Uczulenie na hybrydy – jak je rozpoznać? Czy można je wyleczyć?

Fot.: borzywoj / stock.adobe.com

Uczulenie na hybrydy to miejscowa reakcja alergiczna na lakiery hybrydowe, które są stosowane do malowania paznokci. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem skórek wokół paznokci. W ostrzejszych stanach mogą pojawić się pęcherze, opuchlizna i powodujące znaczny dyskomfort swędzenie.

Uczulenie na hybrydy u bardzo wrażliwych osób występuje niezależnie od tego, czy lakier został nałożony na paznokcie czy nie – często objawy są widoczne już po samym kontakcie z buteleczką zawierającą drażniącą substancję. W tak zaostrzonej postaci jest to przypadłość zwłaszcza osób, które pracują w gabinetach kosmetycznych.

Uczulenie na hybrydy

Reakcja alergiczna organizmu może być wywołana przez wiele substancji drażniących, również lakiery stosowane w gabinetach kosmetycznych. Objawy są uzależnione od podatności organizmu na działanie drażniącego środka – od tego zależy ich natężenie i zasięg. Jeżeli niepożądana reakcja wystąpi raz, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie się pojawiała każdorazowo po zrobieniu manicure z użyciem hybrydo-żelu. W takich przypadkach bardzo rzadko pomaga zmiana producenta lakieru czy jego aplikacja w ten sposób, aby nie dotykał okalających paznokci skórek. Często objawy uczulenia nasilają się po kontakcie skóry z pyłem przy zdejmowaniu hybrydy, co wymaga użycia pilnika. Każdorazowe wtarcie pyłu w skórę dłoni wzmaga reakcję. Dolegliwości są mniejsze, jeżeli nie stosuje się acetonu, ale i tak tego typu praktyka nie eliminuje zupełnie uczulenia na hybrydę.

Jakie objawy daje uczulenie na hybrydę?

Objawy uczulenia na hybrydę mogą się różnić w zależności od danego organizmu i skłonności do reakcji alergicznych. Przede wszystkim charakterystyczne jest zaczerwienienie skórek wokół pomalowanych paznokci. W ostrzejszych stanach mogą pojawić się pęcherze na palcach i pod paznokciami, które są niekiedy wypełnione ropną wydzieliną. Występuje uporczywy świąd skórek i opuszków, który może się przekształcić w pieczenie i ból palców. Poza opuchlizną dłoni widoczne są czerwone plamy, które mogą wystąpić też na całym ciele. Dochodzi do znacznego osłabienia płytki paznokci – staje się ona krucha i łamliwa i ma tendencję do rozdwajania się. Wokół niej skóra ulega znacznemu zgrubieniu i występuje obfite łuszczenie.

Najgroźniejszym z niepożądanych objawów jest onycholiza, czyli choroba polegająca na odwarstwieniu się płytki paznokcia, która wymaga szybkiego leczenia specjalistycznego i zastosowania leków (maści i tabletek), dostępnych na receptę. Jej objawem jest zmiana barwy paznokcia, który w pierwszej fazie jest biały, a wraz z postępem schorzenia zmienia się na żółty, a nawet zielony. Osoby dotknięte tego typu reakcją odczuwają duży ból (może promieniować aż do nadgarstków) i tkliwość nie tylko opuszków, ale całych palców.

Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Dowiesz się tego z filmu:

Uczulenie na hybrydę – jak leczyć?

To, jak leczyć uczulenie na hybrydę, uzależnione jest od stopnia reakcji alergicznej i objawów jej towarzyszących. Przede wszystkim, niezależnie od nasilenia objawów, należy odizolować dłonie od czynnika drażniącego – jeśli wykonany został manicure, konieczne jest jak najszybsze zdjęcie lakieru. Jeśli dyskomfort nie jest duży, a reakcja ogranicza się do świądu i zaczerwienienia, można zminimalizować objawy domowymi sposobami, np. przez moczenie dłoni w naparze z rumianku, który ma właściwości antyseptyczne, łagodzące i zmniejszające podrażnienia i opuchliznę. Dobre efekty daje też stosowanie maści z panthenolem. W niektórych przypadkach sprawdza się natłuszczanie skóry np. przez wykonywanie delikatnych masaży z miodem oraz stosowanie odpowiednich kremów lub wazeliny. Objawy uczulenia może łagodzić też wapno.

Jeżeli na skórze widoczne są pęcherze oraz odczuwane jest dotkliwe pieczenie i ból, konieczna staje się szybka wizyta u dermatologa, aby nie dopuścić do rozwoju onycholizy i nie doprowadzić do całkowitej utraty paznokcia.

Alergia na hybrydy

W przypadku wystąpienia odczynu alergicznego po zastosowaniu lakieru hybrydowego jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że uczulenie powoduje konkretna marka. Najczęściej reakcja pojawia się na substancje zawarte we wszystkich tego typu hybrydo-żelach i jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rezygnacja z tego rodzaju manicure. Również dłuższa przerwa od lakieru nie uodporni paznokci na działanie alergenu przy próbie ponownej aplikacji.

Alergię na hybrydy wywołują głównie zawarte w preparatach:

  • trimellitic anhydride, który ponadto może powodować podrażnienie skóry i oczu,
  • phthalsaureanhydrid – substancja wywołuje u niektórych osób dodatkowo reakcję alergiczną dróg oddechowych.

Alergia może wystąpić w każdym momencie. Wiele kobiet przyznaje, że zanim zaczęły odczuwać dolegliwości wynikające z uczulenia, wcześniej przez dłuższy czas wykonywały ten typ manicure bez problemu.


Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 06.12.2017 r.

Komentarze (9)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewa 24.01.2019r.

Po roku od rozpoczęcia nakładania hybryd (które skądinąd świetnie się u mnie sprawdzały i nie niszczyły paznokci) pojawiła się u mnie ostra reakcja alergiczna, nie wiem czy na hybrydy, czy na aceton. Skóra pod paznokciami zaczęła boleć, łuszczyć się, niektóre paznokcie odkleiły się do połowy łożyska. Po pół roku odrosły i spróbowałam jeszcze raz nałożyć hybrydy. Po pierwszym razie nic się nie działo, zmyłam acetonem, nałożyłam drugie i zaczęły się te same problemy. Mogła to być reakcja na zmywanie drażniącą substancją, a może na przedłużoną ekspozycję na lakier. Nikomu nie życzę takich problemów.

Gosia 25.11.2018r.

Niestety to prawda, że może wystąpić dopiero po kilku miesiącach... co do tego, że nie powoduje tego konkretna marka się nie zgodzę, gdyż w moim przypadku alergię powodują konkretne marki... gdy używam tych 2 razy droższych alergia nie występuje bo mają inny skład :)

Zuza 12.11.2018r.

Przy wystąpieniu objawów, najlepiej natychmiast zdjąć hybryde. Polecam również tabletki antyhistaminowe dostępne bez recepty oraz olejek z drzewa herbacianego. Powodzenia!

Anial26 20.10.2018r.

Potwierdzam, te same objawy pokazły się u mnie. Natychmiast usunęłam lakier, ale problem ze schodzącą skurą z opuszkow palców i ból pozostał podejrzewam, że jeszcze przez jakiś czas. Wapno narazie nie przynosi efektu.

Li 28 30.08.2018r.

Ja od tygodnia zmagam się z objawami alergii na hybrydę lub cleaner tego nie wiem. Zaraz po nałożeniu lakieru zaczęły mnie swędzieć palce, a po godzinie kciuki spuchły mi tak, że były dwa razy większe, do tego bòl. Na drugi dzień pojawiły mi się na ciele duże czerwone, puchnące plamy, swędzą i mam wrażenie, że to się roznosi bo zaczęło się od jednej na nodze, a teraz są i na twarzy, wapno nie pomaga oraz masć z hydrokortyzonem też nie. Zaznaczę jeszcze, że wcześniej robiłam hybrydę i nic się nie działo.

Domi27 23.08.2018r.

nie mam uczulenia na hybrydę alle hybryda strasznie niszczy płytkę paznokcia cos o tym wiem moje są w fatalnym stanie cienkie z białymi plamkami cały czas się łamią i rozdwajają. czeka mnie długie leczenie. lepiej mieć swoje

Jan58 22.08.2018r.

Hybryda? Kojarzy mi się raczej z samochodem a nie z lakierem do paznokci.

Jadwiga 22.08.2018r.

Ja nigdy nie robiłam sztucznych rzeczy - rześ czy paznokci. Pamiętam, jak modne były tipsy, długie, kolorowe, dla mnie paskudne. nie ma co kombinować, naturalne jest najładniejsze. A że chemia uczula to nie nowość.

Marca 17.08.2018r.

ja mam uczulenie na lakiery hybrydowe. kiedys zrobiłam sobie u stóp i po zdjęciu miałam białe plamy na paznokciach. pomyślałam wtedy, że może źle mi kosmetyczka zrobiła ciś. poszłam na hybrydę drugi raz, tym razem ręce i stopy. okazało się, że na rękach mam paznokcie jak papier po zdjeciu, a mialam 3 tygodnie.

Zobacz wszystkie 9 komentarzy
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

Pofalowana płytka paznokciowa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i nierzadko zdrowotny. Za pojawienie się pofałdowań odpowiadać mogą bowiem liczne jednostki chorobowe, w tym m.in. grzybica, czy nadczynność tarczycy. Zmiany te występują niekiedy na skutek niedoborów żywieniowych czy odwodnienia organizmu.

Czytaj więcej
Gotowa na żelową rewolucję? Poznaj Self Leveling Gel od Indigo Nails

Jeśli masz dość żeli do paznokci, które zalewają skórki, a piekące utwardzanie sprawia, że na samą myśl o robieniu stylizacji zgrzytasz zębami, to nadeszła dla Ciebie wiekopomna chwila. Na rynku właśnie pojawiły się niskotemperaturowe żele samopoziomujące z proteinami! Przed Tobą Indigo Self Leveling Gels with Proteins!

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Macierz paznokcia łatwo naruszyć lub uszkodzić. Czy można ją odbudować? Jak szybko rosną paznokcie?

Choroby paznokci najczęściej powstają w wyniku toczących się stanów zapalnych w organizmie. Jednak przyczyną uszkodzenia macierzy paznokcia jest uraz mechaniczny, taki jak zmiażdżenie, przygniecenie płytki, czy skaleczenie jej podczas manikiuru.

Czytaj więcej
Cynk pomaga walczyć z wirusami. Jakie objawy daje niedobór cynku, a jakie przedawkowanie?

Cynk jest niezbędnym do życia mikroelementem, który wpływa na przemiany metaboliczne, układ odpornościowy i prawidłowe wydzielanie insuliny. Ostatnie badania naukowe sugerują nawet, że niedobór cynku może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czytaj więcej
Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu

Olejek śliwkowy to niedoceniany kosmetyczny skarb. W naturalny sposób, bez zawartości chemii, skutecznie zadba zarówno o skórę, jak i o włosy. Zawiera m.in. witaminę E, beta-karoten (prowitaminy A), witaminy z grupy B oraz kwas oleinowy i kwas linolowego. A na dodatek ma piękny marcepanowy zapach!

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Biotyna zapobiega łysieniu i... poprawia nastrój. 10 produktów, w których jest jej najwięcej

Biotyna, to witamina z grupy B. Jej niedobory najbardziej odbijają się na wyglądzie naszych włosów, skóry, a także samopoczuciu. Dowiedz się, których produktów nie powinno zabraknąć w twojej diecie.

Czytaj więcej
Niepokoi cię wygląd twoich paznokci? Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany

Wygląd naszych paznokci i zachodzące na nich zmiany mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Inna faktura, kolor, kształt mogą wskazywać na nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu.

Czytaj więcej