Ugryzienie przez psa lub kota – co zrobić? Postępowanie z raną

Fot: webphotographeer / gettyimages.com

Ugryzienie przez psa lub kota zawsze wymaga wizyty u lekarza. Pierwsza pomoc powinna polegać na zapewnieniu bezpieczeństwa przed powtórnym atakiem i zabezpieczeniu rany. Zwierzę trzeba poddać obserwacji weterynarza, który musi wykluczyć wściekliznę.

Nawet lekkie ugryzienie przez psa lub kota wymaga starannego postępowania. Głównym ryzykiem jest niebezpieczeństwo rozwoju wścieklizny – choroby wirusowej, która po kilku tygodniach inkubacji jest dla człowieka śmiertelna. Leczenie pełnoobjawowej postaci wścieklizny nie jest możliwe. Można jednak nie dopuścić do jej rozwoju dzięki odpowiednim szczepionkom.

Pogryzienie przez psa lub kota – co robić przy krwotoku?

Jeśli obrażenia są rozległe i poszkodowana osoba ma liczne rany szarpane i gryzione, to pierwszym celem jest zapobieganie utracie krwi i zabezpieczenie zranionych powierzchni przed wtórną infekcją.

Dowodem krwawienia tętniczego jest duża ilość jasnej krwi wydobywająca się z rany pulsacyjnie, mocnym strumieniem. Wówczas zakłada się niezwłocznie opatrunek. Siła jego ucisku powinna zahamować krwawienie. W przypadku rany kończyny należy unieść ją wysoko, by zmniejszyć ciśnienie w tętnicy i ograniczyć wypływ krwi. Gdy chory nadal traci ją w dużej ilości, można założyć szeroką (min. 2–3 cm) opaskę uciskową. Zaciska się ją z taką siłą, jaka jest wymagana do zatrzymania krwotoku. Godzina założenia musi być odnotowana. Jeśli kończyna stanie się zimna, blada lub zacznie intensywnie sinieć, opaskę trzeba na chwilę poluzować, tak by objawy ustąpiły. Do silnego ucisku powraca się w przypadku nawrócenia krwawienia.

Zobacz film: Jakimi chorobami możemy zarazić się od naszych pupili? Źródło: 36,6.

Rana po ugryzieniu przez psa lub kota

Rana po ugryzieniu przez psa lub kota ma najczęściej charakter szarpany (rozerwana nieregularnie na pewnej powierzchni skóra lub głębsze tkanki), gryziony (miejscowy ubytek tkanki ze śladami zębów) albo kłuty (punktowe, krwawiące ranki, najczęściej będące śladami po kłach). Ze względu na dużą siłę szczęk zwierzęcia i znaczną prędkość ataku dookoła rany może powstać intensywny obrzęk i krwiak – podobnie jak po mocnym uderzeniu tępym przedmiotem.

Bezpośrednio po zdarzeniu ranę należy przez kilka minut przemywać wodą (najlepiej przegotowaną albo butelkowaną) tak, by oczyścić ją z pozostałości śliny zwierzęcia. Niektóre źródła zalecają stosowanie roztworu mydła przeciwbakteryjnego, ale użycie go może spowodować dodatkowe podrażnienie tkanek i utrudnić gojenie. W przypadku niewielkiego krwawienia żylnego pozwala się, by przez chwilę krew swobodnie wypływała. Dotyczy to w szczególności ran kłutych i może zmniejszyć ilość bakterii i wirusów, które pozostaną w zasklepiającym się kanale zranienia. Po kilku minutach ranę dezynfekuje się i zabezpiecza jałowym opatrunkiem. Zdrową skórę wokół zranienia zmywa się natychmiast wodą z mydłem i przemywa środkiem antyseptycznym  (wodą utlenioną, jodyną, roztworem nadmanganianu potasu lub rivanolu).

Zobacz film: Jak zatamować krwotok? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ugryzienie przez psa lub kota – powikłania i postępowanie

Ugryzienie przez psa lub kota może być przyczyną zakażenia wirusem wścieklizny. Choroba ta rozwija się skrycie, a kiedy pojawią się już objawy, jest nieuleczalna i prowadzi do śmierci. Równie niebezpieczne jest nieleczone zakażenie laseczkami tężca – powoduje zgon w ciągu kilku tygodni. Dlatego każde, nawet lekkie, ugryzienie przez psa lub kota wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej, by wdrożyć prawidłowe leczenie. Obejmuje ono zwykle podawanie szczepionki przeciw wściekliźnie i anatoksyny tężcowej. Dodatkowo chory otrzymuje immunoglobulinę działającą na wirusy wścieklizny w przypadku:

  • głębokich, rozległych zranień,
  • pogryzienia głowy i szyi,
  • gdy wiadomo, że zwierzę jest wściekłe,
  • kiedy zwierzę uciekło i nie udało się poddać go obserwacji w kierunku wścieklizny.

Jeżeli pies lub kot nie był wcześniej szczepiony, wybraną przez lekarza terapię podejmuje się niezwłocznie. Można ją przerwać tylko wtedy, gdy obserwacja zwierzęcia wykluczy wściekliznę.

By zabezpieczyć się przed tężcem, należy regularnie (w odstępach maksymalnie 8–10 lat) poddawać się szczepieniom profilaktycznym. Ze względu na niebezpieczeństwo tej choroby do lekarza należy zgłosić się nawet wtedy, gdy ugryzł pies lub kot szczepiony przeciw wściekliźnie.

Gojenie uszkodzeń ciała spowodowanych przez ugryzienie zawsze jest utrudnione w związku z faktem, że w jamie ustnej zwierzęcia bytuje dużo różnych bakterii. Ze względu na ryzyko ciężkich, ropnych lub gnilnych infekcji, w uzasadnionych przypadkach rany te są pozostawiane do wygojenia bez szycia. Zakłada się wtedy, że ewentualną korektę estetyczną (plastykę blizny) wykona się w późniejszym terminie.

Niebezpieczne są również urazy psychiczne związane z ugryzieniem. Osobę pogryzioną należy uczyć zachowania się w sytuacji kontaktu ze zwierzęciem. Ćwiczenia te mają, w miarę możliwości, wykluczyć reakcje paniczne, histeryczne, odruch ucieczki albo agresji wobec zwierzęcia, co może stać się w przyszłości przyczyną kolejnych pogryzień.

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 20.05.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej