożenie.

Jak w naturalny sposób pozbyć się komarów? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Naturalne metody ochrony przed komarami i meszkami. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 17.08.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Grażyna, Kraków 20.08.2018r.

Ja to mam wrażenie, że ostatnio te komaty są inne niż jeszcze kilak lat temu. Kiedyś nie maiłam takich bąbli po ukąszeniu jak teraz … obecnie po ukąszeniu mam duże, czerwone i opuchnięte ślady…okropność

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej