Minister Zdrowia: "w tej chwili nie możemy przewidzieć, jak przebiegnie epidemia. Zobacz wywiad Ewy Drzyzgi z Łukaszem Szumowskim
screen shot z materiału wideo
Dziś po raz drugi mieliśmy okazję obejrzeć odcinek programu "36,6", który był prowadzony na żywo. Minister Zdrowia odpowiedział Ewie Drzyzdze na wiele nurtującyh pytań.
Od kilku tygodni rozprzestrzeniający się po świecie koronawirus zmienił codzienne życie całego społeczeństwa. I choć od kilkunastu dni mówi się w Polsce niemal tylko o nim, w głowach wielu z nas wciąż kłębi się wiele pytań na temat tego patogenu. Ewie Drzyzdze – prowadzącej program 36,6 – udało się porozmawiać z Ministrem Zdrowia i zadać kilka nurtujących pytań.
Koronawirus - Minister Zdrowia o sytuacji w Polsce
Łukasz Szumowski na początku wywiadu ponownie podkreślał, że liczba zakażony z pewnością będzie jeszcze rosnąć. Polityk zaznaczył również, że nasz kraj na tle europejskich sąsiadów wykonuje całkiem wiele testów. Minister potwierdził także, że rząd bierze pod uwagę rozwiązanie, które w walce z koronawirusem wprowadzili też Włosi, czyli zwrócenie się o pomoc także do studentów ostatnich lat studiów medycznych. Odbędzie się to jednak dopiero w momencie, gdy w naszym kraju zostanie zdiagnozowanych kilkadziesiąt tysięcy zarażonych SARS-CoV-2.
Jak może przebiec epidemia koronawirusa w naszym kraju? Ile w tej chwili jest w Polsce wolnych respiratorów? Jakie zabiegi planowe zostaną przesuwane na inny termin? Co w czasie pandemii będzie się działo z pacjentami onkologicznymi? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym wideo.
Źródło: 36,6
Koronawirus w liczbach
Przypomnijmy, że aktualnie na świecie zdiagnozowano ponad 270 000 przypadków zarażenie koronawirusem. Ponad 11 000 chorych na COVID-19 zmarło, a 90 000 wyzdrowiało. W Polsce na ten moment mamy 492 przypadki zainfekowania SARS-CoV-2, z czego jeden pacjent został uznany już za zdrowego, a 5 osób straciło życie.
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 21.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?