Tych leków może zabraknąć. Jakie farmaceutyki znalazły się na liście leków zagrożonych niedostępnością?

Fot: TEK IMAGE / gettyimages.com

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, które są zagrożone niedostępnością. Oznacza to tyle, że chorzy mogą mieć problemy z ich wykupieniem. Których leków zaczyna brakować w aptekach i czym są spowodowane te braki?

Na wykazie przygotowanym przez resort zdrowia znalazło się aż 350 pozycji. Na listę trafiły m.in. insuliny, leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe, jak również leki dla chorych na schizofrenię i depresję. Warto zaznaczyć, że na poprzedniej liście widniało 280 pozycji.

Których leków może zabraknąć?

Lista przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia zwiera te leki, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek na terenie danego województwa. Niedobory głównemu inspektorowi farmaceutycznemu zgłosili inspektorzy wojewódzcy. Na listę trafiły m.in.:  

  • insuliny, np. Insuman, Mixtard, Actrapid Penfill, Humalog, Humalog Mix, Apidra SoloStar, Insulatard Penfill, Insuman Basal, Insuman Comb;
  • hormony, np. Euthyrox N, Letrox;
  • leki przeciwzakrzepowe, np. Xalerto, Fragmin, Fraxiparine, Clexane, Losmina;
  • leki przeciwalergiczne, np. Novo-Helisen Depot, Alyostal;
  • leki przeciwzapalne, np. Salofalk;
  • leki przeciwarytmiczne, np. Rytmonorm;
  • leki przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne, np. Zypadhera, Risolept, Anafranil; 
  • leki przeciwpadaczkowe, np. Vimpat, Depakine Chronosphere, Gabitril, Keppra; 
  • leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, np. Symformin XR, Glucophage XR; 
  • leki stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B, np. Pegasys;
  • leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona, np. Madopar;
  • leki stosowane w leczeniu chorób dróg oddechowych m.in. na astmę oskrzelową, np. Srivasso, Spiriva, Bufomix Easyhaler, Pulmicort Turbuhaler, Promonta;
  • leki stosowane w leczeniu nowotworów, np. Sutent, BCG – medac;
  • leki dla osób z niedoborami odporności, np. HyQvia, Flebogamma DIF, Cuvitru, Kiovig, Octagam, Panzyga.

Zobacz film i dowiedz się jak bezpiecznie przyjmować leki:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Dodatkowo chorzy mogą mieć problem z zakupem środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innych wyrobów medycznych. W aptekach może brakować produktów stosowanych w eliminacyjnej diecie mlekozastępczej dzieci, czyli m.in. Neocate Junior, Bebilon pepti 2 DHA, Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG i Nutramigen PURAMINO, Infatrini Peptisorb.

Brakować może także niektórych szczepionek, np. Gardasil, która chroni przed wirusem brodawczaka ludzkiego oraz VaxigripTetra przeciw grypie. Pacjenci mogą mieć także problemy z nabyciem zawiesiny do nebulizacji (np. Pulmicort) i aerozole inhalacyjne (np. Berodual N).

Dlaczego leków brakuje?

Zdaniem resortu problem z dostępnością do leków spowodowany jest masowym wykupywaniem farmaceutyków, ich wywozem oraz sprzedażą poza granicami Polski. Leki, które trafiły na listę nie mogą być wywożone z kraju. 

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 20.09.2019,
Opublikowano: 19.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej