Udar słoneczny grozi zgonem: objawy udaru słonecznego, przyczyny i pierwsza pomoc

Fot: Jürgen Fälchle / fotolia.com

Udar słoneczny wymaga udzielenia pierwszej pomocy. Polega ona na zapewnieniu bezpieczeństwa przegrzanej osobie, wezwaniu karetki i zmniejszaniu temperatury ciała chorego. Jeśli doszło do zatrzymania krążenia – konieczna jest resuscytacja.

Udar słoneczny to rodzaj udaru cieplnego. Dochodzi do niego na skutek przegrzania organizmu, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 39 stopni Celsjusza. Temperatura rośnie, ponieważ regulacja cieplna organizmu zostaje zaburzona, a organizm się odwadnia. Udar słoneczny u dziecka następuje szybciej niż u osoby dorosłej, ponieważ termoregulacja w młodym organizmie jest nie w pełni rozwinięta.

Objawy udaru słonecznego u dziecka i osoby dorosłej

Udar słoneczny występuje po różnym czasie nagrzewania organizmu i zależy od wysokości temperatury oddziałującej na ciało oraz od indywidualnych predyspozycji i od wieku. U dorosłych udar słoneczny objawy może mieć następujące:

  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • osłabienie,
  • temperatura ciała ponad 39 stopni Celsjusza,
  • dreszcze,
  • zaczerwienienie skóry, jej suchość,
  • oparzenia słoneczne skóry pierwszego i drugiego stopnia,
  • przed udarem słonecznym nadmierna potliwość, a później brak pocenia,
  • niepokój,
  • chwiejny chód, bełkotliwa mowa,
  • przyspieszone tętno,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • zaburzenia widzenia,
  • zwiotczenie mięśni,
  • zaburzenia świadomości, halucynacje,
  • utrata przytomności,
  • problemy z oddychaniem,
  • zatrzymanie krążenia.

Udar słoneczny u dziecka ma podobne objawy jak u dorosłych. U małych dzieci mogą wystąpić ponadto płacz i apatia związana z wycieńczeniem i odwodnieniem organizmu.

Wiesz, jak chronić się przed udarem cieplnym?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Skutki udaru słonecznego mogą być tragiczne, ponieważ symptomy przegrzania organizmu są podobne do objawów upojenia alkoholowego. Pomylenie tych dwóch stanów i nieudzielenie pomocy osobie z udarem słonecznym może zakończyć się zgonem w wyniku zatrzymania krążenia.

To, ile trwa udar słoneczny, także zależy to od wieku i indywidualnych skłonności. Przegrzanie słoneczne może nastąpić już po pół godziny od rozpoczęcia ekspozycji ciała na słońce – w krótkim czasie udar powstaje u dzieci. U dorosłych czasem potrzeba kilku godzin przebywania na słońcu, by doszło do udaru cieplnego. Udar słoneczny trwa do momentu obniżenia temperatury ciała do bezpiecznego poziomu 37 stopni Celsjusza. Natomiast powikłania po nim mogą wystąpić nawet do kilku dni po zdarzeniu.

Udar słoneczny wymaga jak najszybszego udzielenia pomocy, by uniknąć śmierci osoby z udarem cieplnym oraz poważnych powikłań dla jej zdrowia.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Przyczyny udaru słonecznego i czynniki ryzyka jego wystąpienia

Udar słoneczny powstaje w wyniku zbyt długiego przebywania w pełnym słońcu, a zwłaszcza gdy głowa i kark nie są osłonione.

Czynniki zwiększające ryzyko doznania udaru słonecznego to:

  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • choroby układu krążenia,
  • spożywanie alkoholu,
  • zażywanie leków antyhistaminowych (stosowanych w leczeniu alergii), moczopędnych, antydepresyjnych oraz rozszerzających naczynia krwionośne.

Na udar słoneczny narażone są szczególnie dzieci, ponieważ ich zdolności do termoregulacji są nierozwinięte. Regulacja temperatury ciała w organizmie może być gorsza również u osób starszych i ta grupa jest także bardziej narażona na udar słoneczny.

Leczenie udaru słonecznego: pierwsza pomoc, powikłania

W udarze słonecznym pierwsza pomoc jest kluczowa dla zwiększenia szansy na przeżycie osoby z udarem tego typu. Co robić na wypadek udaru słonecznego? Wezwać karetkę i próbować schłodzić ciało chorego.

Należy jak najszybciej przetransportować osobę z objawami udaru w zacienione, a najlepiej również chłodne miejsce. Jeśli jej twarz jest blada, głowa powinna zostać ułożona poniżej tułowia, jeśli czerwona – odpowiednia jest pozycja półleżąca. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru odzieży i zapewnienie dostępu do świeżego powietrza.

Leczenie udaru słonecznego wymaga również nawodnienia organizmu. Najlepiej, by osoba z udarem cieplnym piła małymi łykami.

Jeśli dojdzie do zatrzymania pracy serca, do czasu przyjazdu służb medycznych lub przywrócenia krążenia należy wykonywać resuscytację.

Powikłania udaru słonecznego mogą nie wystąpić, jeśli pierwsza pomoc zostanie udzielona szybko. W innych przypadkach powikłania mogą pojawić się od kilku godzin do kilku dni po doznaniu udaru cieplnego. Może dojść do uszkodzenia mięśni szkieletowych i niewydolności nerek, a także do śmierci. Powstałe na skutek poparzeń słonecznych rany mogą ulec zakażeniu, wówczas konieczne jest leczenie infekcji.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.06.2019,
Opublikowano: 31.08.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej